Čeští provideři: boj o prsa mezi Telecomem a COL

Trh je pořád velice rozdrobený, o „monopolistovi“ se zde zatím nedá hovořit.
Přes koho se připojujete k Internetu? V domácnostech by zřejmě nejčastěji padala jména Telecom (IOL), Czech on Line / Video on Line, Tiscali nebo Contactel, u firem by určitě přibyl GTS, EUNet či Nextra.

Přestože v uplynulých třech letech proběhla na domácím trhu řada fúzí a vzájemného pohlcování providerů, zůstává trh ještě stále překvapivě rozdrobený a bez jasného favorita. Potvrzují to výsledky průzkumu Taylor Nelson Sofres za měsíc únor. Firma, která audituje návštěvnost řady velkých serverů, napočítala v tomto měsíci 1,6 mil. „unikátních návštěvníků“ – což podle mého názoru dobře koresponduje s počtem aktivních uživatelů českého Internetu – a přiřadila je podle jejich IP adres jednotlivým provozovatelům. Výsledky jsou docela zajímavé (jen první osmička):

1 CZECH ON LINE 296 751 18,36 %
2 ČESKÝ TELECOM - IOL 293 670 18,17 %
3 TISCALI CZ 228 959 14,16 %
4 CONTACTEL 198 971 12,31 %
5 CESNET - CESNET2 165 567 10,24 %
6 GTS CZECH 122 643 7,59 %
7 EUnet CZECHIA 93 054 5,76 %
8 NEXTRA CZ 73 540 4,55 %

Celkový součet (včetně dalších providerů) překračuje 100 %, což je dáno překryvy – někteří lidé mají více připojení. Tabulka navíc obsahuje ještě jednu firmu dvakrát, a to Contactel, pod kterým se nalézá (byť se specifickým, „nezávislým“ statutem) ještě akademická síť TEN34-CZ. Pokud by se tedy čtvrté a páté místo sečetlo (bez odečtení duplicit, které nejsou známé), byl by Contactel první:

1 CONTACTEL 364 538 22,55 %
2 CZECH ON LINE 296 751 18,36 %
3 ČESKÝ TELECOM - IOL 293 670 18,17 %
4 TISCALI CZ 228 959 14,16 %

Akademická síť je ale velmi specifický zákazník i z hlediska příjmů a hodnoty pro podnik, takže je možné ji považovat jak za „zákazníka – 1 ks“, nebo též za 165 000 zákazníků, nebo případně i cokoli mezi tím… Mimochodem z čísel vyplývá i to, že akademická obec generuje cca 10 % celkové návštěvnosti Internetu: neodpustíme si opakovaně vymycovat mýtus o tom, že „Internet, to jsou hlavně študáci“.

Czech On Line (dříve Video on Line) se drží na špici, aniž v nedávné minulosti realizoval obrovské reklamní kampaně a aniž prováděl řadu akvizic jako Český Telecom. COL těží ze svého dvojnásobného historického prvenství u nás – byla prvním providerem, který nabídl rozumné komerční podmínky pro připojení domácností (ještě jako VOL), a pár let poté prvním providerem, který nabídl připojení bez měsíčního poplatku. Konkurenti jej poté téměř dohnali, ale nepředehnali: to je na jednu stranu určitý úspěch pro COL, ale na druhé straně své dřívější dominantní postavení ztratil. Konkurenty, zejména IOL, Contactel a Tiscali/Worldonline to ale stálo krvavé peníze investované do marketingu.

Pro řadu lidí může být překvapením, že Český Telecom není jednoznačně první: jeho několik kampaní, v minulosti na IOL a nedávno na Quicku, překonalo svou intenzitou vše, co jsme měli možnost vidět, zejména v oblasti nejnákladnější televizní reklamy. Mohu se jistě mýlit, ale domnívám se, že v rozhodování lidí „ke komu se připojit“ hraje značnou roli hlas osob, které bych nazval lidovými poradci: každý laik má ve svém okolí někoho, kdo „tomu rozumí“, a i když spotřebitel vidí v televizi reklamu na Quick, stejně se jde ještě zeptat, protože připojení k Internetu je pro něj složité. Načež častý přístup lokálního gurua je například „jo, Quick asi dobrý, sám používám Volnýho, pojď, já ti to zapojím“. Připojení k Internetu není tyčinka Mars, rozhodování není spontánní a přímočaré, role lokálních poradců může být hodně velká. Je zajímavé, že se je zatím nikdo nepokusil zrekrutovat, například za provizi… bylo by to levnější než gigantická kampaň.

Trh se zdá být pro dnešek docela rozdělený: čtveřice velkých „konzumentských“ providerů, pak trojice „businessových“. Na tom se asi v dohledné době nic nezmění, pokud nedojde k fúzím a akvizicím, a rovněž lze těžko očekávat další gigantické kampaně na Internet zdarma. Jednak proto, že už není příliš co a koho získávat, ale hlavně kvůli blížící se velké události – skutečné liberalizaci telekomunikací, byť ještě s mnoha překážkami kladenými odcházejícím monopolem. Na reklamním nebi se začne záhy opět jiskřit a možná se dočkáme kampaní dosud nebývalého rozsahu: půjde ale o hlas, nikoli o data.

Diskuze (32) Další článek: Intel Pentium 4 2,4 GHz na trhu

Témata článku: Video, Velká role, Historické prvenství, Quick, Boj, Akademická obec, Taylor, Tel, Celkový součet, Nezávislá televize, Obrovské překvapení


Určitě si přečtěte

Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa