Amazon | Kamera | Sledování

Chodíte doma nazí? Nepořizujte si kameru od Amazonu – záznamy totiž sledují zaměstnanci

  • Chytré kamery Amazon Cloud Cam ukládají záznamy do cloudu
  • Dle agentury Bloomberg se na záběry dívají zaměstnanci
  • V rámci školení algoritmů umělé inteligence občas vídají i sex

Jako slabý odvar působí ve srovnání s aktuální kauzou nedávná aféra, kdy pracovníci různých firem poslouchali nahrávky z chytrých reproduktorů. Amazon posunul pomyslnou laťku narušování soukromí svých zákazníků na úplně novou úroveň. Na záznamy z kamer, které si uživatelé pořizují k monitorování svých domácností, se totiž dívají jeho zaměstnanci.

O kauze informuje řada zahraničních médií v čele s agenturou Bloomberg, která uvádí, že zaměstnanci Amazonu v Indii a Rumunsku sledují záznamy, které kamery ukládají do cloudu. Proč to dělají? Údajně proto, aby mohli odstraňovat problémy a školit algoritmy umělé inteligence.

Špión, kterého si sami zaplatíte

V reklamním spotu Amazon uvádí, že jeho bezpečnostní kamera Cloud Cam poskytuje „vše, co potřebujete ke sledování vašeho domova, ve dne nebo v noci.“  Už ale nezmiňuje, že sledovat vaši domácnost možná bude i někdo další.

Tuto nepříjemnou informaci zveřejnilo pět nejmenovaných zaměstnanců, kteří pracovali na školení umělé inteligence, případně o něm měli informace. Řádově se má jednat o desítky pracovníků z Indie a Rumunska, jejichž úkolem je přezkoumávat úryvky nahrávek, pořízené cloudovými kamerami.

Zasvěcené zdroje tvrdí, že v Indii pracují desítky zaměstnanců na uzavřeném oddělení, kde platí přísná bezpečnostní pravidla – například zákaz používání mobilních telefonů. Ani to však údajně nezabránilo v předávání záběrů jiným členům týmu.

Podivné školení umělé inteligence

Cílem této aktivity byla snaha o vylepšení algoritmů, které vyhodnocují, zda byl narušen sledovaný prostor. Zaměstnanci posuzovali, jestli se jedná o skutečnou hrozbu (například v podobě zloděje), nebo falešný poplach (např. pobíhající kočku).

Je nepochybné, že umělá inteligence potřebuje při svém učení pomoc skutečných lidí, nicméně využívání přístupu k soukromým nahrávkám už je hodně za hranicí toho, co je většina zákazníků v tomto rámci ochotna akceptovat.

Zaměstnání: šmírák

Typický den zaměstnance, jehož úkolem bylo školení algoritmů, spočíval ve zhlédnutí přibližně 150 videonahrávek, dlouhých mezi 20 a 30 sekundami. Podle zdrojů, které si z pochopitelných důvodů přály zůstat v anonymitě, se jednalo o interní testovací program pro identifikaci událostí v rámci domácnosti. Denně takto pracovníci prohlédli až několik tisíc záběrů.

Amazon se brání tím, že hodnocené nahrávky pocházely z kamer zaměstnanců, kteří se přihlásili do testovacího programu. Další část záznamů pak odeslali sami uživatelé kvůli řešení problémů s nepřesnou detekcí nebo nevyhovující kvalitou videa. Mohou tak učinit například v situaci, kdy kamera hlásí falešný poplach. K nahrávkám prý nelze přistupovat jiným způsobem.

„Bereme soukromí velmi vážně a poskytujeme majitelům kamer Cloud Cam kontrolu nad jejich nahrávkami,“ uvedla tisková mluvčí společnosti s tím, že pokud nejsou záběry z kamery odeslány pro účely odstraňování problémů, „mohou záznamy prohlížet pouze zákazníci.“

Pikantnosti na záznamu

Tvrzení o tom, že všechny záběry byly odeslány samotnými uživateli, však zpochybňuje skutečnost, že některé klipy obsahují „nevhodný obsah“, který by asi většina zákazníků ke kontrole neodesílala. Konkrétně má jít o citlivý osobní obsah, včetně sexuálních praktik. Tisková mluvčí uvedla, že takové záznamy jsou okamžitě mazány, nicméně nespecifikovala, s jakými obrázky se zaměstnanci mohli setkávat.

Podmínky služby Amazon Cloud Cam nikde nezmiňují, že by firma mohla používat pořízené záznamy k trénování umělé inteligence skutečnými lidmi. Ačkoli zdroje nepodložily svá tvrzení hmatatelnými důkazy, jedná se o poměrně závažné obvinění, které se může negativně projevit na důvěře zákazníků v cloudové kamery.

Nyní je tedy otázkou, zda věřit „nejmenovaným zdrojům“, které „si přály zůstat v anonymitě“, nebo tiskové mluvčí Amazonu, podle níž lidskou kontrolou procházejí pouze záběry odeslané samotnými zákazníky. Pokud jsou uvedená tvrzení pravdivá, může to pro firmu znamenat fatální problém. V opačném případě by se měla bránit soudní cestou kvůli poškození dobrého jména.

Diskuze (56) Další článek: Odhalení 18jádra od Intelu se blíží. Měl by zvládnout 5,1 GHz na všech jádrech a už jsou i první desky

Témata článku: Umělá inteligence, Amazon, Chytrá domácnost, Indie, Soukromí, Kamera, Sledování, Zaměstnanci, Webkamera, Záběr, Dóm, Algoritmus, Záznam, Bloomberg, SLE, Humans, Kam, Mluvčí společnosti, Školení, Inteligence, DOM, Rumunsko, Webkamery na Heureka.czKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Akce už je někdy už moc, a tak je lepší trochu zpomalit. Vybrali jsme hry, u kterých můžete vypnout a přijít na jiné myšlenky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě