eGovernment | Doprava | COVID-19

Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil

Pokud do 21. března pojedete mimo okres bydliště a budete muset účel prokázat čestným prohlášením, postačí i jeho elektronická forma. Dokument nemusíte psát ručně nebo jej tisknout, můžete jej uložit na mobilu, tabletu nebo jiné elektronice s displejem, který pak ukážete při případné policejní kontrole.

Nadále tak můžete využít interaktivní formulář, jen v posledním kroku vyberete virtuální „tiskárnu“ generující soubor PDF. Nebo můžete vyplnit vzorový text ve Wordu, LibreOffice Writeru, Google Dokumentech apod.

Ano, ne, ne, ano

O uznávání elektronického čestného prohlášení se dva dny vedly spory, a i z oficiálních míst padala protichůdná vyjádření. Podle vládního usnesení č. 216 totiž stačí písemné potvrzení. To může být listinné (na papíru) nebo elektronické. Česká ani evropská legislativa v tom nedělá rozdíl.

Jenže první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek tvrdil, že čestné prohlášení musí být v papírové podobě. Na tom trvala i mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová, která radila, aby lidé, kteří doma nemají tiskárnu, dokumenty vytiskli v práci, u sousedů nebo kamarádů. To odporovalo zdravému rozumu, protože se jednak mají minimalizovat osobní styky a jednak jsou zavřená papírnictví.

Výroky kritizoval pirátský také poslanec Ondřej Profant, podle něhož policie nezná zákony. Urgoval tedy u ministra vnitra Jana Hamáčka, který má paradoxně na starost policii i digitalizaci, aby zjednal nápravu.

Až včera pak policie dvojicí tweetů uznala, že písemná forma může být i elektronická. Stačit jí bude ukázat prohlášení na mobilu, ale raději by z hygienických důvodů upřednostnila papír.

Stačí prostý elektronický podpis

Elektronické čestné prohlášení musí být podepsané elektronickým podpisem. Policie ale nijak neupřesňuje, jaká úroveň podpisu vyžaduje. Stačit by tak měl i prostý elektronický podpis nezaložený na kryptografii. Jiný slovy může jít o naskenovaný podpis nebo pouze jméno v patičce dokumentu.

Zaručené nebo kvalifikované podpisx založené na kvalifikovaném certifikátu by policie stejně neměla jak na místě (jednoduše) ověřit. Nehledě na to, že by jí teoreticky měl stačit i podepsaný soubor zaslaný e-mailem nebo přiložený na flash disku.

Jak najít hranice obce, okresu i kraje:

Diskuze (40) Další článek: Americké námořnictvo jsou piráti, rozhodl federální odvolací soud

Témata článku: Google, eGovernment, Doprava, COVID-19, Policie, Prohlášení, Tablety, Čestné prohlášení, Papír, Elektronický podpis, Mobil, Okres, Dokument, Ondřej Profant, Jan Hamáček


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný | 6

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

** Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem? ** Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný? ** Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Karel Kilián | 74

Karel Kilián
COVID-19ČeskoHry
Jak udělat otisk obrazovky (print screen) na notebooku
Ondřej Králík
Tipy
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 21

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware