Google | Prohlížeče | Chrome

Chrome už opět umí ztišit kartu. Pokud to tedy Google zase nezařízne

V aktuálním Chromu Canary vývojový tým experimentuje s možností ztlumit zvuk otevřené stránky, tedy jedné specifické karty. Na experiment upozornil účet Leopeva64-2 na Redditu, který pravidelně poukazuje na nejčerstvější novinky v prohlížečích.

Chrome před několika lety obdobnou funkcí disponoval, byla však zrušena. Dlužno dodat, že šlo o experiment, který jako by z oka vypadl tomu aktuálnímu. Náhoda to není.

Díky testovací novince zvuk vypnete klepnutím na symbol reproduktoru, který se objevuje přímo na záhlaví karty hned vedle tlačítka pro zavření. Reproduktor najdete také ve stabilním Chromu, tam ale slouží čistě jako indikátor přehrávání. Když na něj klepnete, tak se nic nestane. Pokud nejste součástí experimentu, viz níže.

Google sbírá data

Protože se v případě ztišení konkrétní otevřené stránky bavíme o experimentu, mějte na paměti, že Google ho místo zařazení do standardního Chromu může zase potichu zrušit. Běžná spotřebitelská edice Chromu roky nabízí pouze vypnutí zvuku pro celou stránku. Když tedy ztišíte YouTube, nebude hrát v žádné kartě. Zvuk touto cestou vypnete přes kontextovou nabídku karty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Autor experimentu přiznává, že jde o implementaci dříve testovaného řešení, na které se odkazuji výše. Vývojový tým v první řadě porovná fungování ztišení karty se ztišením celého webu. Obává se mj. toho, jestli tlačítko neleží příliš blízko tlačítka pro zavření stránky. Ztišení karty Google hodlá testovat na jednom procentu instalací stabilního Chromu.

Měl by tak získat data o tom, jak si funkce vede mimo bublinu nadšené uživatelské základny Chromu Canary. Pokud si testovací funkci chcete sami hned vyzkoušet a standardní Chrome vám ji nenabízí, tak ve Chromu Canary otevřete stránku chrome://flags a aktivujte předvolbu Tab audio muting UI control.

Jiné prohlížeče a doplňky

Aktuálně vypínání zvuků otevřených stránek nabízí Firefox nebo Edge. U obou prohlížečů panel (kartu, chcete-li) ztišíte klepnutím na symbol reproduktoru v záhlaví panelu. Chrome tedy zkouší úplně stejný přístup. Ve Chromu integrovanou funkci suplují doplňky jako Mute Tab nebo Mute Tab - Silent in a click.

Zdroje: Google Chrome Canary 100.0.4866.0 | 3123736 / Chromium Gerrit via Leopeva64-2 / Reddit

Diskuze (11) Další článek: Česká města během týdne neuvěřitelně pulzují. Takové Brno až o 200 000 lidí

Témata článku: Software, YouTube, Google, Prohlížeče, Firefox, Edge, Chrome, Reddit, Multimédia, Zvuk, Experiment, Karta, Chrome Canary, Google Chrome Canary, Vývojový tým, Reproduktor, Ztišení, Software na Heureka.cz