C.H.I.P. aneb miniaturní počítač za 250 korun

Kompletní open source miniaturní počítač C.H.I.P. obsahuje kromě platformy ARM i Wi-FI, Bluetooth a nechybí ani předinstalovaný Linux se spoustou aplikací.

Pokud jde o miniaturní a levné počítače, na trhu už je poměrně velká nabídka modelů, přičemž mezi nejznámější a nejpopulárnější patří zajisté Raspberry Pi. Nový model Raspberry Pi 2 byl představen teprve před třemi měsíci a přinesl především zvýšení výkonu s cenou 35 dolarů (přibližně 900 Kč s DPH).

Nový C.H.I.P. od společnosti Next Thing, který lze nyní předobjednat pomocí Kickstarteru, je ale zaměřen ještě na mnohem nižší cenovou hladinu, přičemž mu nechybí základní bezdrátová podpora pro pohodlné používání.

C.H.I.P.: v základu je bezdrátová konektivita

Minipočítač C.H.I.P. není úplné ořezávátko, obsahuje totiž jednojádrový procesor Allwinner R8 (vychází z A13, Cortex-A8), který pracuje na frekvenci 1 GHz. Integrovanou grafikou je v tomto případě Mali-400 s frekvencí 300 MHz, která zvládne akcelerovat video H.264 v rozlišení Full HD a podporuje OpenGL ES 2.0 a OpenVG 1.1. Čipset má 512 MB operační paměti DDR3 a v základu je k dispozici 4GB úložiště (eMMC) pro operační systém a data.

Klepněte pro větší obrázek
Detail minipočítače C.H.I.P.

Podle tvrzení je výkon tohoto počítače lepší než u staršího Raspberry Pi B+ a porovnatelný například s konkurenčním BeagleBone Black. Oproti nim ale nabízí hlavní výhodu – integrovanou Wi-Fi (802.11n) i Bluetooth 4.0. To znamená, že můžete počítač nejen rovnou bez problémů připojit k bezdrátové síti a na internet, ale také ho rovnou provozovat jako bezdrátový hotspot.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S integrovanou podporou Bluetooth můžete snadno připojit bezdrátovou klávesnici, myš a případně i další zařízení. Mezi porty je micro USB pro napájení, USB port pro připojení zařízení a kompozitní výstup pro video, případně zvuk nebo mikrofon. S dodatečným a poměrně velkým adaptérem lze získat VGA nebo HDMI výstup.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázky připojených adaptérů pro VGA a HDMI

Pro vývojáře jsou k dispozici další standardní piny (8× GPIO, PWM, SPI, TWI, UART, MIPI-CSI, paralelní výstup pro LCD, vstupy pro dotykovou plochu a další). Finální specifikace se ještě dokončuje. Součástí jsou i obvody pro bateriový mód.

PocketC.H.I.P. pro mobilní použití

Pro počítač je nabízen i speciální mobilní šasi, které obsahuje 3 000mAh baterii, 4,3palcový displej s rozlišením 470 × 272 pixelů a rezistivní dotykovou plochou s qwerty klávesnicí. PocketC.H.I.P. vydrží na jedno nabití přibližně pět hodin provozu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní PocketC.H.I.P. obsahuje místo pro samotný C.H.I.P., integrované obvody si poradí i s nabíjením baterie

Veškeré díly a návrhy obvodů jsou open source, takže si případně můžete vytisknout třeba vlastní model na 3D tiskárně nebo současnou verzi upravit pro vlastní specifické použití.

Linuxový desktop

Počítač používá upravenou verzi Linuxu vycházející z Debianu, která je optimalizovaná pro rychlý start a nízké nároky. Software je rovněž open source a vzhledem k použití Linuxu je v už v současné době v nabídce tisíce různých aplikací pro všechny možné případy.

Klepněte pro větší obrázek
Extrémně levný linuxový počítač C.H.I.P. poslouží i pro zákaldní kancelářské věci

S počítačem tak můžete klidně rovnou prohlížet internet třeba pomocí prohlížeče Chormium, přehrávat videa přes VLC, otevírat nebo vytvářet dokumenty v rámci LibreOffice a spoustu dalších běžných věcí, které jsou už dnes standardem. Aktualizace operačního systému probíhá automaticky přes internet.

Parametry C.H.I.P a PocketC.H.I.P.

  • Platforma: jednojádrový Allwinner R8 (A13, Cortex-A8), 1 GHz
  • Grafický čip: integrovaný Mali-400
  • Operační paměť: 512 MB DDR3
  • Úložiště: 4 GB flash (eMMC)
  • Výbava: W-Fi, Bluetooth, 1× USB 2.0, kompozitní video/zvuk/mikrofon (s adaptérem VGA, HDMI), 8pinový GPIO, PWM, SPI, TWI, UART, MIPI-CSI, podpora dotykové vrstvy a LCD
  • Rozměry: 6 × 4 cm
  • Napájení: micro USB, 5V
  • PocketC.H.I.P.: baterie 3 000 mAH (5 hodin), šasi s qwerty klávesnicí, 4,3palcový displej (470 × 272 pixelů), rezistivní dotyková vrstva
  • Dostupnost: konec roku 2015, květen 2016
  • Cena, OS: od 9 dolarů (přibližně 250 Kč s DPH), upravený Linux (Debian)

Nízká cena, ale nevýhodné poštovné

Základní verze počítače C.H.I.P. lze na Kickstarteru předobjednat za 9 dolarů, což je přibližně pouze 250 Kč s DPH. Pokud ale chcete rovnou i VGA nebo HDMI adaptér, už to bude 19 dolarů, respektive 24 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Už v základu nechybí podpora pro velké množství aplikací

Mobilní PocketC.H.I.P. který obsahuje i zmíněnou základní verzi počítače, stojí 49 dolarů (přibližně 1 400 Kč s DPH). V nabídce jsou i další varianty i pro případný nákup více kusů najednou. Dodání se liší dle verze, ale nejdříve je koncem tohoto roku, spíše však až v květnu roku 2016.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Počítač je určen i pro hraní her, ale samozřejmě počítejte spíše se stašími hrami, které nejsou tak náročné na výpočetní výkon

Pokud žijete v USA, poštovné je pouze pět dolarů, čili asi polovina ceny základního počítače bez adaptérů. Jakmile ale chcete posílat objednávku takřka kamkoli po světě, jen samotné poštovné vás vyjde na 20 dolarů (přibližně 560 Kč s DPH), což by celkově znamenalo asi 800 Kč s DPH. Tvůrci ale slibují, že se pokusí najít levnějšího poskytovatele přepravy.

Video

Diskuze (32) Další článek: Dell XPS 13: obří displej v malém těle

Témata článku: Hardware, Počítače, Open source, Bezdrátové nabíjení, MIPI CSI, Nejpopulárnější kus, Mali, Hdmi 2.0, Případný nákup, Ořezávátko, Dotyková vrstva, Miniaturní počítač, Micro HDMI, Chip, Raspberry, Linuxový počítač, Zákal, Bezdrátová konektivita, Velká nabídka, Specifické použití, Kompozitní výstup, Nabídka modelů, Finální specifikace, Pin GPIO, Ořezávátka, Počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5