Chieftec Aegis CX-05: skříň pro hráče, nebo na hraní?

Robustní skříň se spindlem na CD ukrytým pod spodními dvířky si představíme na více než osmdesáti fotografiích.
Kapitoly článku

Není to tak dlouho, co jsme zveřejnili bleskovku o nové skříni pro hráče Chieftec Aegis CX-05 se spindlem ve spodní polovině čela skříně, a už si toho o ní můžeme říci mnohem víc. Ocitla se totiž v našem testlabu.

Klepněte pro větší obrázek

Balení této skříně i příslušenství je prostinké. Skříň je v igelitovém pytli zajištěna dvojcií pevných papírových bloků. Coby příslušenství najdete jen krabičku se šroubky a distančními sloupky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Chieftec používá pro označení velikosti skříní o rozměrech Aegis CX-05 termín mediumtower. Už při prvním pohledu na skříň je člověku jasné, že oproti levným miditowerům je o pořádný kus větší. Na následujících fotografiích je Aegis CX-05 vedle klasického miditoweru Cooler Master Centurion 534.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Stejně jako v případě bigtowerů Chieftec s podobnou konstrukcí pojme i tato prostorná skříň základní desky formátu EATX (oproti ATX je o 86,4 mm širší). Změnila se jen výška skříně. Ve skříni jsou čtyři 5,25" pozice, jedna 3,5" pozice pro mechaniku přístupná zvenčí, jedna stejně orientovaná 3,5" pozice, kterou zepředu překrývá čelní panel s konektory, a pod nimi šest pozic pro 3,5" pevné disky, natočených vůči čelu o devadesát stupňů. Oproti bigtowerům od Chieftecu je tedy o dvě 5,25" pozice pro mechaniky, jednu 3,5" pozici pro mechaniky a jednu 3,5" interní pozici pro disk nižší. Délka i šířka zůstává stejná.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Aegis CX-05 se vyrábí ve dvou barevných variantách. Stříbrno-černé provedení je označeno jako Aegis CX-05 SL-B a testovaná černá má označení Aegis CX-05 B-B.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ve většině ohledů je to klasický Chieftec tak, jak jej známe – masivní skříň z milimetrového ocelového SECC plechu. Stejný materiál je použitý i na bočnice a horní stěně skříně. Chieftec nesáhl k módní lesklé černé barvě (říká se jí piano black), lak má matnou povrchovou úpravu a hrubou strukturu. Otisky prstů jsou na něm vidět, ale není to tak zlé, jako u lesklých laků.

Dělené čelo a dvířka jsou z pevného černého plastu (ABS). Ve dvířkách jsou velké otvory překryté mřížkou z černého tahokovu. Ani tady ale výrobce nešetřil, a tak je ve srovnání s plíškem, který známe z čel a bočnic levnějších skříní a reproduktorů, pevnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Z následujících fotografií je lépe znát tvarování perforovaného plechu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dvířka je možné s trochou námahy dostat tlakem ven z pantů – nahoře drží ve výřezu. Žádné panty zajištěné pružinou, nemáte ani možnost otočit je tak, aby se otvírala opačně. Dvířka jsou při zavření zajištěna plastovými zámky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Horní dvířka zakrývají záslepky pozic pro mechaniky. Záslepky nejsou plné, ale mají dvě vybrání, díky kterým se se záslepkou snadněji manipuluje a dostane se přes ni vzduch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pod spodními dvířky jsou větrací otvory před klecí s disky a specialita, která se na skříních jen tak nevidí – spindl, na který můžete odložit deset CD či DVD. Na spodním jazýčku je jistí výstupek, ale jinak nejsou zajištěná – po naklonění skříně spadnou. Dobře je, že pokud tuto vymoženost nevyužijete, nemusíte se přítomností spindlu vůbec vzrušovat – na větrání perforací v čele prakticky nemá žádný vliv. Pokud na něj budete média odkládat, ucpete jimi jen pár z mnoha otvorů. Na proudění vzduchu ve skříni to ale velký vliv mít nebude, obzvláště pokud za pozice pro disky osadíte ventilátory.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čelní panel s konektory je uprostřed skříně. Krom tlačítek Power a Reset a dvojice LEDek jsou na něm dva USB porty, jeden eSATA konektor a konektor pro sluchátka (s konektory pro AC’97 i HD Audio) a mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek 

Umístěním panelu do středu čela skříně Chieftec překryl jednu ze dvou externích 3,5" pozic pro mechaniky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celé plastové čelo drží šestice plastových zámků po stranách. Můžeme nakouknout i pod něj. Konektory čelního panelu bohužel nejsou uchycené na skříni, ale na plastovém čele. Díky tomu, že výrobce kabely uvnitř skříně přivázal ke konstrukci, nejde panel moc povytáhnout. Potěšilo nás alespoň precizní ukotvení kabelů k čelu – na rozdíl od levnějších skříní je nižší riziko, že drátky z kontaktů na konektorech ulomíte či utrhnete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Papírový blok, Zalomený konektor, Centurion, Proudící vzduch, Cable, Velký ventilátor, Levný plast, Jediný náznak, Stejný materiál, Nadbytek, Stacker, Chobotnice, HD Ready, Skříň, Chieftec, Matná úprava, Rámeček, Mamba, Odrazový můstek, Ledek, Vysoká hmotnost, Větrací otvor, Distanční sloupek, Hráč, Silný hluk, Pevné disky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači