Chodili jsme naVostro

Měli jsme možnost několik dní pracovat se zástupcem nové vostré řady notebooků Dellu. Dobrá značka, poctivé zpracování, vyšší cena.
Kapitoly článku

V druhé polovině minulého týdne se nám do rukou exkluzivně dostal první a zatím jediný zástupce nové notebookové řady Dellu: Vostro 1500. Notebooky Vostro jsou útokem Dellu na cenové hladiny nižší, než jsme doposud byli u tohoto výrobce zvyklí. Alespoň u některých řad. Nejnižší řada Vostro 1000 není drahá ani si na drahou nehraje. Vyšší řady však na české poměry vyšší cenu mají. Všechny jsou však dobře vybavené a opravdu poctivé. Recenzi kousku, který se dostal do naší redakce, najdete v časopisu Computer č. 18. Jaké však byly naše první dojmy?

První dojem: překvapení

Úplně prvním dojmem bylo jednoznačně překvapení. Slovy chvály nad nečekanou pevností a tvrdostí šasi jsme totiž nešetřili. Tak přesné hrany a pevně sedící jednotlivé kusy pláště se u notebooku, který je považován za spíše levnější (ačkoli v Evropě rozhodně není), nevidí. Na Vostru jednoduše nic neskřípe, displej drží, kde má, počítač působí celkově robustně a pevně. Jistě by vydržel i nějaké to nešetrnější zacházení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dell Vostro: překvapivě pevný

V redakci nám samozřejmě projde rukama notebooků celá řada. Já sám se po tristní zkušenosti s kouskem jedné méně oblíbené (a přesto hojně prodávané) značky, který jsem svého času používal jako služební, zaměřuji při hodnocení v první řadě na rozložení ovládacích prvků a konektorů. Zde je třeba Dell pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Spodní strana a otvory chlazení

Celé tělo vostra je tvořeno matným černým plastem. Horní stranu krytu narušuje pouze logo výrobce. Totéž v menším vydání najdeme i na vnitřní straně krytu pod displejem. Nad displejem se skrývá oko webové kamerky a zdířka mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnici chválíme

Klávesnici je nutno pochválit. Klávesy na ní sedí pevně a mají velice příjemný odpor. Rozložení kláves není netradiční, blok kláves Home, PgUp, PgDn a End je ve sloupci zcela napravo. Jakkoli by to mělo být samozřejmostí, chválíme Dell za to, že neumístil důležité klávesy Home a End na klávesy jiné pod nutnost přimáčknutí Fn. Vítáme i klasické uspořádání kláves Ctrl a Fn, které nejsou prohozeny. Ctrl je standardně na kraji.

Klepněte pro větší obrázek 

Nad klávesnicí najdeme diody signalizující stav uzamykatelných kláves. Vedle nich návrháři umístili již jen tlačítko pro přístup k funkci Dell MediaDirect a hlavní vypínač. Dell MediaDirect je možnost rychlého přístupu k multimediálním funkcím z vypnutého stavu, kdy se spustí jen omezený operační systém Windows (zřejmě Windows XP). Vpravo od klávesnice se krčí pětice diod informujících o zapnutí přístroje, aktivitě pevného disku, baterii, Wi-Fi a Bluetooth. První tři jsou na stejném místě viditelné i na boční stěně počítače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad klávesnicí moc tlačítek nenajdeme • Užitečné diody jsou vidět ze dvou směrů

Podívejte se na video: Tak funguje MediaDirect

Touchpad Vostra najdeme na svém místě pod klávesnicí. Touchpad má vyznačené plošky pro vertikální i horizontální posuv dokumentů. Možná by neškodilo, kdyby byla plocha touchpadu o něco větší. Místo na to na Vostru je. Tlačítka touchpadu jsou dostatečně rozměrná a příjemně se mačkají, přičemž nedělají hluk.

Klepněte pro větší obrázek 
Touchpad nabízí skrolování čtyřmi směry

Kolem dokola

Na skoseném přechodu mezi plochou klávesnice a přední hranou notebooku je umístěno sedmero tlačítek ovládajících multimédia. Jak pod Windows, tak v MediaDirect zde lze klasickou čtveřicí (přehrát / pozastavit, předchozí, další, zastavit) tlačítek řídit přehrávání a trojicí tlačítek hlasitost (vypnout zvuk, ztišit, zesílit hlasitost). Uprostřed přední stěny je umístěn infraport, který již dnes využijeme asi jen jako partnera přibalenému dálkovému ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítka pro přímý přístup k multimédiím 

Na pravé boční stěně najdeme optickou mechaniku, port IEEE1394 (fire-wire), klasický VGA konektor, ethernetový port a dvojici USB portů. Zadní strana skrývá pouze další dvojici USB, S-Video výstup, port RJ11 pro telefonní linku a konektor napájení. Nalevo najdeme zdířku pro zámek Kensington, hardwarový vypínač bezdrátové komunikace, zdířky pro zapojení 3,5mm jacků mikrofonu a sluchátek a konečně jeden slot ExpressCard, v němž lze použít oba formáty těchto karet. Lze do něj rovněž schovat dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zprava, zezadu i zleva
Klepněte pro větší obrázek
Přepínač bezdrátové komunikace. Dioda vedle něj signalizuje dostupné Wi-Fi sítě i ve vypnutém stavu.

Vidět znamená věřit

Displej je asi jediné, co si na Vostru bez zaváhání zaslouží pořádně vostrou kritiku. Má totiž velmi nízký kontrast. Žádné nastavování v ovládacím panelu grafické karty nezpůsobí, aby černá byla opravdu černá a zároveň nebyly k uzoufání ztmaveny jiné barvy. Věříme, že na modelech vybavených displejem s technologií TrueLife, která by právě kontrast měla zlepšovat, bude zobrazení o poznání lepší. Mnozí zákazníci ocení, že tento model displeje je klasicky matný, nemá lesklou povrchovou úpravu. Dobré jsou i pozorvací úhly. Do počítačů Vostro řady 1500 jsou standardně osazovány displeje o úhlopříčce 15,4" nabízející volitelné rozlišení 1280×800 px, 1440×900, či 1680×1050 px.

Témata článku: Notebooky, Video, Dell Vostro, Renomovaný výrobce, Přibalená klávesnice, Matná úprava, Rozumná volba, Wi-fi karta, Dojem, Chod, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Jediný zástupce, Touchpad, Matný displej, Nejnižší řada, Pevná ruka, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Nemalá částka, Notebook Vostro, Vertikální video, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware