Opět nastala chvíle, kdy se Google chlubí, jak zrychlil Chrome. Vývojový tým prohlížeč průběžně optimalizuje, čímž výsledky své práce rozmělňuje. V součtu za delší období se však může jednat o relativně zajímavá čísla. K posledním výraznějším novinkám patří změna ve vykreslování obsahu, která souvisí s detekcí zakrytí stránky.
Zpětně nám firma říká, že se jí podařilo zrychlit Chrome 99, který vyšel nedávno. Zlepšení se týká všech platforem, a to díky změnám v kompilaci. O novém přístupu firma hovořila už loni v prosinci, kdy tvrdila, že o téměř 26 % zdvihla konečné skóre v benchmarku Speedometer na Windows. O 22 % se pak zkrátila odezva.
Chrome versus Safari
Tentokrát Google tvrdí, že Chrome v benchmarku dosáhl nejvyššího skóre na platformě macOS, tj. 300 průchodů za minutu na MacBooku Pro s procesorem M1 Max. Podle vlastních měření je prý Chrome o 7 % rychlejší než prohlížeč od Applu. Nemáme možnost tvrzení ověřit, ale podle 9to5Google Safari obvykle dosáhne na necelých 280 průchodů.
Když do toho Google započítá čerstvé optimalizace zaměřené na vykreslování obsahu, tak je Chrome o 15 % rychlejší než Safari. Sestavení určená pro procesory M1 za 17 měsíců celkově zrychlila o 43 %. (Není úplně jasné, jestli čísla z tohoto odstavce vychází vždycky ze srovnání jen na procesorech M1, ale vypadá to tak.)
K lepším výkonům prohlížeči dopomáhá rovněž kompilátor Sparkplug, který se stal součástí javascriptového enginu V8. Používá se k optimalizaci umístění vygenerovaného kódu v paměti. Technika svědčí zejména počítačům s procesorem M1. Chrome zrychluje také na Androidu. Stránky načítá o 15 % rychleji díky prioritizacím ve vlákně pro uživatelské prostředí. Loni vývojový tým zkrátil čas spuštění o 13 %.
Zdroje: 9to5Google | Chromium Blog (1, 2)