Cesty procesorů od Intelu se rozejdou

Uvedení nové generace procesorů společnosti Intel bude ve znamení rozdílů mezi stolními a mobilními verzemi. Mobilní Pentia nové generace budou zaměřena na podporu bezdrátových sítí, zatímco stolní verze budou podporovat vyšší zabezpečení přístupu k datům.
Intel se chystá na letošním Developer fóru v San Jose představit dva nové procesory, mobilní Pentium-M, které se na trh dostane už 12. března a stolní procesor Prescott, nástupce současné vlajkové lodi Pentium4, kterého se dočkáme v druhé polovině letošního roku.

Až dosud byly rozdíly mezi stolními a mobilními verzemi procesorů v podstatě minimální, nyní se Intel rozhodl podporovat na obou platformách jiné technologie. Stolní procesory Prescott tak budou podporovat hyperthreading a bezpečnostní technologii LaGrande. Hyperthreading, virtuální multiprocesoring, umožňuje aplikacím chovat se tak, jako by v systému byly přítomné dva procesory. To vede k nárůstu reálného výkonu u stolních počítačů až o 25 % - u serverů může být nárůst ještě vyšší.

Technologie LaGrande je stále zahalena tajemstvím, k dispozici je pouze vágní popis Intelu, který slibuje vytvoření bezpečnějšího prostředí tím, že veškerá data v počítači budou šifrována už při zadávání a samozřejmě také při zpracování a uložení na disk. Systém LaGrande má být bezpečný i proti odposlechu kláves a informací na obrazovce.

Pentium-M, dosud propagované pod kódovým označením Banias, bude místo těchto technologií disponovat odlišnou architekturou směřující k energetické nenáročnosti a optimalizací pro práci v bezdrátových sítích. Intel chce, aby se Pentium-M stalo do konce roku převládajícím procesorem v laptopech. Pentium-M je ale jen jednou částí celé mobilní platformy Centrino Mobile Technology, která kromě procesoru zahrnuje také rodinu čipsetů Intel 855 a miniPC WLAN adaptér nazvaný Calexico.

První Pentia-M budou nabízena v rychlostech od 900 MHz do 1.6 GHz, zatímco Prescott bude podle některých zdrojů nabízet i takt 3.5 GHz. Tuto rychlost má umožnit 90nm výrobní technologie. Chystají se i 90nm verze Pentií-M s kódovým označením Dothan.

Mezi další novinky, které Intel představí na své vývojářské konferenci, patří čipsety Springdale se systémovou sběrnicí na 800 MHz, které umožní s Pentiem 4 na 3.2 GHz využívat výhody virtuálního multiprocesingu a nabídnou rozhraní Serial ATA, 1.5GHz verzi procesoru Itanium pro servery nebo Intel PXA800F, procesor pro mobilní telefony s podporou technologie Xscale.

Diskuze (8) Další článek: Easy CD&DVD Creator 6 dostupný

Témata článku: Cesta, CES, Mobilní verze, Reálná rychlost, WLAN, Kódové označení, Proces, Virtuální procesor


Určitě si přečtěte

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 28

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny