Chci se zastavit na fotku a přesto sledovat, jak se zlepšuje můj sportovní výkon. Objevte kouzlo segmentů

Poloprofesionální a profesionální sportovci mají vyladěné a přesné tréninky, které mohou porovnat. Jak ale mohou zlepšování svých výkonů porovnat i běžní nadšenci?

Jak srovnat dva sportovní výkony? Profíci to mají snadné: jdou trénovat, zapnou aktivitu na startu, ukončí ji v cíli a porovnají rychlost, čas, tepovku atd. Co ale my, nadšenci a hobíci? My nechceme řešit, zda jsme vyběhli či vyjeli právě odsud a doběhli přesně sem po totožné trase. Chceme si po cestě udělat fotku, zastavit se s přáteli, potřebujeme se přiobléct... A hlavně nechceme jezdit stále stejnou trasou.

Každá taková odchylka mezi tréninky způsobí, že jsou finální čísla neporovnatelná. I z tohoto důvodů mnozí hobíci vlastně nechtějí nic měřit a zaznamenávat. Ukážeme vám způsob, jak lze porovnat třeba jen část trasy a sledovat, jak se zlepšujete.

Porovnání částí trasy

V ukázkovém případě vyrážím poněkolikáté na oblíbený okruh o délce necelých 25 km. V první (převážně stoupací) části se vždy držím shodné trasy, cestu zpět však volím podle aktuálních podmínek. Je-li sucho, preferuji les, pokud mokro, dám přednost asfaltu. Trasy se tedy ve finále odlišují vzdáleností, nastoupanými metry, průměrnou rychlostí i dalšími údaji, avšak ta první část, která je pro sledování výkonu důležitá, zůstává totožná.

Pro srovnání aktivit skvěle poslouží platforma Garmin Connect. Samozřejmě si skvěle rozumí s hodinkami a cyklopočítači stejné značky, ale můžete sem vkládat i GPX soubory z jiných zdrojů (smartphone, hodinky jiných značek). Stačí se na Connectu registrovat a přihlásit. Majitelé hodinek a dalších sportovních zařízení od Garminu mají jistě ve svém mobilu aplikaci Connect, která se stará o synchronizaci aktivit do cloudu, odkud jsou opět přístupná přes výše uvedenou webovou adresu.

V uživatelském rozhraní Connectu zvolte vlevo Aktivity – Všechny aktivity,  1  zobrazí se seznam všech aktivit v chronologickém řazení od nejnovějších po nejstarší.  2  Jak je patrné z tlačítka Porovnat,  3  srovnávat můžete maximálně 4 aktivity, které vyberete prostým klikáním někam na šedou část pruhu, ne přímo na název. Jakmile zvolíte alespoň dvě aktivity, tlačítko Porovnat zmodrá a můžete na něj kliknout.

Klepněte pro větší obrázek

Objeví se jednoduché rozhraní, jehož hořejšek tvoří mapa s tlačítkem pro přehrání a posuv.  4  V mapě vidíte obě aktivity a snadno se zorientujete, ve které části je stoupání a kde naopak frčíte z kopce. Uprostřed se nachází důležitý graf,  5  který vynáší jednu ze čtyř veličin vůči ujeté či uběhnuté vzdálenosti: nadmořskou výšku, rychlost, srdeční tep a konečně čas.  6  Nadmořská výška je poměrně zbytečný údaj, nejdůležitější je rychlost, srdeční tep a čas. Nejzajímavější je zřejmě porovnat, jakou rychlostí zvládáte delší výjezd do kopce:  7  s rostoucí kondicí a více tréninky se rychlost zvyšuje, což platí nejen pro kolo, ale i pro běh a další sporty. Anebo srdeční tep: s rostoucím počtem tréninků budete mít při stejné rychlosti stoupání nižší tepovou frekvenci.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, Škoda, Hodinky, Statistiky, Strava, Segment, Trasa, Kopec, Nastavení účtu, Garmin Connect, Sportovní výkon, Nadšenec, Trénink, Aktivita, Fenix, Kouzlo, Explorer, Hodinky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování