Drony | Evropská unie

Chcete si koupit rekreační dron s hmotností nad 250 gramů? Možná raději ještě rok počkejte

Na evropské obloze už čtyři měsíce platí nové předpisy pro létání s drony a mnozí již jistě absolvovali povinný elektronický kurz a vytiskli si řidičák.

V souvislostí s novými pravidly si už také mnozí zapamatovali, že je otevřený prostor vhodný k rekreačnímu létání rozdělený do podkategorií A1, A2, A3, ve kterých pilotujeme drony třídy C0C4. Třída se odvíjí od dopadové kinetické energie, respektive vzletové hmotnosti.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi zjednodušená definice podkategorií otevřeného prostoru k létání A1, A2, A3 podle evropské agentury EASA. Podmínek je ve skutečnosti trošku více.

Máte malý dron? Pak je to v pořádku

Má to jeden háček. Sice máme nová pravidla, ale také přechodné období, když si tedy dnes pořídíte nový dron, neznamená to, že na jeho krabici objevíte u těch nejmenších letounů štítek C0 (do 250 gramů) a u drtivé většiny ostatních rekreačních dronů štítek C1 (do 900 gramů). S oběma třídami přitom můžete poměrně svobodně létat i v parku za domem.

Klepněte pro větší obrázek
Toto je budoucnost: Třídy dronů C0 až C4. V praxi ale ještě neexistují (Zdroj: EASA)

Když si dnes totiž koupíte zcela nový dron, je to vlastně letoun staré a přechodné éry – není vybavený štítky C0, C1 apod., které se naplno zavedou nejpozději až v lednu 2023, takže se jej také týká odlišné rozdělení podle hmotnosti!

Zatímco majitelé DJI Mavic Mini, DJI Mini 2 a dalších letounů se vzletovou hmotností do 250 gramů mohou zůstat klidní, C0 a < 250 g jsou totiž praktické identické třídy (viz tabulky v článku), u mnoha těch těžších to už bude složitější.

Pozor na drony s hmotností nad 500 g

Zatímco v případě řady Cx následuje třída C1 s hmotností do 900 gramů, do které se vejdou už naprosto všechny amatérské/rekreační drony, v případě prosté hmotnostní řady bez štítku Cx následuje kategorie < 500 g. Nedávno představený DJI Air 2S nicméně váží ještě o 100 gramů více a podobně na tom je i mnoho ostatních letounů střední velikosti (a všechny od DJI vyjma řady Mini).

Klepněte pro větší obrázek
A toto je současnost. Všimněte si, že tu chybí ekvivalent třídy C1 (Zdroj: EASA)

Ty tedy v ryze hmotnostním řazení spadají až do třetí kategorie dronů < 2 kg, která je přísnější než C1! V parku, kdesi na pobřeží moře atp. by už mohl být problém, s takovou tonáží už totiž musíte dodržovat odstup od nezapojených osob nejméně 50 metrů!

A je úplně jedno, jestli je to opravdu potenciálně nebezpečný letoun s hmotností okolo 2 kilogramů (třeba kilogramový Phantom 4), který může v případě neodborného používání a chyby způsobit pořádnou neplechu, anebo onen Air 2S se čtvrtinovou hmotností a složeným tělíčkem, které schováte do větší dlaně.

Webová fóra se plní dotazy, kde jsou ty zatracené štítky

Pokud tedy zvažujete investici do většího a dražšího rekreačního dronu s hmotností nad 500 gramů a chcete létat i tam, kde se občas vyskytují lidé a v zahraničí, možná bude nakonec nejlepší počkat ještě ten rok, než se vše vyjasní, skončí přechodné období a na trhu se konečně objeví onen kýžený štítek C1.

Klepněte pro větší obrázek
Jedno z vláken na fóru DJI, kde se letci ptají, jestli dostane čerstvý dron od DJI štítek C

V opačném případě hrozí, že začnete jako mnozí další plnit webová fóra podpory u DJI i dalších dotazy, jak to s těmi štítky tedy je a zdali je drony tohoto výrobce dostanou alespoň zpětně, pokud budou splňovat všechny technické podmínky.

Diskuze (32) Další článek: MSI GeForce RTX 3080 Ti už je neoficiálně v prodeji s cenou 100 tisíc korun

Témata článku: Drony, Létání, Evropská unie, DJI, Štítek, FPV Combo, Hmotnost, EASA, DJI Mavic Mini, Gram, Třída, Mavic Mini, Letoun, Phantom, Drony na Heureka.cz9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Domácí skenování za pár korun. Stačí mobil, krabice a LED pásek
Lukáš Václavík
FotografováníMobilní aplikace
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku