Chipset i840 pod drobnohledem

Čipová sada Intel i840 je jedna z několika sad, která podporuje RDRAM. Výrobce ji předurčil pro pracovní stanice a procesory Intel Pentium III a Intel Pentium III Xeon. Proto se nyní zaměříme na detaily tohoto chipsetu.
Čipová sada Intel i840 je jedna z několika sad, která podporuje RDRAM. Výrobce ji předurčil pro pracovní stanice a procesory Intel Pentium III a Intel Pentium III Xeon. Proto se nyní zaměříme na detaily tohoto chipsetu.

Jak z vyplývá z předešlých údajů, je čipová sada i840 určena pro procesory Intel Pentium III i Intel Pentium III Xeon. Proto může být použita také v základních deskách pro "lepší, ale normální" procesory a počítače. Konstruktéři základních desek díky podpoře obou řad ("normální" i Xeon) nemusí znát dvě různé sady, aby mohli konstruovat desky pro obě řady procesorů, jako tomu bylo doposud.

Sada je řešena modulárně. Obvody jsou pouzdřeny v BGA pouzdrech (Ball Grid Array). Uveďme k jednotlivým obvodům podrobnější informace.

Obvod 82840 Memory Controller Hub (MCH), který má 544 vývodů, je základním kamenem osmistovkové rodiny. Obvod obsahuje rozhraní grafických karet AGP 2x/4X, dva RDRAM paměťové kanály a několik PCI segmentů pro vysokou výkonnost I/O. Doposud mívaly čipové sady jeden segment s 32 bity šířky a 33 MHz taktu, takže maximální propustnost PCI systému byla 132 MB/s. Zde může být dosaženo několikanásobku této hodnoty.

Obvod 82801 s názvem I/O Controller Hub (ICH) má 241 vývod a podporuje tzv. Intel Accelerated Hub Architecture pro přímé připojení k MCH. Obvod vytváří 32bitovou PCI sběrnici, IDE řadiče a dva USB porty.

Obvod 82802 s názvem Firmware Hub (FWH) je zapouzdřen do 32vývodového PLCC nebo 40vývodového TSOP pouzdra. Obsahuje BIOS a VideoBIOS, stejně jako Intel Random Number Generator (RNG). Díky němu může vytvářet skutečná náhodná čísla místo dosavadních pseudonáhodných, která procesor generoval podle složitého postupu. Tím může být kódování, digitální podpis nebo bezpečnostní protokoly silnější a tudíž bezpečnější.

Další tři komponenty přispívají k vysoké výkonnosti základní verze. Všechny tři jsou zapouzdřeny v BGA pouzdru s 421 vývody:

Obvod 82806 s výmluvným názvem 64-bit PCI Controller Hub (P64H) vytváří 64bitovou PCI s taktem 33 nebo 66 MHz. Stejně jako ICH (82801) se připojuje přímo k MCH obvodu.

Obvod 82803 s názvem RDRAM-based memory repeater hub (MRH-R) vlastně funguje jako pravý hub, česky bychom řekli rozdvojka. Z jednoho paměťového kanálu vytváří dva pro rozšíření paměťové kapacity.

Obvod 82804 s názvem SDRAM-based memory repeater hub (MRH-S) konvertuje RDRAM signály do SDRAM. Čipová sada "od přírody" podporuje jen RDRAM, a proto je pro připojení SDRAM nutný tento přizpůsobující obvod. Intel praví, že se tím dosáhne větší flexibilita. Doufejme, že tento obvod bude standardní součástí základních desek s touto čipovou sadou. Díky tomu by na desce mohly být paměťové sloty jak pro RDRAM, tak pro SDRAM.

Výkony
  • dva paměťové kanály, kde jeden může mít kapacitu až 3,2 GB/s, nehledě na použitou paměť (RDRAM nebo SDRAM)
  • implementace Accelerated Hub Architecture se šířkou 16 bitů pro podporu vysokorychlostních přenosů PCI s obvodem P64H (neboli pro 64bitovou PCI s taktem až 66 MHz)
  • Direct AGP port umožňuje až 1 GB/s přenosový výkon
  • podporuje FSB procesoru 133 MHz
  • cache hub pro předčítání. To je podle Intelu unikátní vlastnost i840 čipové sady – má více zefektivňovat datový tok.
Díky svým vlastnostem může být základní deska s i840 ideální sadou pro nejistou budoucnost (či uživatele). i840 může podporovat jak RDRAM, tak SDRAM a díky podpoře procesoru Intel Pentium III vlastně můžeme osadit nejen tento procesor, ale také Intel Celeron.
Diskuze (4) Další článek: Palm-Psion-Symbian: jednotná fronta proti Microsoftu?

Témata článku: Chipset, Generator, Drobnohled, Normální proces, Přímý signál, Repeater, Random, Vysoká výkonnost, DRO, Základní takt, Memory, Ball Grid Array, Ball, Vysoký takt


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC