Rusko | Roskomnadzor

Chcete u nás podnikat? Tak si tady musíte otevřít kanceláře, nařídilo Rusko Applu, Googlu a dalším

Foto: Pixabay
Chcete u nás podnikat? Tak si tady musíte otevřít kanceláře, nařídilo Rusko Applu, Googlu a dalším | Foto: Pixabay

Ruský telekomunikační regulátor Roskomnadzor tento týden vyslovil požadavek týkající se zahraničních technologických společností. Pokud chtějí na ruském trhu podnikat i v příštím roce, do prosince 2021 musí v zemi zřídit oficiální zastoupení a otevřít zde fyzické kanceláře, jinak jim hrozí zákaz činnosti. Novinka se týká gigantů typu Apple, Google, Meta, Twitter, TikTok, Telegram a dalších, celkem úřad kontaktoval 13 firem.

Roskomnadzor se společnostmi nijak nevyjednával, pouze zveřejnil jejich seznam a popis nových požadavků, které musí dodržet. Jakmile by někdo z nich kanceláře v Rusku do konce roku neotevřel, úřad vyhrožuje nejprve omezeními na jejich reklamy, sběr dat a finanční transakce, v případě pokračujícího odporu pak i celkovým zákazem podnikání. 

Pravidla platí pro technologické firmy poskytující služby na internetu, které registrují více než 500 tisíc aktivních ruských uživatelů. Některé společnosti ze seznamu již kanceláře v Rusku mají, jiné to musí dohnat.

Všechna omezení, která v posledních měsících na zahraniční subjekty v Rusku padla, mají jediný cíl – posílit domácí IT sektor. Kreml už dříve navrhl, aby na americké technologické společnosti byla uvalena nová daň, zároveň domácí firmy dostávají daňové úlevy. Dokonce existuje nařízení, aby veškerá elektronika prodávaná v Rusku byla dodávána s předinstalovaným ruským softwarem. 

Restrikce pro Apple, Google a další s tím jdou v ruku v ruce. Díky tomu, že firmy budou v zemi vlastnit kanceláře, Roskomnadzor po nich bude moci požadovat, aby aktivně blokovaly obsah, který je v rozporu s ruskou legislativou. Tento obsah schválně není definován, může znamenat cokoliv, co jde proti ruské vládě. Kreml tak tlačí společnosti do komplikovaná situace, kdy musí souhlasit de facto s cenzurou, protože přijít o tak významný trh si nemohou dovolit.

Zdroj: Reuters

Diskuze (154) Další článek: VMware stahuje zásadní aktualizaci vSphere kvůli problémům se síťovými ovladači Intel

Témata článku: Google, Apple, Internet, Twitter, Telegram, TikTok, Rusko, Meta, Roskomnadzor, Reuters, Kreml, Kancelář, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze zesilovače PrimaLuna EVO 300 Hybrid. Poctivý a přirozený zvuk s dotekem elektronek

Recenze zesilovače PrimaLuna EVO 300 Hybrid. Poctivý a přirozený zvuk s dotekem elektronek

Čekáte-li od svého zesilovače díky elektronkám automaticky barevnost, sytost a šťavnatost, sáhněte spíše po klasické firemní sérii, pokud ale chcete poctivý a přirozeně hrající zesilovač, smočte ucho v tom, jak hraje EVO 300 Hybrid.

Daniel Březina
Zesilovače