Chcete paušální dial-up? Chcete ADSL? Dejte o sobě vědět!

Věříme, že většina čtenářů už bude pomalu ale jistě alergická na všechny články o ADSL a paušálním dial-upu. Stále se jedná a nic se neděje. V těchto dnech jsme se tedy odhodlali k zoufalému kroku, jak celá jednání pohnout z mrtvého bodu.
Chcete paušální dial-up? Chcete ADSL? Dejte o sobě vědět!
ADSL už tady sice máme, i když jeho cena vzhledem k rychlosti je určená spíše firmám nebo bohatším domácnostem. O paušálu na dial-up se sice hodně mluví, ale nikdo nedokáže přesně říci, jestli se ho ve skutečnosti také dočkáme. Platforma ZUI, která se účastní jednání Internetového Fóra, skutečně ještě nedosáhla žádných viditelných úspěchů i když mnoho věcí se nám podařilo uvést úspěšně do pohybu. V těchto dnech jsme se tedy odhodlali k zoufalému kroku, jak celá jednání pohnout z mrtvého bodu.

Telecom totiž zvolil zdržovací taktiku podobně, jak tomu bylo u technologie ADSL a daří se mu úspěšně jednání o paušálních modelech zdržovat. Jeho hlavním argumentem bylo donedávna přetížení sítě, ke kterému by zákonitě došlo při velkém zájmu uživatelů. V posledních dnech však zástupci ČTc přišli s jiným argumentem a to, že po spuštění ADSL nebude ze strany uživatelů o dial-up paušál zájem a logicky se jim tedy investice do této technologie nemůžou vrátit. Proto jsme se rozhodli vytvořit unikátní průzkum spojený s registrací vážných zájemců o jednotlivé modely paušálu a také zájemců o službu ADSL v místech, kde není v současné době dostupná.

Co si od projektu slibujeme? Proč se dotazovat na zájem o paušální dial-up, když nemůžeme zaručit, že paušál v České republice vůbec někdy bude? Proč se ptát na ADSL, když stačí počkat pár let, než se tato technologie dostane i do menších měst a na venkov? Pro začátek si dovolíme odpovědět na otázku, proč je důležité zúčastnit se průzkumu ačkoliv si dobře uvědomujeme, jaký odpor má mnoho uživatelů Internetu k různým průzkumům a anketám.

Platforma Zástupců Uživatelů Internetu (ZUI), člen Fóra pro vytáčený přístup (dial-up) k Internetu po dohodě s ostatními členy Fóra touto cestou organizuje průzkum zájmu veřejnosti (zejména domácností) o nové modely připojení k Internetu, včetně představy o koncové ceně příslušného modelu, za kterou byste si příslušný model pořídili.

Každý uživatel má možnost přispět vyplněním ankety k podpoře názoru, že i uživatelé, kteří nejsou v dosahu ADSL (nebo je pro ně cenově nedostupné), mají zájem o takové připojení k Internetu, které by jim umožňovalo přístup k informacím v kteroukoliv denní nebo noční dobu za paušální poplatek (na rozdíl od současného stavu, kdy hodina ve špičce přijde zhruba na 60 a mimo špičku na 18 Kč).

Cílem průzkumu je agregovat zájem o jednotlivé modely v jednotlivých městech České republiky podle jednotlivých měst případně podle (HOST) ústředen, aby bylo možné po technické stránce co nejrychlejší zprovoznění nových model a dostatečné zajištění potřebné kapacity a technologií.

Teď můžete skutečně přispět k masovému rozšíření Internetu u nás, dejte o sobě vědět, pomůžete nám tak efektivněji prosazovat vaše zájmy při právě probíhajících jednáních Fóra pro vytáčený přístup k Internetu (dial-up).

Jak to funguje?

Pojďme se tedy podívat jak celý systém funguje a jaký je jeho význam. Každý, komu nevyhovuje současný model internetového připojení, kdy je mu počítaná každá minuta připojení a ve špičce je takřka nemyslitelné, aby si průměrná domácnost dovolila připojení k Internetu, má možnost dát najevo svůj zájem o paušál. Mnoho zájemců o ADSL při rozjezdu této technologie u nás zjistilo, že právě v jejich lokalitě není možné v současné době ADSL zavést. Proto logicky každého zajímá, jestli existuje nějaký plán rozšiřování této technologie i do jiných lokalit, než které ČTc oficiálně prezentuje na svých stránkách. Čím jiným by se tento plán rozšiřování ale měl řídit než poptávkou ze strany uživatelů.

Pro jednotlivé operátory však z hlediska struktury sítě není důležité, kde přesně se nacházíte, ale k jakému RSU případně lokální ústředně vaše telefonní linka přináleží. Sít ČTc je v současné době strukturovaná tak, že jednotlivé linky od uživatelů směrují na takzvané koncentrátory – stojany RSU nebo přímo na lokální ústřednu. Vždy několik RSU je hvězdicovitým způsobem napojeno na jednu lokální ústřednu a odsud je telefonní hovor směrován dál do sítě ČTc. Po přečíslování v minulém roce sice uzlové telefonní obvody zanikly a vznikly větší celky takzvané TO (telekomunikační obvody), ale struktura sítě zůstala prakticky nezměněná.

Proto jsme se rozhodli udělat průzkum zájmu o jednotlivé modely paušálu a ADSL nejen v rámci jednotlivých krajů nebo přesněji řečeno TO, protože hranice TO přibližně odpovídají hranicím jednotlivých krajů, ale šli jsme ještě o stupeň níž a to právě na dnes už neexistující UTO (uzlové telefonní obvody). Pro snadnější pochopení uvedu příklad. Uživatel z obce Smilkov má zájem o ADSL, ale v současné době pro něj není dostupné. Proto by pro něj bylo jako dočasné řešení právě paušální připojení pomocí technologie dial-up, ale zároveň chce upozornit operátory, že by měl vážný zájem i o ADSL. Vyplněním průzkumu se tedy rozsvítí na mapě Středočeského kraje pod spádovou oblastí Votice jako vážný zájemce o paušál i o službu ADSL.

Není paušál jako paušál

Samozřejmě paušál na celý den nebo pouze na období mimo špičku by byl pro uživatele zajímavý pouze do určité cenové hranice. Budu-li chtít tedy paušál pouze na noční hodiny, bude pro mě zajímavý pouze, když jeho cena nepřekročí hranici 500 Kč měsíčně. V případě že by takto koncipovaný paušál stál 1000 Kč, už by asi pro většinu uživatelů tak zajímavým nebyl. Proto jsme u každého modelu připravili na výběr několik variant měsíčních plateb a uživatel má tak možnost vyjádřit nejen svůj zájem o jednotlivé modely, ale i kolik by byl ochoten za tyto modely zaplatit.

Na mapě se tak na jednotlivých spádových oblastech rozsvítí dvě čísla. První červené číslo ukazuje počet zájemců o službu ADSL i za současných podmínek (cena, vysoká agregace, nízká rychlost) a druhé modré ukazuje počet zájemců o některý z modelů paušálního dial-upu. To by však byl velmi chabý výsledek průzkumu. Proto jsme pro jednotlivé operátory, ale i nadšence, kteří by se na základě zájmu v dané oblasti rozhodli nabídnout zdejším uživatelům dostupné paušální připojení, připravili podrobné tabulky, které jasně ukazují, o který model připojení mají uživatelé zájem a kolik by do svého připojení byli ochotni investovat.

Co je potřebné vyplnit a jak bude zacházeno s mými údaji?

Z důvodu přečíslování a také z důvodu přenositelnosti čísla jsme se rozhodli přičleňovat jednotlivé zájemce nejen podle telefonního čísla. Je zde totiž reálná možnost, že uživatel se přestěhuje v rámci kraje a své telefonní číslo si vezme se sebou. Číslo, které tedy původně patřilo do spádové oblasti např. Sušice, se najednou ocitne v Plzni a naopak. Proto se dalším důležitým kritériem pro vaší přesnou lokalizaci stává název vašeho města či obce a jeho poštovní směrovací číslo.

Na jedno telefonní číslo lze provést pouze jednu registraci, za předpokladu, že jedna domácnost vlastní jednu telefonní linku asi nemá smysl, aby dotazník vyplňoval víc než jeden člen rodiny. Nemá smysl uvádět neexistující PSČ, seznam PSČ je totiž pevně daný a registraci v případě neexistujícího PSČ systém nepovolí. Žádné další omezení jsme nepřipravili, protože je podle našeho názoru v zájmu nás všech, aby se průzkumu zúčastnil co největší počet uživatelů a aby jejich odpovědi odpovídali skutečnosti. Logicky se nabízí otázka, že v případě velkého počtu respondentů se údaje, přestože je lze najít v každém telefonním seznamu, stávají ve spojení s projeveným zájmem o jednotlivé služby velice dobrým artiklem k obchodování.

Občanské sdružení Internet pro všechny se tedy na svých stránkách zavazuje, že informace získané od uživatelů nikdy nepředají třetí osobě. Tuto informaci jsme oficiální cestou oznámili i Úřadu na ochranu osobních údajů (UOOU) abychom předešli jakémukoliv podezření ze zneužití průzkumu.

Co říci na závěr?

Věnovali jsme spoustu času a úsilí, abychom uživatelům Internetu nabídli unikátní možnost vzkázat ČTc, jednotlivým alternativním operátorům nebo i místním nadšencům, jaký druh připojení by pro vás v budoucnosti byl nejlepší. Výstupy z průzkumu jsou určeny i jednotlivým uživatelům, kteří by v dané lokalitě na základě projeveného zájmu chtěli ostatním uživatelům nabídnout alternativní možnosti připojení. Věříme, že v případě velkého počtu zúčastněných zájemců o jednotlivé modely připojení i o technologii ADSL se výstupy z průzkumu stanou i jakousi Infobankou pro poskytovatele připojení a bude jen na nich samotných, jak se zachovají. Rovněž věříme, že tento průzkum může významně urychlit rozvoj Internetu v České republice a zmenšit tak propastný rozdíl v počtu připojených domácností u nás a ve státech EU.

Autoři Miloslav Sova a Pavel Sviták jsou iniciátory Výzvy k rozšíření Internetu v České republice a zakladateli občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (85) Další článek: Plus! Digital Media Edition: multimediální vitamíny

Témata článku: Internet, Jednotlivý člen, ADSL, Současná doba, Paušál, Dej, Potřebná možnost, Telefonní číslo, ADS, Model, Uživatelé, Důležitý údaj, Zajímavé číslo, Průměrná domácnost, Jednotlivá města, Směrovací číslo, Nadšenec, Průzkum, Up, Červené číslo, Sob, Model S, Zajímavá služba, Připojený uzel, Velký smysl


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky