Chrome OS

Chrome OS po deseti letech. Urazil dlouhou cestu, přesto tápe

Čtrnáct dní jsem používal jako hlavní pracovní stroj notebook s Chrome OS – systémem, jímž měl Google před desíti lety udat nový trend směřování osobních počítačů. To se mu nepovedlo a radikální webtop přetvořil v běžný desktop.

Je tomu právě deset let od vydání prvních notebooků s operačním systémem Chrome OS. Když jsem na Živě.cz a stránkách Computeru nalistoval tehdejší články o startu zbrusu nového systému, našel jsem v nich hromadu skepse, ale i optimistické předpovědi postupného přechodu k webovým aplikacím a zániku tradičních operačních systémů. Tomu měl pomoci právě Chrome OS s internetovým gigantem v zádech.

V roce 2021, už víme, že místo aby Chrome OS postupně měnil klasické systémy, se naopak Chrome OS změnil v klasický systém. Stále sice nejde o zcela standardní desktop jako v případě Windows nebo macOS, původní koncept tzv. webtopu, kde se mělo vše odehrávat v prohlížeči Chrome, se však vytratil.

Chrome OS v praxi

Chrome OS je v tuzemsku výrazně okrajovou záležitostí, a i když vývojáři s každou verzí přináší zajímavé novinky, velký zájem mezi českými uživateli nevzbuzují. Osobně jsem vývoj rovněž přestal na dlouhou dobu sledovat, ač jsem Chrome OS v jeho prvních letech několik měsíců aktivně používal. K prvním kulatinám systému jsem si i proto zapůjčil zbrusu nové Lenovo ThinkPad C13 Yoga, které přináší i dotykový displej a na dva týdny jsem jej zapojil jako hlavní pracovní stroj. I tahle doba stačila k tomu, abych dokázal odpovědět na otázku, zda bych jím mohl nahradit MacBook Pro nebo obdobně výkonný notebook s Windows.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Diskuze (1) Další článek: Elon Musk: „Satelity Starlink bude vynášet na oběžnou dráhu raketa Starship.“

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Linux, Internet, Android, Chrome, USA, Spotify, GeForce Now, Play Store, Články z Computeru, Microsoft Office, Wi-Fi, Ryzen, Skype, Chrome OS, Hotspot, Lenovo, MacBook, Nokia, Microsoft Teams, Chromebooky, Windows Phone, Gimp, Telefony s Androidem na Heureka.cz