Prohlížeče | Chrome

Chrome 89 si posvítí na nedokonalé aplikace PWA. A bude ještě přísnější

Chrome 89 si posvítí na nedokonalé aplikace PWA. A bude ještě přísnější

Používáte webové aplikace ve formě PWA? Chrome v následujících měsících zpřísní jejich politiku. Progresivní webové aplikace by měly být webové programy, které sice spouští prohlížeč, běží ale v samostatném okně, mohou mít zástupce na ploše, a tak se už z hlediska UI/UX v mnohém vyrovnávají desktopovým aplikacím. Webová stránka upozorní uživatele, že nabízí i PWA, v adresním řádku. 

Jenže toto všechno je pouhá teorie. Mnohé PWA nejsou ničím jiným než jen původní webovou stránkou, která se zobrazí v okénku, aniž by přinášela cokoliv navíc – mnohdy jen automaticky upravené responzivní GUI. V Googlu si toho jsou vědomi, a tak se u těch nedokonalých počínaje aktuální verzí Chrome 89 začalo zobrazovat varování.

Klepněte pro větší obrázek
Chrome začne postupně vynucovat, aby PWA fungovaly i bez připojení k internetu

Varování, že PWA aplikace musí fungovat, i když se odpojíte od internetu. Už žádný dinosaurus skákající přes překážky. Z prostého varování pro vývojáře v konzoli se pak počínaje verzí Chrome 93 stane nutnost, bez které si uživatel už podobný program prostě nenainstaluje.

Novinky v Chromu 89 pro vývojáře:

Google každopádně nechává tvůrcům dostatečnou volnost. V ideálním případě by měla PWA fungovat i bez internetu stejným způsobem jako dříve, přičemž případná synchronizace dat se vzdálenou databází proběhne až poté, co se zase připojíte.

Pak už PWA konečně začnou dávat smysl, zrodily se totiž mimo jiné právě proto, aby fungovaly rychle a svižně bez permanentní komunikace se serverem a bez stahování veškerých dat.

Lepší propojení s USB periferiemi

Chrome 89 toho ale ve stabilní verzi přináší více. Vývojáři dokončili práci na WebHID, Web Serial a WebNFC, takže se s prohlížečem mohou přímo spojit nejrůznější USB a NFC zařízení bez potřeby instalace jakéhokoliv dalšího softwaru. Dříve prohlížeče podporovaly jen specifická zařízení – třeba herní ovladač.

Další novinkou je podpora technologie WebShare, která umožňuje snazší sdílení napříč aplikacemi. Funkce už byla dostupná na mobilech a teď je k dispozici pro webové vývojáře i v desktopovém Chromu. Typickým příkladem je třeba snadné sdílení fotografie z webové galerie do sociální sítě atp.

Váš názor Další článek: Apple v USA poprvé po roce otevřel všechny vlastní obchody

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Internet, Programování, Chrome, Web, NFC, GUI, Prohlížeč, Webová stránka, Vývojář, PWA, Webshare, Webová aplikace, Aplikace, Software na Heureka.czZákladem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy