Chrome | Doplňky do prohlížeče | Soukromí

Chrome poskytne lepší kontrolu nad doplňky. Určíte weby, ke kterým mohou mít přístup

Chrome poskytne lepší kontrolu nad doplňky. Určíte weby, ke kterým mohou mít přístup

Google připravuje další vylepšení bezpečnosti a ochrany soukromí v rámci svého webového prohlížeče Chrome. Oznámil to v rámci probíhající konference Chrome Dev Summit 2020 s tím, že v roce 2021 změní způsob přístupu k datům a fungování jejich oprávnění. Díky novým zásadám bude Internetový obchod Chrome brzy omezovat, co mohou vývojáři rozšíření dělat se shromažďovanými údaji.

Google bude od 18. ledna 2021 vyžadovat, aby vývojáři doplňků deklarovali své postupy pro využívání dat a zobrazovali tyto informace v obchodě Chrome. V návaznosti na to nyní oznámil, že uživatelům usnadní výběr, k jakým webům budou mít jednotlivá rozšíření přístup.

Lepší kontrola nad rozšířeními

Rozšíření jsou v současnosti z hlediska soukromí tak trochu noční můrou. Po instalaci si totiž mohou zvolit, ke kterým webům budou mít přístup, takže například doplněk Grammarly pro kontrolu překlepů může hned po instalaci ve výchozím nastavení fungovat na všech webech.

Pokud chce uživatel doplňku nějaký web zakázat, musí to udělat manuálně přes kontextovou nabídku. Přístupy lze spravovat také na stránce chrome://extensions/, kde je k dispozici možnost povolit přístup ke všem stránkám, jen vybraným webům, případně pouze po klepnutí na ikonu doplňku.

Klepněte pro větší obrázek 
Povolení pro rozšíření

Lepší kontrola bude spočívat v tom, že uživatel bude v Internetovém obchodě Chrome ještě před instalací doplňku informován o možnosti omezit mu přístup. To bude nově možné provést již při instalaci. Nejzásadnější změnou bude možnost udělit rozšíření přístup ke všem webům, ta ale nebude nastavena jako výchozí.

Tip: mohlo by vás zajímat: Google Chrome 80 přináší novinky v práci s cookies

Ačkoli Google v oznámení výslovně nezmiňuje, kdy budou novinky k dispozici v Internetovém obchodě Chrome, očekáváme, že budou spuštěny společně s novými podmínkami pro ochranu osobních údajů. Jako nejpravděpodobnější se tak jeví 18. leden 2021.

Shromažďování dat pod drobnohledem

Google také sdílel podrobnější snímek obrazovky prohlášení, který přesně ukazuje, jaké informace se uživatelům zobraz při klepnutí na tlačítko Postupy ochrany osobních údajů. V jedné části bude prezentováno, jaká data rozšíření shromažďuje, a ve druhé vývojář deklaruje, co s nimi (ne)míní dělat.

Klepněte pro větší obrázek 
Postupy ochrany osobních údajů

Stránka s podrobnostmi bude muset být k dispozici u každého rozšíření v Internetovém obchodě Chrome. Jejím úkolem bude zobrazovat informace o shromažďovaných datech poskytnuté vývojářem v jasném a snadno srozumitelném jazyce.

S více než jednou miliardou uživatelů je Chrome nejpoužívanějším prohlížečem. Internetový obchod Chrome hostí více než 250 000 rozšíření a motivů, přičemž denně si v průměru uživatelé nainstalují čtyři miliony doplňků.

Váš názor Další článek: Srovnávací test telefonů do 8000 Kč: Výsledky, měření, ukázkové fotky a videa

Témata článku: Google, Prohlížeče, Chrome, MIT, Doplňky do prohlížeče, Soukromí, Instalace, Google Chrome, Uživatelé, Chrome Dev Summit, Vývojář, Doplňky, Dobrá kontrola, Data, Přístup, RozšířeníŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost