Vesmír

Čeští studenti vymysleli, jak na dálku laserem opravit satelit. V Houstonu za to získali dvě ocenění

Skupina českých středoškoláků nazvaná Lasar v americkém Houstonu zažila obrovský úspěch. Vyhrála rovnou dvě ze tří cen ocenění Conrad Challenge týkající se kosmonautiky, letectví a vesmíru. Jak na sociální síti X zveřejnil jejich mentor z evropské vesmírné agentury ESA Jan Spratek, pětice českých reprezentantů soutěž naprosto ovládla.

GMJMayqbcAAAgfj.jpegGL8jsbhbMAADJER.jpegGMJn-hNXEAAggBU.jpeg
Česká skupina Lasar získala dvě ocenění Conrad Challenge

Studenti získali ocenění za projekt týkající se dálkovou opravu spojení s nefunkčními satelity.  „S naším unikátním řešením budeme schopni vyvolat restart na nekomunikující družici obíhající Zemi,“ vysvětluje projekt vedoucí týmu Simon Klinga. Fyzik Viktor Adámek doplňuje: „Laserovým paprskem zasáhneme solární články satelitu. Ty se odpojí od baterií, která se začne vybíjet. Toto  nežádoucí chování systémy družice vyhodnotí jako potřebu pro restart, díky němuž může být chyba vyřešena. V případě našich testů budeme do družice posílat signál, který opraví drobnou softwarovou chybu způsobující problémy s komunikací.”

Skupina dostala ještě druhé ocenění, které se týkalo samotné prezentace projektu. Jednu z cen získali přímo od odborné poroty z NASA. V celé soutěži se jim podařilo vyhrát v konkurenci více než dvou tisíc týmů z celého světa.

„Čeští středoškoláci mi předvedli jednu z nejlepších prezentací, jakou jsem na
Conrad Challenge kdy viděla,“ říká zakladatelka soutěže Nancy Conrad. Ředitel Space Center Houston William Harris dodává: „Projekty všech 26 finálových týmů mají potenciál posunout svět zase o kousek dál. Tady v Houstonu nám šlo o to, kdo nám dokáže svou práci nejlépe prodat.“ A přesně to se týmu LASAR podařilo. Získali ocenění za nejlepší představení projektu v kategoriích odborné poroty i široké veřejnosti.

Conrad Challenge

Soutěž Conrad Challenge získala jméno po Charlesi Coneradovi, třetím člověku, který přistál na Měsíci a cílí na studentské projekty v oblasti letectví a vesmíru. Soutěž probíhá v texaském Houstonu.

„Celé finále jsme si všichni neskutečně užili. Akce nám přinesla nespočet nových
kontaktů nejen na odborníky ale i další účastníky finále. Výrazně jsme si zlepšili
komunikační a prezentační schopnosti v angličtině a poznali ohromnou spoustu
super lidí,“ popisuje finanční manažerka projektu Anna Krebsová.

Jak skupina výherců v rozhovoru pro Českou televizi dodala, je to pro ně velký úspěch a nyní se budou snažit, aby se jejich nápad se kterým soutěž vyhráli využil i v praxi.

Skupina Lasar k výhře promluvila v rozhovoru pro Českou televizi:

Diskuze (38) Další článek: Pošťák Edison Mail vyšel také pro Windows. Láká na čistý design a rychlé vyhledávání

Témata článku: , , , ,