Google | Chrome | HTTPS

Chrome zostudí weby, které nemají HTTPS. Zároveň ale schová ikonku zámku

Co začal Google ve vyhledávání znevýhodňovat weby běžící na starém nešifrovaném protokolu HTTP, nastala rychlá adopce zabezpečené varianty HTTPS. Ta teď dle měření internetového hegemona má na svědomí už přes 90 % veškerého surfování v prohlížeči Chrome. Google ale našel plán, jak se přiblížit ke stovce.

V Chromu 94 zavede tzv. HTTPS-First Mode. Před návštěvou webu, který nabízí jen protokol HTTP, prohlížeč zobrazí celostránkové varování, že spojení není zabezpečené a že uživatel bude moci pokračovat až po kliknutí na zvláštní tlačítko. Stejnou funkci mimochodem zavedla Mozilla ve Firefoxu 83, je ji ale možné vypnout, nastavit jen pro anonymní režim prohlížení či zvolit různé výjimky.

Jak to bude fungovat v Chromu, zatím není jisté. Google ale uvádí, že z počátku půjde o volitelnou funkci, avšak do budoucna zváží, že ji jako výchozí možnost nastaví pro všechny uživatele.

Už v Chromu 93 ale z adresního řádku zmizí ikonka zámku, která indikuje zabezpečené připojení. Podle průzkumu Googlu totiž významu zámku rozumí jen 11 % uživatelů a většina si myslí, že je to znak „důvěryhodného webu“. Původní funkce ale zůstane na svém místě. Místo zámku bude v řádku šipka, na kterou když kliknete, zobrazí detailní informace o stránce. V řádku nicméně i nadále zůstane varování Nezabezpečeno, pokud web neběží na HTTPS.

Stabilní verze Chromu 93 by měla vyjít 31. srpna, Chrome 94 pak o čtyři týdny později. Už zítra pak vychází Chrome 92.

Podívejte se na Týden Živě věnovaný 10 letům Chromebooků:

Diskuze (95) Další článek: Hubble je zpět! Slavný vesmírný dalekohled opět funguje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,