Chrome OS

Chrome OS po deseti letech. Urazil dlouhou cestu, přesto tápe

Čtrnáct dní jsem používal jako hlavní pracovní stroj notebook s Chrome OS – systémem, jímž měl Google před desíti lety udat nový trend směřování osobních počítačů. To se mu nepovedlo a radikální webtop přetvořil v běžný desktop.

Je tomu právě deset let od vydání prvních notebooků s operačním systémem Chrome OS. Když jsem na Živě.cz a stránkách Computeru nalistoval tehdejší články o startu zbrusu nového systému, našel jsem v nich hromadu skepse, ale i optimistické předpovědi postupného přechodu k webovým aplikacím a zániku tradičních operačních systémů. Tomu měl pomoci právě Chrome OS s internetovým gigantem v zádech.

V roce 2021, už víme, že místo aby Chrome OS postupně měnil klasické systémy, se naopak Chrome OS změnil v klasický systém. Stále sice nejde o zcela standardní desktop jako v případě Windows nebo macOS, původní koncept tzv. webtopu, kde se mělo vše odehrávat v prohlížeči Chrome, se však vytratil.

Chrome OS v praxi

Chrome OS je v tuzemsku výrazně okrajovou záležitostí, a i když vývojáři s každou verzí přináší zajímavé novinky, velký zájem mezi českými uživateli nevzbuzují. Osobně jsem vývoj rovněž přestal na dlouhou dobu sledovat, ač jsem Chrome OS v jeho prvních letech několik měsíců aktivně používal. K prvním kulatinám systému jsem si i proto zapůjčil zbrusu nové Lenovo ThinkPad C13 Yoga, které přináší i dotykový displej a na dva týdny jsem jej zapojil jako hlavní pracovní stroj. I tahle doba stačila k tomu, abych dokázal odpovědět na otázku, zda bych jím mohl nahradit MacBook Pro nebo obdobně výkonný notebook s Windows.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Google, Windows, Microsoft, Linux, Internet, Android, Články z Computeru, Microsoft Office, Spotify, Chrome, USA, Ryzen, Wi-Fi, GeForce Now, Lenovo, Play Store, MacBook, Hotspot, Nokia, Chromebooky, Microsoft Teams, Chrome OS, Windows Phone, Skype, PWANejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Half-Life 2 a jeho epizody dostanou fanouškovský remaster posvěcený Valve

Half-Life 2 a jeho epizody dostanou fanouškovský remaster posvěcený Valve

Na nový díl očividně ještě nepřišel ten správný čas. Každopádně to vypadá, že si zanedlouho budeme moci druhý Half-Life projít v líbivějším provedení.

Martin Nahodil
Half Life 2OznámeníValve
Fotografie měsíce: Neuč orla létat

Fotografie měsíce: Neuč orla létat

Společným jmenovatelem fotografií uplynulého měsíce je vzpomínka. Jak upozorňoval Henri Bergson, paměť není sbírkou přesných kopií nějakých událostí či zážitků.

Michal Černý
Kultura
Závody F1 2021 lákají na okruh v nejnovějším traileru

Závody F1 2021 lákají na okruh v nejnovějším traileru

Závodní série formulí od Codies je na cestě za novou generací konzolí.

Michal Maliarov
CodemastersVideo
ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

Ve fotografii může být světla nejen nedostatek, ale v mnoha situacích také přebytek. V příliš světelných podmínkách, kde už ani clona nestačí, je jediným řešením použití neutrálního šedého filtru.

Tomáš Vrabec
Technika
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný