Chrome umí na Windows spouštět aplikace z Androidu

Android lze na Windows spustit třeba pomocí BlueStacks. Ten se ale často chová jako zbytečný slon v porcelánu. Mobilní programy spuštěné v Chromu vypadají naopak skvěle.

Aplikace z Androidu můžete na Windows spouštět už celé roky, k dispozici je totiž hned několik emulátorů, které dokážou virtualizovat celé prostředí mobilního operačního systému od Googlu. Tím nejznámějším je bezesporu BlueStacks, jehož App Player teprve před několika měsíci opustil stádium betaverze. Za poslední tři roky si jej vyzkoušelo na padesát milionů zájemců.

427445530 88049742
BlueStacks App Player aneb kompletní Android na Windows

BlueStacks emuluje v jednom okně kompletní Android se vším všudy. Po spuštění tedy uvidíte jeho pracovní plochu s virtuálními tlačítky a aplikace budete moci instalovat z klasického Play Storu.  Kompletní emulace umožňuje nainstalovat prakticky cokoliv, přičemž autoři BlueStacks doufají především v to, že tímto způsobem dostanou na Windows androidí hry. A nejen na Windows, sesterský projekt Gamepop chce totiž identickým způsobem dostat aplikace z Play Storu i na chytrý televizor.

BlueStacks po letech vývoje funguje a je relativně svižný i na pár let starém notebooku, nicméně z ergonomického hlediska je v tomto případě až příliš patrný předěl mezi dvěma světy. Když v BlueStacks nainstalujete z Play Storu třeba vyhledávač spojů MHD Pubtran, emulátor pro něj sice vytvoří zástupce i v nabídce Start ve Windows, ale tím integrace prakticky končí. Po spuštění se opět nastartuje kompletní prostředí Androidu a okno s Pubtranem, které bude mít ve spodní části virtuální tlačítka Androidu a nahoře pak lištu se stahovací roletkou.

712781031 557040971
Pubtran spuštěný v BlueStacks App Playeru

Android v Chrome OS

Co kdyby se ale Pubtran ze světa Androidu na Windows spouštěl takovým způsobem, že by si uživatel prakticky ani nevšiml, že kdesi na pozadí opět musí běžet emulátor Androidu? Tedy, co kdyby se Pubtran spustil opravdu jen ve svém okně bez virtuálních tlačítek a dalších součástí tohoto mobilního systému? Co kdyby se choval identicky jako aplikace z Windows spuštěná v Linuxu třeba pomocí emulátoru Wine?

43446521
Aplikace pro Android na telefonu a její desktopová verze emulovaná v Chrome OS

Přesně s tímto nedávno přispěchal rovnou Google na svém operačním systému Chrome OS a nabídl možnost instalace několika androidích aplikací skrze Chrome Web Store.  Jelikož se takové programy na první pohled jeví jako aplikace Chrome pro plochu, které Google nabízí už nějaký pátek, na Chrome OS nevypadají nikterak cize a naopak úžasným způsobem rozšiřují jeho možnosti.

ARChon – emulátor Andoridu pro Chrome

Komunitě se pochopitelně nelíbilo, že je na Chrome Web Storu aktuálně jen několik kompatibilních aplikací ze světa Androidu, a začala se pídit po tom, jak to vlastně Google dělá a jestli by tímto způsobem nešlo na Chrome OS dostat jakékoliv APK (balíček androidího programu).

Aplikace z Androidu se v Chrome OS spouští ve speciálním běhovém prostředí, které se instaluje jako běžné rozšíření prohlížeče. Možná vás napadne, že to musí být šíleně pomalé – doplňky pro Chrome jsou přeci napsané v HTML a Javascriptu, nicméně mohou využívat i technologii Native Client (NaCl), kterou Google vyvíjí už celé roky. Technologie už dle svého názvu umožňuje spouštět strojový kód. Emulace běhového prostředí Androidu je tedy rychlá a aplikace se může spustit téměř okamžitě, nebo alespoň mnohem rychleji než v těžkotonážním BlueStacks.

Zpět ale ke komunitě. Bylo jen otázkou času, kdy se tomuto běhovému prostředí podívá na zoubek a trošku si jej upraví. Tak se zrodil ARChon. Po stažení objevíte běžný ZIP balíček, který rozbalíte do libovolné složky a ve správci rozšíření prohlížeče Chrome 37+ pak tuto složku načtete jako rozbalený doplněk. Prohlížeč sice nahlásí několik varovných hlášení, ale nebojte se, vše funguje.

216695965
Instalace běhového prostředí ARChon v Chromu 37+ ve formě běžného rozšíření načteného z rozbaleného adresáře 

ARChon je kouzelný hlavně v tom, že jej autor úspěšně testoval jak na Chrome OS, tak na Windows, Linuxu a OS X, čili tímto způsobem lze v Chromu spouštět androidí aplikace hned na několika operačních systémech.

Dobrá, ARChon je už nainstalovaný, ale jakým způsobem vlastně spustit samotný program z Androidu? K tomu slouží další aplikace. Tentokrát se jedná o textový chromeos-apk, který je opět multiplatformní, je totiž napsaný v Node.js. Této další překážky se ale bát nemusíte, Node.js totiž nabízí klasický instalátor a vlastní upravenou příkazovou řádku Node.js command prompt, kterou najdete v nabídce Start.

V konzoli Node.js stačí chromos-apk nainstalovat příkazem npm install chromeos-apk -g a samotný androidí program pak zpracujete třeba tímto příkazem chromeos-apk pubtran.apk -archon.

404795198 79017113 288109056
Instalace chromeos-apk v prostředí Node.js a konverze balíčku pubtran.apk

Chromeos-apk provede jednu podstatnou věc. Rozbalí APK balíček do adresáře a vytvoří v něm vše potřebné, aby se aplikace Androidu tvářila jako doplněk pro Chrome. Adresář tedy můžete ve správci doplňků Chromu opět načíst jako rozbalené rozšíření. A poté konečně spustit, kdy už se do práce zapojí samotné běhové prostředí ARChon.

43343024 971171845
A konečně nahrání androidí aplikace  jako rozbaleného doplňku pro Chrome

A takto to vypadá v praxi

751677892 634974773
Tentokrát vypadá emulovaný Pubtran na Windows prakticky jako jakákoliv jiná aplikace 
245587760 507946355
Funguje i aplikace Navlak nebo třeba předpověď počasí Aladin. Jen budete muset ručně nastavit polohu.
259134068 502496930
Dokonce se spustily i Mapy.cz, i když mapové dlaždice se zobrazily až po stažení offline dat
144869378 729163698
V mapách funguje samozřejmě i vyhledávání

Jak získat APK?

Na závěr se samozřejmě ještě nabízí otázka, kde vlastně získat balíčky androidích aplikací APK. Zde pro hrátky s novou technologií výborně poslouží třeba AirDroid. Tento program pro Android sice primárně slouží jako webový správce telefonu, ale jen tak mimoděk umožňuje stáhnout i nainstalované aplikace – tedy pokud nejsou chráněné.

96218312 500813305
Balíček APK s mobilní aplikací stáhnete do počítače z telefonu třeba pomocí webového správce AirDroid

Budeme aplikace Androidu opravdu spouštět všude?

Výše popsaný postup může na první pohled vypadat přeci jen kostrbatě a složitě, protože tomu tak skutečně je. Jedná se tedy především o technologickou ukázku, že je to možné, tedy o typický proof-of-concept, a nejspíše i příslib toho, co má Google sám za lubem.

Pokud dnes Google umožňuje na Chrome OS oficiálně nainstalovat několik androidích aplikací, nicméně jeho technologie to samé umožňuje provést prakticky s libovolnou aplikací z katalogu Play Store na všech systémech, na kterých běží desktopový Chrome, neexistuje asi žádný silný důvod k tomu, aby se něčemu takovému Google výhledově bránil.

Hlavní překážkou je tak momentálně především nedokonalý emulátor. V ARChonu zatím zdaleka nespustíte vše. Jednoduché aplikace bez specializovaného kódu a přístupu k všemožným senzorům zpravidla fungují, ale ty složitější se prostě nespustí. V tomto případě je dnes jedinou možností jejich běhu na Windows opravdu větší kalibr po vzoru BlueStacks.

Diskuze (77) Další článek: Windows 9 snad už konečně vyřeší problém s vysokým rozlišením displejů

Témata článku: Technologie, Google, Software, Windows, Mobility, Google Play Store, Popsaný postup, MHD, Chrom, Google Play, Android na Windows, Pubtran, Chrome Web Store, Všemožný senzor, NaCl, Win +, Window, Varovný hlas, Windows +, NPM, Desktopová verze, Strojový kód, Chrome Blog, Notebooky bez os, Mobilní telefony s tlačítky, Software na Heureka.cz