Cesty procesorů od Intelu se rozejdou

Uvedení nové generace procesorů společnosti Intel bude ve znamení rozdílů mezi stolními a mobilními verzemi. Mobilní Pentia nové generace budou zaměřena na podporu bezdrátových sítí, zatímco stolní verze budou podporovat vyšší zabezpečení přístupu k datům.
Intel se chystá na letošním Developer fóru v San Jose představit dva nové procesory, mobilní Pentium-M, které se na trh dostane už 12. března a stolní procesor Prescott, nástupce současné vlajkové lodi Pentium4, kterého se dočkáme v druhé polovině letošního roku.

Až dosud byly rozdíly mezi stolními a mobilními verzemi procesorů v podstatě minimální, nyní se Intel rozhodl podporovat na obou platformách jiné technologie. Stolní procesory Prescott tak budou podporovat hyperthreading a bezpečnostní technologii LaGrande. Hyperthreading, virtuální multiprocesoring, umožňuje aplikacím chovat se tak, jako by v systému byly přítomné dva procesory. To vede k nárůstu reálného výkonu u stolních počítačů až o 25 % - u serverů může být nárůst ještě vyšší.

Technologie LaGrande je stále zahalena tajemstvím, k dispozici je pouze vágní popis Intelu, který slibuje vytvoření bezpečnějšího prostředí tím, že veškerá data v počítači budou šifrována už při zadávání a samozřejmě také při zpracování a uložení na disk. Systém LaGrande má být bezpečný i proti odposlechu kláves a informací na obrazovce.

Pentium-M, dosud propagované pod kódovým označením Banias, bude místo těchto technologií disponovat odlišnou architekturou směřující k energetické nenáročnosti a optimalizací pro práci v bezdrátových sítích. Intel chce, aby se Pentium-M stalo do konce roku převládajícím procesorem v laptopech. Pentium-M je ale jen jednou částí celé mobilní platformy Centrino Mobile Technology, která kromě procesoru zahrnuje také rodinu čipsetů Intel 855 a miniPC WLAN adaptér nazvaný Calexico.

První Pentia-M budou nabízena v rychlostech od 900 MHz do 1.6 GHz, zatímco Prescott bude podle některých zdrojů nabízet i takt 3.5 GHz. Tuto rychlost má umožnit 90nm výrobní technologie. Chystají se i 90nm verze Pentií-M s kódovým označením Dothan.

Mezi další novinky, které Intel představí na své vývojářské konferenci, patří čipsety Springdale se systémovou sběrnicí na 800 MHz, které umožní s Pentiem 4 na 3.2 GHz využívat výhody virtuálního multiprocesingu a nabídnou rozhraní Serial ATA, 1.5GHz verzi procesoru Itanium pro servery nebo Intel PXA800F, procesor pro mobilní telefony s podporou technologie Xscale.

Diskuze (8) Další článek: Easy CD&DVD Creator 6 dostupný

Témata článku: CES, Kódové označení, Virtuální procesor, WLAN, Proces, Mobilní verze, Cesta, Reálná rychlost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů