Chieftain F300: skener pro domácnost

Jsou tomu teprve dva roky, kdy ještě barevný ruční skener stál okolo čtyř a půl tisíc a stolní skener nad osm tisíc korun českých. Chieftain F300 je stolní skener, který pořídíte za lidovou cenu 2 440 Kč.
Jsou tomu teprve dva roky, kdy ještě barevný ruční skener stál okolo čtyř a půl tisíc a stolní skener nad osm tisíc korun českých. Chieftain F300 je stolní skener, který pořídíte za lidovou cenu 2 440 Kč. Jak již cena napovídá, jedná se o velmi jednoduchý stolní skener, který je s počítačem propojen přes paralelní port.

Jde o jednoduchý a velmi levný skener, který neoplývá příliš velkými možnostmi. Totéž se týká i rychlosti skenování a náhledu – ta se blíží bodu mrazu, ale to není od tohoto levného produktu nic neočekáváného. Právě malá cena, na niž je celková koncepce orientována, jej činí přístupným a prodejným i např. studentům, kteří se spokojí s občasným skenováním v rozlišení maximálně 300×600 dpi.

Je opravdu takový?
Ve skenovacím okně máte na výběr, zda budete pracovat v okně se základními či rozšířenými možnostmi; v základním můžete pouze nastavit velikost rozlišení, při kterém bude skener snímat a v rozšířeném okně si můžete pohrát s nastaveními jasu, kontrastu a barev. S Chieftainem F300 si musíte v první řadě zvyknout na špatný způsob označení výřezu, který chcete skenovat. Nezvyknul jsem si, a proto raději doporučuji skenovat celý obrazec a patřičný výřez si vyrobit v některém z profesionálních grafických editorů jako Photoshop, Painter nebo PaintShop Pro.

Co se týče rychlosti skenování a náhledu, náhled vám poskytne za 13 sekund a barevnou stranu při rozlišení 300 dpi za 101 sekund (25 MB dat). Je ovšem zajímavé, že na skenování stejného obrázku při rozlišní 72 dpi (1,5 MB dat) potřebuje stejně dlouhou dobu. Ke všem výše uvedeným časům je také nutné připočíst dalších 13 sekund, než se lampa vrátí do své původní pozice, teprve pak můžete ve skenování pokračovat. Ovšem vezmeme-li v potaz cenu produktu, je doba čekání malou daní a výsledná kvalita je vcelku dobrá.

Napěchovaný softwarem
Kromě základních ovladačů dostanete ke skeneru ULead PhotoImpact SE a TextBridge Classic (jde upgradovat na TextBridge Professional), všechno verze Lite nebo ořezané verze. V prvním případě se jedná o grafický editor s rozšířenou správou dokumentů, který sice nedosahuje kvalit a možností Adobe Photoshopu, ale album fotek zvládá hravě. Na druhou stranu se mi nikdy v těchto aplikacích nepodařilo skutečně skenovat, to mi umožnil až Adobe Photoshop.
plochý jednoprůchodový skener
Blueberry Technology
Chieftain F300
Zdroj: Blueberry Technology ČR
Telefon: 02–24 25 62 92
Cena: 2 440 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: hardwarové rozlišení 300×600 dpi, interpolace 9600×9600 dpi, 30 bitů

  Zdroj: Computer


  

Váš názor Další článek: Mattel kupuje výrobce her: nová éra?

Témata článku: Domácnost, Skenery, Skener, Ruční skener, Ruční výběr, Dlouhá záruka, Rozšířená záruka, Špatné rozlišení, Jednoduché rozšíření, Základní možnost, Blueberry, Sken


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji