Připojení k internetu | T-Mobile | CETIN

Cetin a T-Mobile společně vybudují optickou síť pro stovky tisíc domácností

Zdroj: Visor69 / Pixabay
Cetin a T-Mobile společně vybudují optickou síť pro stovky tisíc domácností | Zdroj: Visor69 / Pixabay

Nový multimiliardový projekt dostane do českých domácností a firem rychlou infrastrukturu pro příštích sto let, říká José Perdoma Lorenzo, šéf českého T-Mobilu. Operátor se minulý týden dohodl s Cetinem, že společně vybudují více než sto tisíc optických přípojek typu FTTH. Ty budou dostupné pro T-Mobile i velkoobchodní partnery Cetinu.

Obě firmy již přitom roky natahují optiku po vlastní ose. Cetin se nachází v poslední třetině plánu, v rámci něhož chtěl za 27 miliard korun modernizovat infrastrukturu v celém Česku. Doposud spočívala hlavně v optice FTTC vedoucí do pouličních skříní (rDSLAMů), odkud se internet dále šířil dřívější telefonní sítí pomocí technologie VDSL. Od letoška se ale více zaměřuje na FTTH a do sedmi let chce dostat optiku až do milionu tuzemských domácností.

Do stejné doby by chtěl milion domácností pokrýt i T-Mobile, který do výstavby investuje stovky milionů eur. Všechny sítě ale nestaví pouze sám, dodnes uzavřel dohodu s více než dvaceti partnery. Cetin bude dalším.

Spolupráce dvou telekomunikačních gigantů ale neznamená ústupky ze stávajících plánů. Naopak díky ní chtějí pokrýt i oblasti, kde by samy sítě nestavěly, protože by se to nevyplatilo.

T-Mobile už v současnosti s Cetinem obchoduje na několika úrovních. V polovině republiky využívá jeho vysílače mobilních sítí. Kromě toho poskytuje zákazníkům také připojení VDSL a nově také až gigabitovou optiku v síti Cetinu.

Podle loňských statistik ČTÚ bylo v Česku 650 tisíc aktivních optických přípojek zhruba stejný připadá také na kabelovku. Vodafone v síti zděděné po UPC letos nabídl gigabitový internet v dosahu 1,3 milionu domácností a firem. Cetin a T-Mobile se na stejný počet dostanou až po roce 2025.

Video: co brání výstavbě rychlého internetu?

Diskuze (23) Další článek: Telefony s Androidem do 5 500 Kč: Otestovali jsme osm favoritů

Témata článku: Internet, Vodafone, Připojení k internetu, UPC, Poskytovatelé internetu, T-Mobile, CETIN, Vdsl, Optická síť, Optika, Česká republika, Domácnost, FTTC, Výstavba, FTTH


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5