T-Mobile | Připojení k internetu | CETIN

Cetin a T-Mobile společně vybudují optickou síť pro stovky tisíc domácností

Zdroj: Visor69 / Pixabay
Cetin a T-Mobile společně vybudují optickou síť pro stovky tisíc domácností | Zdroj: Visor69 / Pixabay

Nový multimiliardový projekt dostane do českých domácností a firem rychlou infrastrukturu pro příštích sto let, říká José Perdoma Lorenzo, šéf českého T-Mobilu. Operátor se minulý týden dohodl s Cetinem, že společně vybudují více než sto tisíc optických přípojek typu FTTH. Ty budou dostupné pro T-Mobile i velkoobchodní partnery Cetinu.

Obě firmy již přitom roky natahují optiku po vlastní ose. Cetin se nachází v poslední třetině plánu, v rámci něhož chtěl za 27 miliard korun modernizovat infrastrukturu v celém Česku. Doposud spočívala hlavně v optice FTTC vedoucí do pouličních skříní (rDSLAMů), odkud se internet dále šířil dřívější telefonní sítí pomocí technologie VDSL. Od letoška se ale více zaměřuje na FTTH a do sedmi let chce dostat optiku až do milionu tuzemských domácností.

Do stejné doby by chtěl milion domácností pokrýt i T-Mobile, který do výstavby investuje stovky milionů eur. Všechny sítě ale nestaví pouze sám, dodnes uzavřel dohodu s více než dvaceti partnery. Cetin bude dalším.

Spolupráce dvou telekomunikačních gigantů ale neznamená ústupky ze stávajících plánů. Naopak díky ní chtějí pokrýt i oblasti, kde by samy sítě nestavěly, protože by se to nevyplatilo.

T-Mobile už v současnosti s Cetinem obchoduje na několika úrovních. V polovině republiky využívá jeho vysílače mobilních sítí. Kromě toho poskytuje zákazníkům také připojení VDSL a nově také až gigabitovou optiku v síti Cetinu.

Podle loňských statistik ČTÚ bylo v Česku 650 tisíc aktivních optických přípojek zhruba stejný připadá také na kabelovku. Vodafone v síti zděděné po UPC letos nabídl gigabitový internet v dosahu 1,3 milionu domácností a firem. Cetin a T-Mobile se na stejný počet dostanou až po roce 2025.

Video: co brání výstavbě rychlého internetu?

Diskuze (23) Další článek: Telefony s Androidem do 5 500 Kč: Otestovali jsme osm favoritů

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, UPC, T-Mobile, Připojení k internetu, Vodafone, CETIN, Optika, Domácnost, Česká republika, Výstavba, CETI, FTTH, Vdsl, Telekomunikační gigant, Optická síť, FTTCMexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix