Google | Prohlížeče | Chrome

Chrome už v adresním řádku nebude mít ikonku zámku. Dnes už nemá smysl

Google oznámil, že začátkem září odstraní ze svého prohlížeče ikonku zámku. Stane se tak s vydáním Chromu 117. Původně tento plán ohlásil již před dvěma lety, ale nakonec jej odložil. Teď už je – zdá se – příhodnější chvíle.

Důvod zrušení zámku zavedeného v 90. letech prohlížečem Netscape je ale pořád stejný. Přes 20 let symbolizoval zabezpečené připojení pomocí HTTPS, které nelze (jednoduše) po cestě sledovat. To bylo užitečné v době, kdy stránek s šifrovaným přístupem bylo jako šafránu.

Sám Google se ale penalizací webů běžících na starším protokolu HTTP na úrovni vyhledávače i prohlížeče významně zasadil o přechod na HTTPS. Ještě před deseti lety takto běželo jen 14 % webů z milionu nejnavštěvovanějších, dnes je to 95 % veškerých stránek, které Chrome zobrazí. Zámek se proto časem zmenšil, ztratil barvu (byl výrazně zelený) i smysl.

Podle dva roky starého průzkumu navíc jen 11 % dotázaných lidí dokázalo vysvětlit, co symbol zámku v prohlížeči znamená. Více jich se marně domnívalo, že jde o záruku důvěryhodného webu. Což je špatně. Certifikátem a šifrováním se dnes ohání každý zákeřný phishing.

image.png

Co tedy bude teď? Google bude i nadále varovat v adresním řádku i na celé stránce, pokud navštívený web šifrování nepoužívá. Dělá to tak i u lokálních stránek neběžících na internetu.

A v Chromu 117 a novějších pak ikonku zámku nahradí novým symbolem, který má tak trochu napovědět, že jde o tlačítko sloužící k nastavení. I dnes totiž můžete na zámek kliknout a jednoduše nastavit oprávnění jednotlivých stránek. Ovlivníte politiku cookies, můžete jim odebrat práva k přístupu ke kameře, mikrofonu, oznámení apod.

SCR-20230503-innh.pngSCR-20230503-inyu.png

Nová ikonka se objeví v Chromu pro Windows, macOS, Linux, Chrome OS a Android. Na iOS už ale nebude žádná, protože tam ani není možné takto nastavovat oprávnění.

Pokud byste si chtěli nové tlačítko sami vyzkoušet, můžete si nainstalovat testovací Chrome Canary, přejít do experimentálního nastavení chrome:flags a tam aktivovat položku Chrome Refresh 2023.

image.png
Diskuze (40) Další článek: Jak ve Windows napsat znaky, které nevidíte na klávesnici

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest nejlepších fotomobilů

Programy pro šifrování dat

Test microSD karet

Velké powerbanky na chalupu