Cesty procesorů od Intelu se rozejdou

Uvedení nové generace procesorů společnosti Intel bude ve znamení rozdílů mezi stolními a mobilními verzemi. Mobilní Pentia nové generace budou zaměřena na podporu bezdrátových sítí, zatímco stolní verze budou podporovat vyšší zabezpečení přístupu k datům.
Intel se chystá na letošním Developer fóru v San Jose představit dva nové procesory, mobilní Pentium-M, které se na trh dostane už 12. března a stolní procesor Prescott, nástupce současné vlajkové lodi Pentium4, kterého se dočkáme v druhé polovině letošního roku.

Až dosud byly rozdíly mezi stolními a mobilními verzemi procesorů v podstatě minimální, nyní se Intel rozhodl podporovat na obou platformách jiné technologie. Stolní procesory Prescott tak budou podporovat hyperthreading a bezpečnostní technologii LaGrande. Hyperthreading, virtuální multiprocesoring, umožňuje aplikacím chovat se tak, jako by v systému byly přítomné dva procesory. To vede k nárůstu reálného výkonu u stolních počítačů až o 25 % - u serverů může být nárůst ještě vyšší.

Technologie LaGrande je stále zahalena tajemstvím, k dispozici je pouze vágní popis Intelu, který slibuje vytvoření bezpečnějšího prostředí tím, že veškerá data v počítači budou šifrována už při zadávání a samozřejmě také při zpracování a uložení na disk. Systém LaGrande má být bezpečný i proti odposlechu kláves a informací na obrazovce.

Pentium-M, dosud propagované pod kódovým označením Banias, bude místo těchto technologií disponovat odlišnou architekturou směřující k energetické nenáročnosti a optimalizací pro práci v bezdrátových sítích. Intel chce, aby se Pentium-M stalo do konce roku převládajícím procesorem v laptopech. Pentium-M je ale jen jednou částí celé mobilní platformy Centrino Mobile Technology, která kromě procesoru zahrnuje také rodinu čipsetů Intel 855 a miniPC WLAN adaptér nazvaný Calexico.

První Pentia-M budou nabízena v rychlostech od 900 MHz do 1.6 GHz, zatímco Prescott bude podle některých zdrojů nabízet i takt 3.5 GHz. Tuto rychlost má umožnit 90nm výrobní technologie. Chystají se i 90nm verze Pentií-M s kódovým označením Dothan.

Mezi další novinky, které Intel představí na své vývojářské konferenci, patří čipsety Springdale se systémovou sběrnicí na 800 MHz, které umožní s Pentiem 4 na 3.2 GHz využívat výhody virtuálního multiprocesingu a nabídnou rozhraní Serial ATA, 1.5GHz verzi procesoru Itanium pro servery nebo Intel PXA800F, procesor pro mobilní telefony s podporou technologie Xscale.

Diskuze (8) Další článek: Easy CD&DVD Creator 6 dostupný

Témata článku: CES, Cesta, WLAN, Virtuální procesor, Reálná rychlost, Mobilní verze, Proces, Kódové označení


Určitě si přečtěte

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí