Chcete levnější Internet? Hlídejte si politiky!

Je pravda, že po pádu komunistického režimu se mnoho lidí přestalo o politiku zcela zajímat a většina schopných mladých lidí má úplně jiné myšlenky, ale někdy do politiky zabrousit se může vyplatit všem.
Chcete levnější Internet? Hlídejte si politiky!
V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky začala minulé úterý, 18. února, jeho 10. schůze. Tato schůze bude probíhat až do 2.března 2003. Organizační výbor PS doporučil 6. února během 10. schůze projednat i jednu velmi důležitou novelu zákona pro další liberalizaci našeho telekomunikačního trhu. Měla se totiž projednávat novela telekomunikačního zákona ohledně zpřístupnění místních smyček.

Novela je na pořadu schůze pod pořadovým číslem 70 jako sněmovní tisk 213, kde jde do prvního čtení. Skrývá se pod názvem „Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 151/2000 Sb., o telekomunikacích a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách).“ Snadno se o tom můžete přesvědčit na stránce se sněmovními tisky týkajících se telekomunikací, kde kliknete na odkaz Vládní návrh zákona o telekomunikacích, o poštovních sl.EU. Na nově zobrazené stránce najdete orginální dokument ve Wordu 97, kde se o novele píše. Přesné znění novely se v dokumentu nachází na druhé straně v bodu „část první - Změna zákona o telekomunikacích“ a to pod § 37a a § 37b. Jakmile zákon nabude účinnosti, musí Český Telecom podat do 30 dnů referenční nabídku. Nabytí účinnosti tohoto novelizovaného zákona nastane 20 dní po jeho vyhlášení. Vyhlášení je datum vydání příslušné částky Sbírky zákonů. Snad vám tyto informace stačí, abyste se na stránkách PSP začali trochu orientovat.

A proč vám vlastně tyto informace předkládám? Spousta z vás v diskusích hořekuje, že současná nabídka ADSL technologie je pro ně pořád velmi drahá. Chcete-li se proto dostat co nejrychleji na úroveň obdobnou v ostatních státech Evropské unie, hlídejte si poslance, jak vlastně k této novele přistupují. Mají zájem na jejím schválení nebo jsou ovlivněni různými lobbystickými tlaky a záměrně schválení novely oddalují?

V tomto směru bych si dovolil apelovat na čtenáře: sledujte co vámi zvolení poslanci dělají a jak hlasovali, jsou placeni z vašich peněz! Na stránkách Poslanecké sněmovny si můžete snadno najít, jak poslanec z vašeho kraje či strany hlasoval. Postupujte následujícím způsobem: stránka PSP -> Poslanci -> zde si podle určitého pravidla vyberte vašeho poslance (podle klubu, kraje, abecedy, …) -> zobrazte si jeho stránku -> a klikněte na odkaz Jak jsem hlasoval/a -> na další stránce vyberte 10. schůzi -> a nakonec vyberte požadovaný sněmovní tisk (v našem případě 70). Jak už jsem uvedl, novela se skrývá pod pořadovým číslem 70 a na pořad sněmovny by se mohla dostat někdy koncem tohoto týdne. Jak vidíte, není těžké zjistit jak kdo hlasoval a v případě, že se vám to nelíbí, kontaktovat příslušného poslance o vysvětlení. Možná si uvědomí, že by naše hlasy ještě v příštím volebním období mohl potřebovat :)

Ještě pár slov k tomu, jak to probíhá se zákonem, který jde do PS v prvním čtení. Ten je buď schválen, pak se tzv. propouští do druhého čtení se stanovením lhůty (nebo bez stanovení, pak jde o 2 měsíce), nebo se vrací vládě.

V příštím článku, abyste měli pro případné dotazy a diskusi s politiky co nejvíce informací, si povíme o tom, proč by měla být tato novela vrácena vládě k přepracování.

Diskuze (9) Další článek: Bezpečný e-mail má slabinu, ale bát se nemusíte

Témata článku: Internet, Politika, Politik, ETA, Příští den, Požadovaná částka, Přesná částka, První změna, PS 2, PSP

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost