Chcete stavět elektromobily budoucnosti? VUT otevře specializovaný program s přímým přesahem do praxe | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Chcete stavět elektromobily budoucnosti? VUT otevře specializovaný program s přímým přesahem do praxe

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT letos na podzim otevře nový obor Automotive Electronics and Electromobility, první studijní program v Česku zaměřený na elektroniky vozidel. Univerzita tak reaguje na volání firem z automobilového průmyslu, kterým dlouhodobě chybí desítky kvalifikovaných specialistů v dílčích oblastech automobilové elektroniky. Hlavními tématy budou autonomní řízení, digitalizace, kyberbezpečnost, vývoj specializovaných čipů, nebo rozvoj alternativních pohonů v čele s elektromobilitou.

„Obdobné programy v Česku, ale i ve světě jsou vždy zaměřené pouze na vybraná témata elektroniky a často jsou alespoň částečně orientované na strojní inženýrství nebo i jiné oblasti. Náš nový obor naproti tomu postihuje elektroniku vozidel komplexně, tedy obsahuje všechny její části, a zahrnuje i elektroniku souvisejících systémů, například nabíjecích stanic. Program je však zaměřen i na mechanické části vozidel, které s elektronikou bezprostředně spolupracují,” vysvětluje přednosti programu jeho garant prof. Aleš Prokeš z VUT.

Klíčovým aspektem programu je přechod absolventů do praxe, jeho náplň vznikala ve spolupráci s firmami a vzešel z toho i jeden zajímavý požadavek – výuka kompletně probíhá v angličtině. Většina firem z automobilového průmyslu ji vyžaduje – buď mají nadnárodní charakter firmy samotné, nebo jejich partneři, také to dále rozšiřuje uplatnění absolventů, kteří tak mohou hledat místo i v zahraničí.

Firmy budou navazovat vztahy se studenty už během studia – ať už formou přednášek, laboratorní výuky, nebo placených stáží, ze kterých mohou vzejít diplomové práce. Finanční příjem mnohdy plně vykompenzuje školné, které u anglojazyčných studijních programů na VUT činí tisíc eur ročně.

Přihlášky do prvního studijního programu zaměřeného na detailní znalost elektroniky vozidel je možné podávat do 31. března.


K tiskové zprávě připojili citace zástupci společností Škoda Auto, Valeo, Forvia Hella a Onsemi:

Škoda Auto

„S přechodem na produkci většího množství plně elektrifikovaných modelů je nutné naše týmy rozšířit o odborníky na téma elektromobility. V současné chvíli máme otevřené desítky pozic vhodných pro absolventy technických vysokých škol. Situaci může napomoci blízká spolupráce s univerzitami, o kterou dlouhodobě usilujeme. Studentům umožnujeme již během studia aplikovat získané znalosti do firemní praxe například prostřednictvím odborných stáží, během nichž je možné vypracovat i závěrečnou práci. Nový program na VUT nám umožní navázat další spolupráci s motivovanými studenty perspektivního oboru,” říká Tereza Kozáková ze ŠKODA AUTO a.s.

Valeo

„V Česku je dlouhodobě málo absolventek a absolventů technických oborů a jinak tomu není ani ve světě automotive. I přesto, že se naší společnosti daří tým rozšiřovat, máme aktuálně otevřené desítky volných pozic, které se snažíme obsadit. VALEO chápe VUT v tomto směru jako jednoho z klíčových univerzitních partnerů. Od otevření nového studijního programu si hodně slibujeme. Jeho skladba je postavena tak, že pokrývá skutečně pro nás důležité kompetence a disciplíny, které již nyní poptáváme a budeme poptávat i v budoucnu. VALEO je nadnárodní společnost a absolvent, který dokáže úspěšně završit náročné studium na prestižní VUT, a dokonce v angličtině, je pro nás naprosto ideální kandidát s vyhlídkou rychlého kariérního růstu,” říká Jakub Hudec z Valeo.

FORVIA HELLA

„V tuto chvíli máme otevřeny desítky pozic, u kterých je nutné mít vysokoškolské vzdělání. S ohledem na naše výrobní a vývojové portfolio, které je zaměřeno na osvětlovací techniku a elektroniku, je pro nás nábor kvalifikovaných pracovníků v elektronických oborech klíčový. Proto také navazujeme spolupráci se studenty již v době jejich studia. Máme pro ně připravené specializované tréninkové a rozvojové programy, exkurze či soutěže. Nechybí ani možnost u nás psát diplomové a bakalářské práce a získat tak podporu zkušených odborníků. Na spolupráci se studenty nového programu VUT se velmi těšíme. Na rozdíl od obecných oborů je totiž tento program zaměřen přímo na automotive průmysl a jeho specifika,” říká Aneta Hurníková z české pobočky společnosti FORVIA HELLA.

Onsemi

„Pro absolventy nového programu na VUT máme již teď otevřenou náruč. Je to přesně obor, který potřebujeme. Odborníci z našich vývojových center se spolupodíleli na tvorbě studijního plánu. Proto se zde student naučí nejnovější technologie a procesy přímo od odborníků z průmyslu. Absolventi najdou uplatnění v ONSEMI v Brně a v Rožnově pod Radhoštěm, ale také v našich dalších evropských lokacích. Studenti s námi mohou pochopitelně navázat spolupráci už během studia například ve formě placených stáží,” říká Petr Kamenický z Onsemi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud