5G | CETIN

Cetin ze sítě odstraní Huawei i Nokii. Výstavbu s ohledem na 5G zajistí Ericsson

Tendr Cetinu na vybudování nové generace mobilní sítě vyhrál Ericsson. Obě společnosti již podepsaly smlouvu a švédská strana bude inkasovat miliardy korun. Cetin nabídky posuzoval podle různých komerčních, technických a bezpečnostních kritérií, prioritou tedy nebyla jen cena. Kdo další se řízení přihlásil, ale nevíme.

Ericsson dodá RAN – rádiovou přístupovou síť. Tedy technologii vysílačů starající se o spojení jádra sítě a koncových mobilních zařízení. Současnými dodavateli vybavení pro sítě GSM, UMTS a LTE jsou společnosti Huawei a Nokia, jejich prvky ale časem zmizí i ze současných 4000+ vysílačů.

Pro celé spektrum využívaných rádiových kmitočtů budeme disponovat nejmodernější 5G technologií, která přinese řádově rychlejší přenos dat s minimální latencí a velmi vysokou přenosovou kapacitou, což vytvoří vhodné podmínky pro vznik nových obchodních modelů napříč průmyslovými odvětvími,“ uvádí generální ředitel Cetinu Martin Škop a dodává: „Projektová příprava a testování v laboratořích probíhají již v těchto dnech. Po jejich úspěšném dokončení zahájíme vlastní implementaci nové technologie.

Cetin provozuje nejširší infrastrukturní síť, v celém Česku má okolo 6500 stanic. Jeho hlavním zákazníkem je O2, které má stejného většinového majitele – skupinu PPF. Jeho vysílače využívá také T-Mobile, což je dané smlouvou o sdílení sítí, kterou O2 a T-Mobile před lety podepsaly a postupně rozšiřovaly. Na vysílače Cetinu se ale nově spoléhá rovněž Nordic Telecom, který staví 4G/5G s pásmu 3,7 GHz.

Kdo se o rádiový přístup pro 5G postará u T-Mobilu a Vodafonu, zatím není jasné. Jejich nadnárodní matky si už ale vybraly. Deutsche Telekom ve své mateřské síti rovněž využije technologie od Ericssonu. Britský Vodafone se doma spolehne na Nokii.

Vše, co byste měli vědět o 5G sítích:

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (21) Další článek: Elonovinky: Crew Dragon poprvé dopravil čtveřici astronautů na ISS

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,