Google | Vyhledávače | Statistiky

Chrome je pomalý, Facebook mrtvý a Apple je zlo. Vyhledávač Googlu ví, co si myslíme

  • S našeptávačem Googlu byla odjakživa legrace
  • Co se stane, když se jej budeme ptát na IT?
  • Objeví se flame, negace a zloba

Sežere více paměti RAM Chrome, nebo Firefox? Je Chrome pomalý? Nebo je pomalejší Edge? Přestože se podobné otázky objevují stále dokola, spolehlivá odpověď na ně vlastně neexistuje, protože chybí dostatečně reprezentativní metoda, jak to změřit a podobné soudy buď potvrdit, anebo vyvrátit.

Jistě, můžeme zvolit jeden referenční notebook s čistým operačním systémem, nainstalovat na něj všechny tržně-relevantní webové prohlížeče a spustit řadu javascriptových benchmarků, které vyplivnou jakési jednoduché číslo.

Kvalitu webového prohlížeče nevyjádří číslo z benchmarku, ale dojem masy

Jenže podobné číslo nám zpravidla řekne jen to, že prohlížeč X pravděpodobně zpracuje na stejném železe některé operace o pár desítek milisekund rychleji než prohlížeč Y, což sice ocení PR oddělení vítěze, které rychle vydá tiskovou zprávu s grafem, anebo alespoň tweet, v praxi je to však jen referenční číslo pro vývojáře. O kvalitě skutečného surfování to neříká naprosto nic.

Prohlížení webu je totiž příliš komplexní proces, který nelze vyjádřit jedním číslem. Dalo by se však vyjádřit dojmem.

Prosím?

Ano, každý z vás přeci ví, co mu vyhovuje, a proto to používá. Surfujete v Chromu, protože… Surfujete ve Firefoxu, protože… Preferujete Edge, Operu, cokoliv, protože… Protože jste si udělali těžko přenositelný komplexní dojem složený z hromady střípků – drobných každodenních zkušeností.

Našeptávač vyhledávače Googlu je takový globální agregátor dojmů

Na otázku, co charakterizuje každý z prohlížečů, by tedy mohl odpovědět statisticky dostatečně reprezentativní vzorek těchto dojmů – jakési vox populi. Anketa na Živě.cz k tomu nestačí, možná by ale pomohl Google a jeho našeptávač. Který formuluje možné otázky čistě na základě statistiky a četnosti relevantních slov v jeho indexu i počtu dotazování.

Čili pokud do vyhledávacího pole Googlu napíšeme Chrome je, doplní na první pozici slovíčko pomalý. Tak pravil lid. To je jeho dojem ze surfování v prohlížeči, který co nevidět oslaví své desáté narozeniny.

Klepněte pro větší obrázek
Chrome je pomalý, hlásí našeptávač

Ale co ostatní? Jak digitální lid klasifikuje Firefox? Dobrá, takže znovu, Firefox jePomalý!

Klepněte pro větší obrázek
Firefox na tom je... Kupodivu úplně stejně.

Zkusme do třetice ještě Operu, která je už sice ve své podstatě jen překrytovaným Chromiem (open-source verzí Chromu), ale přeci jen má specifičtější základnu uživatelů. Takže Opera jePomalá!

Klepněte pro větší obrázek
Začíná to zavánět věčnou českou skepsí. Nebo je to realita?

Suma sumárum, pokud indexovací a statistický systém Googlu funguje dobře (výsledky se mohou individuálně přeskupovat), dozvěděli jsme se, co už podvědomě stejně všichni dobře víme. Surfování je pomalé a osobní nespokojenost a kverulantství jsou nekonečné.

Mimochodem, zapomněli jsme na Edge. Edge jeV angličtině. I zde masové vox populi zafungovalo bravurně, protože Edge skutečně není plně lokalizovaný do češtiny a nenabízí tedy například český zpravodajský obsah na úvodní obrazovce, jak je tomu v anglické mutaci.

Klepněte pro větší obrázek
Skvělé, konečně někdo, kdo není pomalý

Na závěr, snad je pro pobavení, se ještě Googlu zeptám, co si lidé myslí o Maxthonu – někdejším etalonu webových ultranerdů, kteří od prohlížeče kdysi před deseti lety očekávali cirka 1 456 vnořených nabídek a 958 volitelných lišt s ikonkami.

Maxthon jeCo je Maxthon?

Klepněte pro větší obrázek
Maxthon? Co je to Maxthon?

Našeptávač rozčísne věčné flamy o Linuxu

Když už jsme se začali ptát našeptávače Googlu, tedy té nejzábavnější internetové asistentky, která kdy spatřila světlo světa, proč to nezkusit i s dalšími evergreeny světa informačních technologií?

Tak třeba operační systémy:

Linux jeLepší než Windows. Těžko říci, když už jsme ale u těch dojmů, skoro bych se vsadil, že drtivé většině uživatelů Windows jsou podobné dohady naprosto lhostejné, čili negativní nádech našeptávače je způsobený kvantitativní převahou jednoho dílčího názoru z komunitních webů fanoušků Linuxu, kteří, mám ten smělý pocit, řeší Windows častěji, než je tomu naopak.

Klepněte pro větší obrázek
Linux je lepší než Windows. Často jen do chvíle, než na něj běžný smrtelník skutečně přejde.

Ale dobrá, pojďme dál. Windows jsou… Tady je to těžké, z odpovědí je třeba vybrat ty relevantní, přičemž jeden soud by tam byl: Windows 10 jsou pomalé. Nicméně také zdarma (zjevně relikt někdejší nabídky k bezplatnému upgradu na Windows 10). A jelikož dodnes není úplně jasné, jestli používat pro Windows jednotné, nebo naopak množné číslo (a to ani v angličtině), ještě zkusme Windows jeSložka Windows je velká.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Složka Windows je příliš velká

V případě desktopového systému Applu však v češtině tvrdě narazíme, našeptávač totiž snad pod tíhou malého tržního podílu a tedy i obsahu, ze kterého by měl doporučovat, spíše selhává. Zkusme tedy angličtinu a to ve dvou variantách:

MacOS isLinux, nebo také Unix.

A ještě:

Mac OS isInfected with viruses and other malicious applications

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odpovědi na MacOS se průběžně měnily, ačkoliv jsem našeptávač zkoušel v soukromém režimu prohlížeče.

Když už jsme načali prohlížeče a desktopové operační systémy, zkusme rovnou jejich mateřské společnosti. Čili jakou má našeptávač asociaci, když začneme psát Apple je?

Apple jeZlo

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Apple je zlo, ale v angličtině je tomu naopak

Pro začátek to není příliš povzbuzující. Co ostatní? Jsme shovívavější třeba ke Googlu?

Google jeZlo

Klepněte pro větší obrázek
Google je také zlo (a žena). Co tedy vlastně chcete?

A co ten zbytek? V případě Microsoftu jsme se museli opět podívat do anglofonního světa, ten český nic relevantního nenabízel.

Microsoft isNot responding, dying, down, trash

Nutno podotknout, že po pár minutách se výsledky přeskládaly, ačkoliv negativní nádech zůstal.

Tak snad se to zlepší u ostatních:

Facebook jeZlo, mapa samoty, out, nebezpečný, mrtvý

Twitter isDown, toxic, dying, dead, cancer

Android jeLinux, pomalý, nejlepší

iPhone jeUzamčený, horký, nejlepší

Samsung is… From which country? Better than Apple, chinese company (!)

Klepněte pro větší obrázek
Facebook je mapa samoty

Na další méně zastoupené brandy je už čeština krátká, Googlu totiž chybí dostatek dat, aby se do našeptávače dostaly statisticky dostatečně reprezentativní termíny, a tak se začínají objevovat úryvky nadpisů článků z velkých médií, které však už nejsou žádným dojmem masy, ale názorem jednoho autora.

S našeptávačem je legrace, nakonec však ani on spolehlivě nezodpoví, co je vlastně nejlepší. Ostatně to nejlepší už přeci máte ve svém počítači a nosíte v kapse nehledě na to, co si myslí ostatní.

Diskuze (16) Další článek: Lego chce s vláčkem Coding Express naučit nejmenší děti základům kódování

Témata článku: Google, Microsoft, Windows, Prohlížeče, Apple, Web, Android, Edge, Linux, Chrome, Operační systémy, Facebook, Samsung, Vyhledávače, Firefox, Bulvár a vtípky, iPhone, Opera, Statistiky, Informační technologie, Běžný smrtelník, Podobná otázka, Komunitní web, Vyhledávací pole, Prohlížeč y, Notebooky apple recenze na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu