eGovernment | Doprava | COVID-19

Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil

Pokud do 21. března pojedete mimo okres bydliště a budete muset účel prokázat čestným prohlášením, postačí i jeho elektronická forma. Dokument nemusíte psát ručně nebo jej tisknout, můžete jej uložit na mobilu, tabletu nebo jiné elektronice s displejem, který pak ukážete při případné policejní kontrole.

Nadále tak můžete využít interaktivní formulář, jen v posledním kroku vyberete virtuální „tiskárnu“ generující soubor PDF. Nebo můžete vyplnit vzorový text ve Wordu, LibreOffice Writeru, Google Dokumentech apod.

Ano, ne, ne, ano

O uznávání elektronického čestného prohlášení se dva dny vedly spory, a i z oficiálních míst padala protichůdná vyjádření. Podle vládního usnesení č. 216 totiž stačí písemné potvrzení. To může být listinné (na papíru) nebo elektronické. Česká ani evropská legislativa v tom nedělá rozdíl.

Jenže první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek tvrdil, že čestné prohlášení musí být v papírové podobě. Na tom trvala i mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová, která radila, aby lidé, kteří doma nemají tiskárnu, dokumenty vytiskli v práci, u sousedů nebo kamarádů. To odporovalo zdravému rozumu, protože se jednak mají minimalizovat osobní styky a jednak jsou zavřená papírnictví.

Výroky kritizoval pirátský také poslanec Ondřej Profant, podle něhož policie nezná zákony. Urgoval tedy u ministra vnitra Jana Hamáčka, který má paradoxně na starost policii i digitalizaci, aby zjednal nápravu.

Až včera pak policie dvojicí tweetů uznala, že písemná forma může být i elektronická. Stačit jí bude ukázat prohlášení na mobilu, ale raději by z hygienických důvodů upřednostnila papír.

Stačí prostý elektronický podpis

Elektronické čestné prohlášení musí být podepsané elektronickým podpisem. Policie ale nijak neupřesňuje, jaká úroveň podpisu vyžaduje. Stačit by tak měl i prostý elektronický podpis nezaložený na kryptografii. Jiný slovy může jít o naskenovaný podpis nebo pouze jméno v patičce dokumentu.

Zaručené nebo kvalifikované podpisx založené na kvalifikovaném certifikátu by policie stejně neměla jak na místě (jednoduše) ověřit. Nehledě na to, že by jí teoreticky měl stačit i podepsaný soubor zaslaný e-mailem nebo přiložený na flash disku.

Jak najít hranice obce, okresu i kraje:

Diskuze (39) Další článek: Americké námořnictvo jsou piráti, rozhodl federální odvolací soud

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,