Chipset i840 pod drobnohledem

Čipová sada Intel i840 je jedna z několika sad, která podporuje RDRAM. Výrobce ji předurčil pro pracovní stanice a procesory Intel Pentium III a Intel Pentium III Xeon. Proto se nyní zaměříme na detaily tohoto chipsetu.
Čipová sada Intel i840 je jedna z několika sad, která podporuje RDRAM. Výrobce ji předurčil pro pracovní stanice a procesory Intel Pentium III a Intel Pentium III Xeon. Proto se nyní zaměříme na detaily tohoto chipsetu.

Jak z vyplývá z předešlých údajů, je čipová sada i840 určena pro procesory Intel Pentium III i Intel Pentium III Xeon. Proto může být použita také v základních deskách pro "lepší, ale normální" procesory a počítače. Konstruktéři základních desek díky podpoře obou řad ("normální" i Xeon) nemusí znát dvě různé sady, aby mohli konstruovat desky pro obě řady procesorů, jako tomu bylo doposud.

Sada je řešena modulárně. Obvody jsou pouzdřeny v BGA pouzdrech (Ball Grid Array). Uveďme k jednotlivým obvodům podrobnější informace.

Obvod 82840 Memory Controller Hub (MCH), který má 544 vývodů, je základním kamenem osmistovkové rodiny. Obvod obsahuje rozhraní grafických karet AGP 2x/4X, dva RDRAM paměťové kanály a několik PCI segmentů pro vysokou výkonnost I/O. Doposud mívaly čipové sady jeden segment s 32 bity šířky a 33 MHz taktu, takže maximální propustnost PCI systému byla 132 MB/s. Zde může být dosaženo několikanásobku této hodnoty.

Obvod 82801 s názvem I/O Controller Hub (ICH) má 241 vývod a podporuje tzv. Intel Accelerated Hub Architecture pro přímé připojení k MCH. Obvod vytváří 32bitovou PCI sběrnici, IDE řadiče a dva USB porty.

Obvod 82802 s názvem Firmware Hub (FWH) je zapouzdřen do 32vývodového PLCC nebo 40vývodového TSOP pouzdra. Obsahuje BIOS a VideoBIOS, stejně jako Intel Random Number Generator (RNG). Díky němu může vytvářet skutečná náhodná čísla místo dosavadních pseudonáhodných, která procesor generoval podle složitého postupu. Tím může být kódování, digitální podpis nebo bezpečnostní protokoly silnější a tudíž bezpečnější.

Další tři komponenty přispívají k vysoké výkonnosti základní verze. Všechny tři jsou zapouzdřeny v BGA pouzdru s 421 vývody:

Obvod 82806 s výmluvným názvem 64-bit PCI Controller Hub (P64H) vytváří 64bitovou PCI s taktem 33 nebo 66 MHz. Stejně jako ICH (82801) se připojuje přímo k MCH obvodu.

Obvod 82803 s názvem RDRAM-based memory repeater hub (MRH-R) vlastně funguje jako pravý hub, česky bychom řekli rozdvojka. Z jednoho paměťového kanálu vytváří dva pro rozšíření paměťové kapacity.

Obvod 82804 s názvem SDRAM-based memory repeater hub (MRH-S) konvertuje RDRAM signály do SDRAM. Čipová sada "od přírody" podporuje jen RDRAM, a proto je pro připojení SDRAM nutný tento přizpůsobující obvod. Intel praví, že se tím dosáhne větší flexibilita. Doufejme, že tento obvod bude standardní součástí základních desek s touto čipovou sadou. Díky tomu by na desce mohly být paměťové sloty jak pro RDRAM, tak pro SDRAM.

Výkony
  • dva paměťové kanály, kde jeden může mít kapacitu až 3,2 GB/s, nehledě na použitou paměť (RDRAM nebo SDRAM)
  • implementace Accelerated Hub Architecture se šířkou 16 bitů pro podporu vysokorychlostních přenosů PCI s obvodem P64H (neboli pro 64bitovou PCI s taktem až 66 MHz)
  • Direct AGP port umožňuje až 1 GB/s přenosový výkon
  • podporuje FSB procesoru 133 MHz
  • cache hub pro předčítání. To je podle Intelu unikátní vlastnost i840 čipové sady – má více zefektivňovat datový tok.
Díky svým vlastnostem může být základní deska s i840 ideální sadou pro nejistou budoucnost (či uživatele). i840 může podporovat jak RDRAM, tak SDRAM a díky podpoře procesoru Intel Pentium III vlastně můžeme osadit nejen tento procesor, ale také Intel Celeron.
Diskuze (4) Další článek: Palm-Psion-Symbian: jednotná fronta proti Microsoftu?

Témata článku: Random, Ball, Memory, Vysoká výkonnost, Generator, Drobnohled, Chipset, Repeater, Vysoký takt, Normální proces, Přímý signál, Základní takt


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 117


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky