Připojení k internetu | CETIN

Cetin změní asymetrii VDSL a zrychlí upload. Ale jen někde

Klasické asymetrické připojení s poměrem 10:1, kdy upload nabízí desetinovou rychlost oproti downloadu, není žádným technologickým dogmatem, spíš jen obchodním rozhodnutím jednotlivých poskytovatelů internetu. Že to jde jinak a lépe, teď dokáže Cetin – provozovatel největší metalické infrastruktury v Česku.

Do nových velkoobchodních smluv totiž zařadil tarif nazvaný Grant, jenž na VDSL2 nebo optice nabízí rychlosti až 110/33 Mb/s. Oproti standardnímu Run (110/10 Mb/s) je sice o 50 Kč měsíčně dražší, ale zato má upload rychlejší než u doposud nejlepšího možného tarifu pro VDSL2 s názvem Sprint (273/25 Mb/s).

Má to však háček. Grant bude dostupný jen tam, kde Cetin získal… grant. Ministerstvo průmyslu a obchodu přerozděluje miliardy korun z evropských fondů určených pro modernizaci síťové infrastruktury. Cetin letos v únoru oznámil, že na dotacích získá 338 milionů korun, dalších 123 milionů půjde z jeho kapsy. Za tyto peníze dostane rychlý internet do 143 obcí a vybuduje 12 tisíc přípojek FTTH (optika až do domu) nebo FTTC (optika do pouliční rozvodné skříně).

Aby bílá bílá nebyla

Podmínky dotace počítají s asymetrií 3:1. Na přípojkách musí být dostupná rychlost alespoň 30/10 Mb/s s tím, že od začátku roku 2021 na nich musí běžet i 100/33 Mb/s. To tedy Grant splňuje.

Mluvčí Cetinu Klára Zavadilová pro Živě potvrdila, že Grant bude skutečně dostupný jen na dotovaných přípojkách. Kde všude budou, ale zatím zjišťujeme. V tuto chvíli ani nevíme, kdy se velkoobchodní nabíka Cetinu projeví v cenících koncových operátorů, kteří VDSL poskytují firmám a domácnostem.

Víme jen to, že Grant zamíří na tzv. bílá místa. ČTÚ spolu s MPO monitorovaly stav pokrytí vysokorychlostního internetu a rozdělily republiku do základních sídelných jednotek, které označily bílou, šedou nebo černou barvou. Na bílých místech v současnosti není a výhledově ani do konce roku 2021 nebude poskytovatel nabízející rychlý internet pro alespoň polovinu populace. Na šedých místech je/bude jeden poskytovatel, na černých pak více.

Na této stránce je k dispozici přehledná mapka, která ukazuje stavu sítí k 31. 12. 2018, výhled k 31. 12. 2012, je možné filtrovat dostupné technologie (optika, metalika, bezdrát) a měnit mapové podklady.

Co brání výstavbě rychlého internetu? Byrokracie:

via Radek Zajíc

Diskuze (13) Další článek: Konec legendy: Slavný radioteleskop Arecibo po 57 letech končí, nelze ho bezpečně opravit

Témata článku: Internet, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, CETIN, Dotace, Česká republika, Grant, Optika, Rychlý internet, Vdsl, Přípojka, FTTH, Upload, Run, Asymetrie, Sprint


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači