Chrome | Soukromí | Doplňky do prohlížeče

Chrome poskytne lepší kontrolu nad doplňky. Určíte weby, ke kterým mohou mít přístup

Chrome poskytne lepší kontrolu nad doplňky. Určíte weby, ke kterým mohou mít přístup

Google připravuje další vylepšení bezpečnosti a ochrany soukromí v rámci svého webového prohlížeče Chrome. Oznámil to v rámci probíhající konference Chrome Dev Summit 2020 s tím, že v roce 2021 změní způsob přístupu k datům a fungování jejich oprávnění. Díky novým zásadám bude Internetový obchod Chrome brzy omezovat, co mohou vývojáři rozšíření dělat se shromažďovanými údaji.

Google bude od 18. ledna 2021 vyžadovat, aby vývojáři doplňků deklarovali své postupy pro využívání dat a zobrazovali tyto informace v obchodě Chrome. V návaznosti na to nyní oznámil, že uživatelům usnadní výběr, k jakým webům budou mít jednotlivá rozšíření přístup.

Lepší kontrola nad rozšířeními

Rozšíření jsou v současnosti z hlediska soukromí tak trochu noční můrou. Po instalaci si totiž mohou zvolit, ke kterým webům budou mít přístup, takže například doplněk Grammarly pro kontrolu překlepů může hned po instalaci ve výchozím nastavení fungovat na všech webech.

Pokud chce uživatel doplňku nějaký web zakázat, musí to udělat manuálně přes kontextovou nabídku. Přístupy lze spravovat také na stránce chrome://extensions/, kde je k dispozici možnost povolit přístup ke všem stránkám, jen vybraným webům, případně pouze po klepnutí na ikonu doplňku.

Klepněte pro větší obrázek 
Povolení pro rozšíření

Lepší kontrola bude spočívat v tom, že uživatel bude v Internetovém obchodě Chrome ještě před instalací doplňku informován o možnosti omezit mu přístup. To bude nově možné provést již při instalaci. Nejzásadnější změnou bude možnost udělit rozšíření přístup ke všem webům, ta ale nebude nastavena jako výchozí.

Tip: mohlo by vás zajímat: Google Chrome 80 přináší novinky v práci s cookies

Ačkoli Google v oznámení výslovně nezmiňuje, kdy budou novinky k dispozici v Internetovém obchodě Chrome, očekáváme, že budou spuštěny společně s novými podmínkami pro ochranu osobních údajů. Jako nejpravděpodobnější se tak jeví 18. leden 2021.

Shromažďování dat pod drobnohledem

Google také sdílel podrobnější snímek obrazovky prohlášení, který přesně ukazuje, jaké informace se uživatelům zobraz při klepnutí na tlačítko Postupy ochrany osobních údajů. V jedné části bude prezentováno, jaká data rozšíření shromažďuje, a ve druhé vývojář deklaruje, co s nimi (ne)míní dělat.

Klepněte pro větší obrázek 
Postupy ochrany osobních údajů

Stránka s podrobnostmi bude muset být k dispozici u každého rozšíření v Internetovém obchodě Chrome. Jejím úkolem bude zobrazovat informace o shromažďovaných datech poskytnuté vývojářem v jasném a snadno srozumitelném jazyce.

S více než jednou miliardou uživatelů je Chrome nejpoužívanějším prohlížečem. Internetový obchod Chrome hostí více než 250 000 rozšíření a motivů, přičemž denně si v průměru uživatelé nainstalují čtyři miliony doplňků.

Váš názor Další článek: Srovnávací test telefonů do 8000 Kč: Výsledky, měření, ukázkové fotky a videa

Témata článku: Google, Prohlížeče, Chrome, Soukromí, Doplňky do prohlížeče, Uživatelé, Vývojář, Data, Instalace, Rozšíření, Google Chrome, Doplňky, Chrome Dev Summit, Dobrá kontrola, Přístup


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5