Programování | ChatGPT

11 příkladů, jak může ChatGPT pomoci ajťákům a vývojářům. AI poradí s Excelem i programováním

  • ChatGPT může fungovat jako ajťák a programátor na telefonu
  • Zkusíme ho potrápit Excelem i příkazovou řádkou
  • Bude také programovat, analyzovat a hledat chyby

S automatem ChatGPT si za posledních několik měsíců pohrálo ohromné množství lidí nejrůznějších profesí. Internet se plní tipy, jak z neuronky vytáhnout odpovědi i na docela zapeklité dotazy.

Pojďme si to také vyzkoušet. Potrápíme ho vzorci pro Excel, příkazovou řádkou PowerShell pro Windows, regulárními výrazy a tvorbou, překladem i analýzou kódu v Pythonu a C včetně hledání chyb v syntaxi a sémantice.

Dotazy budeme pokládat výhradně v češtině, anglických ukázek je totiž plný internet. Díky tomu je to zároveň dobrý test jazykových schopností robota.

Vytvoř funkci pro Excel

Vzorce v Excelu jsou strašákem všech strašáků. Přiznám se, že je prakticky nepoužívám, takže se mi moudrost AI parťáka náramně hodila. Dejme tomu, že chci v tabulce vyrobit vyhledávač, který najde hodnotu zadanou do buňky J1 ve sloupci A a vrátí odpovídající hodnotu ze sloupce E. Podívejte se dole na snímek okna programu, ze kterého vše pochopíte.

5321dd17-c3ef-465d-875d-2f34fa546162

ChatGPT bez problému porozuměl komplexnímu dotazu v češtině a vyplivnul řešení včetně vysvětlení všech parametrů funkce VLOOKUP.

Má to ale jeden podstatný háček. Excel používám v české lokalizaci, kde jsou přeložené i funkce a VLOOKUP se používá v podobě SVYHLEDAT. K tomu parametry vzorce odděluje středník a nikoliv čárka. Excel bohužel zobrazil jen nicneříkající generickou chybu, takže jsem nakonec stejně pro radu zamířil na Google.

20d903b7-b3ad-4aae-aa18-6b2a5c89890f
První pokus nevyšel, ale tak jednoduše se nevzdám

S Excelem v ChatGPT proto ještě nekončíme. K vyřešení problému totiž využijeme nejsilnější zbraň automatu, která se skrývá už v jeho názvu!

Diskuze (6) Další článek: Tvůrci Instagramu chystají Artifact. Bude to něco jako TikTok pro textové články

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,