Chladiče pro Socket A

Rozhodl jsem se rozšířit počítač, a tak jsem na webu pátral po nějakém vhodném chladiči pro uchlazení nového procesoru. S výsledkem svého pátrání vás seznámím. Třeba se to bude někomu hodit.

Rozhodl jsem se rozšířit počítač, a tak jsem na webu pátral po nějakém vhodném chladiči pro uchlazení nového procesoru (radši nebudu uvádět co jsem si vybral :-)). Po přečtení několika testů o různých chladičích na našem webu (Chladiče 1., 2., 3., 4. a 5.) a překvapen tím co dokáže taková pasta jsem se pustil do hledání. Z výběru jsem vyřadil chladiče typu turbína-kulaté, s kterými jsem měl dříve špatné zkušenosti. Neříkám, že jsou špatné, ale moji oblibu si nezískaly.

Musím se přiznat, že vybrat ten správný chladič mně přijde skoro věda. Nakonec jsem našel tolik informací, hlavně testů, že jsem se rozhodl o ně s vámi podělit. Třeba taky někdo zrovna shání výkonný chladič. Jako první si ukážeme dvojici chladičů od Thermaltake.

Thermaltake

Výkonnější chladič Volcano 7+ přichází s podporou různých patic. Pomocí speciálních zaměnitelných úchytů můžete chladič použít jak na Pentium 4 (Socket478), AMD procesory (Socket A), tak i pro Pentia III a Celerony (Socket370). Podle informací zchladí procesory Pentium 4 do frekvence 3 GHz a AMD Athlon XP až do 2600+. Další zajímavostí je přepínač od napájecího konektoru pomocí kterého si volíte rychlost otáčení větráčku o rozměrech 70x70x25 mm. Zvolit si můžete 6 000, 4 800 nebo 3 800 otáček za minutu, kde těmto otáčkám odpovídá hluk větráčku 47, 35 a 24 dB. Vlastní jádro pasivní části je složeno z 36 plátů a mělo být celé z mědi, pěkné dílo.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekO něco slabší bráška Volcano 7 je opět pro různé patice. AMD je certifikován pro procesory Athlon XP až do 2000+. Jeho zajímavostí je, že obsahuje teplotní čidlo, které reguluje otáčky větráčku o rozměrech 80x80x25 mm. Při teplotě 25°C se větráček chladiče otáčí rychlostí 2 900 otáček za minutu (27 dB) a pokud teplota dosáhne 35°C roztočí se větráček na 5 000 otáček za minutu přičemž hluk dosáhne hladiny 39 dB. I zde najdete měď a to ve středu pasivní části.

Klepněte pro větší obrázek

Stránky s testy zmíněných chladičů:

Volcano 7 Volcano 7+
AMDzone Overclocker Cafe
Ocia.net Legion Hardware
Overclockers Online Extreme Overclocking
TemplinTech Computer Chaos
OcPrices  
BurnOutPC  
Penstarsys  
Overclocker Cafe  
MikhailTech  

Oba chladiče dopadly v testech nadmíru dobře a dokonce získaly nějaká ocenění. U nás se dá Volcano 7 pořídit 845 Kč s DPH a Volcano 7+ za 1 288 Kč s DPH. Oba chladiče poskytují velmi dobrý poměr cena/výkon. Koupíte-li si tento hladič obdržíte i vkusnou nálepku na svoji skříň (hloupost, ale pěkná).

Klepněte pro větší obrázek
Volcano 7+
Klepněte pro větší obrázek
Volcano 7

GlobalWin

Další kvalitní chladiče můžeme najít u firmy GlobalWin. Vybral jsem dva výkonnější modely WBK68 a WBK38.

Chladič GLOBALWIN WBK68 je možné namontovat na patice Socket A a Socket 370. AMD ho doporučuje pro procesory Athlon do 1,4 GHz a Athlon XP do 1800+. Chladič je osazen větráčkem 60x60x10 mm se 4 800 otáčkami za minutu s hlučností 36,5 dB. Pasivní část chladiče je vyrobena z hliníku.

Klepněte pro větší obrázek

GLOBALWIN WBK38 je pro stejné procesory i stejné frekvence, ale pasivní část je osazena jiným větráčkem s mřížkou. Větráček o rozměrech 60x60x25 mm s 6 800 otáčkami za minutu a hlučností 46,5 dB nepatří zrovna mezi tichošlápky.

Klepněte pro větší obrázek

Testy chladičů najdete na těchto stránkách:

GlobalWIN WBK68 GlobalWIN WBK38
Přetaktování Přetaktování
Přetaktuj Přetaktuj
Mikhail Tech Oc Melbourne
  The Cold Shop
  Dan`s Data
  Envy News
  PC Scoop
  Icrontic
  Mikhail Tech
  Frosty Tech

Oba chladiče patří mezi to kvalitnější na našem trhu a cena WBK68 je 1 208 Kč s DPH a WBK38 1 745 Kč s DPH, což je trochu hodně.

Titan

Posledním zástupcem kvalitních chladičů je Titan. Z jeho nabídky jsem vybral TTC-D5TB a TTC-D6TB.

Chladič TTC-D5TB je určen pro patice Socket A a Socket 370. Je doporučen pro procesory Athlon do 1,4 GHz a Athlon XP do 2000+. Větráček o rozměrech 80x80x25 mm (stejná velikost jako u Volcana 7) se otáčí rychlostí 3 000 ot/min a neprodukuje skoro žádný hluk, pod 29 dB. Pasivní část je z hliníku a s větráčkem navíc obdržíte stříbrnou pastu Titan. Serverem Přetaktování byl vyhlášen větráčkem roku 2001, ani se nedivím.

Klepněte pro větší obrázek

Chladič TTC-D6TB je skoro stejný jako předchozí typ. Jediný rozdíl je v jiné základně a větráčku s rozměry 60x60x25 mm. Dále v rychlosti otáčení větráčku 5 000 ot/min a hlučností 31 dB.

Klepněte pro větší obrázek

Opět odkazy na testy těchto větráčků:

Titan TTC-D5TB Titan TTC- D6TB
Přetaktuj Přetaktuj
Overclocker Cafe Overclocker Cafe
Frosty Tech  

Titan TTC-D5TB u nás pořídíte za 778 Kč s DPH a TTC-D6TB za 872 Kč s DPH. Rozhodně neuděláte chybu pokud si vyberete Titan TTC-D5TB.

Velký test chladičů pro patici Socket A můžete najít na X-bit labs. Zde vyhrál Thermaltake Volcano 6 Cu+, který se na můj vkus otáčí přeci jenom moc rychle (7000 ot/min.). Pokud vám nějaký ten hluk nevadí nemůžu nezmínit i Thermaltake DRAGON ORB 3, který se ve většině testů umístil na čelních místech.

Omlouvám se pokud jsem vynechal něčí oblíbené chladiče, ale i na Internet se nevejde vše. S vlastním výběrem vám neporadím, ale snad vám tento krátký přehled i s testy výběr usnadní. Někdo preferuje výkon, jiný zase tichost větráčku, někdo zase vybavení. Pokud si nevíte s výběrem rady může vám poradit samotné AMD. Ještě štěstí, že se všechny typy k nám nedováží, to by se snad už nedalo vybrat vůbec.

A jaký je váš oblíbený chladič?

Diskuze (55) Další článek: Hot CPU Tester 3.1

Témata článku: Turbína, Legion, Envy, Cafe, Frost, Oblíbený chladič, Dragon, Past, Pasta, Socket, Melbourne, Titan Xp, Titan, Stejná velikost, Poslední zástupce, Oblíbený procesor, Volcano, SoC, Chladič


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 117

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky