Chrome OS a webtopy? Vysněné partnerství (rozhovor)

Možná vám připadají webové operační systémy zbytečné. Společně s Chrome OS ale pomalu získávají svůj smysl. Rozhovor s autory iCloud, jednoho z nejslibnějších webtopů.

Google společně s komunitou vývojářů na podzim představil svůj Chrome OS. Od té doby se lidé ptají, k čemu vlastně bude dobrý? Někteří jej srovnávají s velkými operačními systémy Windows, Linux a Mac OS, ve skutečnosti se ale jedná pouze o webový prohlížeč, který obaluje tenké linuxové jádro.

Velké systémy tedy asi jen tak nenahradí, mohl by ale sehrát celkem zajímavou funkci minisystému, který je součástí základní desky. Ostatně linuxové distribuce se v této podobě už skutečně objevují, Linux do základních desek tak montuje třeba Asus. Ještě dál pak šel Dell se svou funkcí Latitude On, která spustí miniaturní distribuci s prohlížečem a dalšími programy z flash paměti. Ta ke všemu nebude používat velký procesor, ale záložní a energeticky šetrný ARM. Výhoda? Webový prohlížeč je připravený prakticky okamžitě po spuštění a surfovat budete moci mnohem déle než při práci s „velkým“ hardwarem.

Chrome OS a webtopy

Přesně tuto roli by mohl Chrome OS zastávat na jedničku a byl by tak mnohem použitelnější, než kdyby okupoval celý hardware. Pak je tu ovšem ještě jedno velké „ale“. Zatímco programy klasického operačního systému mají jasně danou štábní kulturu odívání – no prostě v závislosti na OS vypadají docela stejně, mají jednotný rám a chování při maximalizaci, webové stránky si jsou navzájem naprosto odlišné, jelikož se na ně stále pohlíží především jako na barevné plakáty, nikoliv jako na programy, které dnes mohou být ve své podstatě stejně komplikované jako ty z velkého systému.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Chrome OS umí pracovat pouze s webovými programy, běžnými WWW stránkami

A zde nastupuje zatím neexistující ale potenciálně docela zajímavá symbióza. Pokud je Chrome pouze okno do webu bez zbytečných nástrojů a offline programů, které se spouští z disku, pak by se mohl výborně hodit na webové operační systémy – přesně ty chytré a komplikované stránky, které jsou příliš futuristické na to, než aby si na trhu zatím ukously dostatečně silný kus slávy. Ano, jsou sice pěkné a člověk žasne, co dnes dokáže HTML, AJAX a Flash, ale to je asi tak všechno. Nebo ne?

Už jsem tu několikrát o jednom z těchto webtopů psal. Jmenuje se iCloud, rozumí česky, nabízí slušné webové úložiště a jeho technologie na pozadí patří k těm nejkomplikovanějším – v dobrém slova smyslu. A právě iCloud si dokážu představit jako kandidáta na startovní stránku Chrome OS. Také iCloud trpí neduhy webového světa. Je pomalý, latence je jeho největší nepřítel, a trpí samozřejmě i nevýkonností samotného prohlížeče, po kterém se holt chce už trošku moc a v tomto smyslu připomíná spíše virtualizační klient.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
iCloud v Internet Exploreru a jeho možná podoba v Chrome OS

V současné chvíli iCloud ještě Chrome OS (i běžný Chrome) nepodporuje. Hlavní překážkou je Java a některé další komponenty, které chybí v samotném prohlížeči (neúplná podpora standardů pro práci s XML/XSLT, což je základ systému iCloud), možná by se to ale mohlo letos změnit, jeho autoři ze švédské společnosti Xcerion s ním mají totiž velké plány.

Rozhovor s autory webtopu iCloud

Chrome OS i webtopy si mohou navzájem pomoci. Přinejmenším marketingově, společně totiž získávají smysl, který umocní použití jako „embedded OS“ na základní desce.Jaká je tedy budoucnost webtopů podle autorů iCloud? Vyzpovídal jsem jeho zakladatele Daniela Arthurssona a  CFO Jonase Thornholma.

Klepněte pro větší obrázekNa Chrome OS čekali autoři webtopů jistě jako na smilování. Jaký z něho máte pocit vy?

Systém iCloud výborně rozšiřuje možnosti Chrome OS a postará se o práci se soubory v „cloudu“. Ostatně operační systém založený pouze na webovém prohlížeči je na internetových cloudech přímo životně závislý.

Chrome a s ním tedy i Chrome OS si nicméně v tuto chvíli s iCloudem nerozumí…

Prohlížeč Chrome stále nepodporuje některé W3C standardy – zvláště práci s XML/XSLT. Jakmile se tak stane, iCloud zprovozníme i na tomto prohlížeči. V mezidobí se pokusíme nedostatky prohlížeče obejít.

Dobrá, iCloud jede v Internet Exploreru a experimentálně ve Firefoxu, váš byznys model je založený na prodeji rozšířené kapacity pro webový disk, nakonec ale přece opět zákonitě narážíte na Achillovu patu všech webtopů – latenci.

ICloud používá unikátní technologii Application Virtualization Technology, díky které se cloudové programy zpracovávají na vašem procesoru, takže dat se přenáší skutečně málo a stejně tak dotazů na webový server. ICloud dobře poběží i na 3G konektivitě. (Praxe je ale vždy mnohem horší. Pozn. red.)

HTML5 nepotřebujeme

Webové cloudy (Google, Windows Live, …) navzájem stále neumí plně komunikovat. Nechci používat tuny různorodých „mráčků“. Chci používat web jako skutečný operační systém, kde se budou dílčí webové služby různých autorů chovat jako programy na mém počítači a budou dodržovat určitou štábní kulturu.

Naše vize iCloudu je „kontrolní panel pro váš digitální život“. Takže přesně jak říkáte, webtop by mohl fungovat jako uživatelské rozhraní zastřešující všechny tyto služby. Rozšiřovalo by je, přinášelo podporu drag&drop a kýženou integraci mezi nimi. Dnes si iCloud rozumí s Twitterem, YouTube, Flickrem, Bingem, Wikipedií… Plánujeme zprovoznit podporu pro Google Apps a Facebook.

Klepněte pro větší obrázek
Textový editor Write

Jaké webové technologie vlastně iCloud používá? Konkurence zpravidla sáhne po Flash Playeru nebo Javě.

V Internet Exploreru používáme pro vykreslování 2D grafiky VML, ve Firefoxu pak technologii Canvas. 95 % toho, co vidíte v prohlížeči, je ale nakonec čisté HTML. HTML5 ve své podstatě nepřináší nic nového, jen zjednodušuje vývoj. Pokud ale chcete podporovat i staré prohlížeče včetně IE6, ztrácí smysl. To samé platí pro Flash, který zase omezí vývojáře aplikací pro iCloud. Nabízíme vlastní XML jazyk pro návrh webového prostředí, který je podobný Microsoft XAML ze Silverlightu a aplikace pak sami přeložíme do nativní podoby, se kterou si rozumí iCloud.

Chrome OS získá přímou konkurenci

Trh s webtopy je složitý. Většinou jsou to spíše jen zajímavá technologická dema, natož aby hledaly byznys model. Na čem tedy budete pracovat v letošním roce?

Určitě budeme nadále vylepšovat podporu Firefoxu a WebKitu (Safari/Chrome). Dále nabídneme klient pro iPhone a Android, iCloud se dočká lokalizace do 30 jazyků (dnes 26). ICloud by měl dále podporovat více webových služeb a spustíme také vlastní linuxovou distribuci pro netbooky, která bude přímo bootovat do iCloudu.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeč uvnitř prohlížeče

Chrome OS od Googlu tedy možná vyroste malý konkurent s vlastním Linuxem. Vzhledem k tomu, že Chrome má i svou open source verzi Chromium, také iCloud Linux by mohl paradoxně používat Chrome, ale s tím rozdílem, že by se po přihlášení nezobrazila vaše startovací stránka, ale rovnou celý webtop.

Jestli je to správná cesta a směr, ukáže až čas. Jak se ale zdá, rok 2010 bude patřit i stále těsnějšímu propojování webu s desktopem – nebo desktopu s webem. Kdo ví.


Na Živě.cz najdete i kompletní přehled webového desktopu iCloud.

Diskuze (25) Další článek: Černobíle: Výběr prohlížečů ve Windows

Témata článku: Google, Internet, Linux, Web, Chrome OS, XSLT, Zajímavá symbióza, iPhone 3G, Velký smysl, Startovací okno, Běžný Hhrome, Canvas, Osu, Švédská služba, Velký procesor, Největší nepřítel, Thorn, Chrom, CFO, Chrom OS, Part, Dobrá latence, Partnerství, OSA, OS X, Netbook recenze na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5