Chieftain F300: skener pro domácnost

Jsou tomu teprve dva roky, kdy ještě barevný ruční skener stál okolo čtyř a půl tisíc a stolní skener nad osm tisíc korun českých. Chieftain F300 je stolní skener, který pořídíte za lidovou cenu 2 440 Kč.
Jsou tomu teprve dva roky, kdy ještě barevný ruční skener stál okolo čtyř a půl tisíc a stolní skener nad osm tisíc korun českých. Chieftain F300 je stolní skener, který pořídíte za lidovou cenu 2 440 Kč. Jak již cena napovídá, jedná se o velmi jednoduchý stolní skener, který je s počítačem propojen přes paralelní port.

Jde o jednoduchý a velmi levný skener, který neoplývá příliš velkými možnostmi. Totéž se týká i rychlosti skenování a náhledu – ta se blíží bodu mrazu, ale to není od tohoto levného produktu nic neočekáváného. Právě malá cena, na niž je celková koncepce orientována, jej činí přístupným a prodejným i např. studentům, kteří se spokojí s občasným skenováním v rozlišení maximálně 300×600 dpi.

Je opravdu takový?
Ve skenovacím okně máte na výběr, zda budete pracovat v okně se základními či rozšířenými možnostmi; v základním můžete pouze nastavit velikost rozlišení, při kterém bude skener snímat a v rozšířeném okně si můžete pohrát s nastaveními jasu, kontrastu a barev. S Chieftainem F300 si musíte v první řadě zvyknout na špatný způsob označení výřezu, který chcete skenovat. Nezvyknul jsem si, a proto raději doporučuji skenovat celý obrazec a patřičný výřez si vyrobit v některém z profesionálních grafických editorů jako Photoshop, Painter nebo PaintShop Pro.

Co se týče rychlosti skenování a náhledu, náhled vám poskytne za 13 sekund a barevnou stranu při rozlišení 300 dpi za 101 sekund (25 MB dat). Je ovšem zajímavé, že na skenování stejného obrázku při rozlišní 72 dpi (1,5 MB dat) potřebuje stejně dlouhou dobu. Ke všem výše uvedeným časům je také nutné připočíst dalších 13 sekund, než se lampa vrátí do své původní pozice, teprve pak můžete ve skenování pokračovat. Ovšem vezmeme-li v potaz cenu produktu, je doba čekání malou daní a výsledná kvalita je vcelku dobrá.

Napěchovaný softwarem
Kromě základních ovladačů dostanete ke skeneru ULead PhotoImpact SE a TextBridge Classic (jde upgradovat na TextBridge Professional), všechno verze Lite nebo ořezané verze. V prvním případě se jedná o grafický editor s rozšířenou správou dokumentů, který sice nedosahuje kvalit a možností Adobe Photoshopu, ale album fotek zvládá hravě. Na druhou stranu se mi nikdy v těchto aplikacích nepodařilo skutečně skenovat, to mi umožnil až Adobe Photoshop.
plochý jednoprůchodový skener
Blueberry Technology
Chieftain F300
Zdroj: Blueberry Technology ČR
Telefon: 02–24 25 62 92
Cena: 2 440 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: hardwarové rozlišení 300×600 dpi, interpolace 9600×9600 dpi, 30 bitů

  Zdroj: Computer


  

Váš názor Další článek: Mattel kupuje výrobce her: nová éra?

Témata článku: Ruční skener, Skener, Špatné rozlišení, Skenery, Dlouhá záruka, Blueberry, Domácnost, Ruční výběr, Sken, Uvedený čas, Jednoduché rozšíření, Rozšířená záruka, Základní možnost


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 47

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku