Čeští podnikatelé vítají eGovernment

Anketa mezi českými podnikateli z malých a středních firem prokázala jejich velkou chuť k rozsáhlejšímu využívání eGovernmentu. Současně poukázala na slušnou informovanost na dané téma.
Čeští podnikatelé vítají eGovernment

Vzhledem k tomu, že bylo dotazováno celkem sedm tisíc firem, je ochota odpovídat u zhruba dvaceti procent z nich velmi vysoká. To jen podtrhuje, že se u nás eGovernment těší nefalšovanému a intenzivnímu zájmu.

Portál veřejné správy: ano

V tzv. odborných kruzích, jako jsou například časopisy píšící o internetu, bývá portál veřejné správy (www.portal.gov) často kritizován. Je označován za instituci zcela zbytečnou a je údajně škoda vyhazovat peníze za stránky, které pouze agregují obsah jiných stránek. Navíc bývá doporučováno, aby si nadále každé ministerstvo či úřad zřizovalo vlastní systémy a stránky pro styk s občany i firmami. Podnikatelé ale dávají v tomto směru ministerstvu informatiky daleko lepší vysvědčení. Naprostá většina z nich (92 %) podporuje tento portál jako jediné, centrální místo pro komunikaci se státem.

Představitelé firem mají pravdu. Centrální adresa pro ně znamená zjednodušení práce, zbavuje je nutnosti pamatovat si nebo hledat desítky adres a znát jejich ovládání. Ostatně i v běžném světě podnikatel nejvíce nesnáší to, že úřadů je tolik, každý sídlí na jiném místě, v každém sedí jiní úředníci a v každém to funguje nějak jinak.

Vyplňování formulářů vede

V požadavcích na fungování eGovernmentu zatím jasně vedou formuláře – české firmy chtějí, aby bylo možné podávat jich mnohem více přes web. O tom, jak oblíbená byrokracie je, svědčí opět velmi vysoká procenta u následujících požadavků: 82,6 % firem požaduje elektronické vyplňování agend pro Český statistický úřad (ČSÚ), 82,3 % hodlá elektronicky přiznávat DPH, 81,9 % chce takto podávat výkazy sociálního a zdravotního pojištění. Další podnikatelé upřednostňují například možnost elektronické práce s katastrem nemovitostí, následují výpisy z obchodního rejstříku, výpisy z rejstříku trestů a styky s úřady práce.

Požadavek na zjednodušení agendy coby nejvyšší priorita svědčí o zajímavé zkušenosti. Český podnikatel si ještě nezvykl po státu příliš chtít – například informace, podporu v podnikání, úlevy atd. Zatím se spíše stylizuje do pozice „státe, neotravuj“. Na západ od našich hranic je to už jiné. Tam se sice podnikatel spíše smířil s tím, že se „otravování“ ze strany státu nevyhne, ale na druhé straně už z něj dovede také něco vytáhnout.

Pozoruhodná je rovněž první příčka Českého statistického úřadu coby největšího „prudiče“. Bylo by dobré zamyslet se, jestli ČSÚ je skutečně pro život této země tak klíčovou institucí, aby jí bylo dáno právo často a intenzivně obtěžovat podnikatele svými dotazníky a formuláři. Navíc, jak podotýkají respondenti ankety, ve většině případů informace, které musí firma vyplňovat, již stát stejně „někde“ uloženy má. Neumí si ale vyměňovat data sám se sebou.

E-podpis není příliš nutný (?)

Nečekaně vysokých 80 % respondentů zastává názor, že by mělo být možné zasílat obchodní doklady po internetu (e-mailu) bez nutnosti je elektronicky podepisovat. Podnikatelé mají pravdu v tom, že elektronický podpis není vžitý, ani levný a že jeho používání bývá poměrně složité; v běžném styku mezi firmami se dnes z těchto důvodů téměř nevyskytuje.

Domnívám se však, že by stát měl rozšíření e-podpisu spíše podpořit a finančně sponzorovat, aby se standardem stal. Místo toho, aby se důležité obchodní dokumenty zasílaly nedobře zabezpečenými internetovými kanály (sem patří i e-mail). Pokud podnikatelé požadují rozšíření služeb eGovernmentu, zejména ve výměně citlivých firemních informací mezi podnikatelem a státem, tak se to neobejde bez robustního způsobu autorizace – tedy elektronického podpisu.

Čeští podnikatelé jsou, jak je celkem dobře známo, „hračičkové“. Nadšenci pro technologie, kteří si s počítači a internetem rozumějí velmi dobře. U nás sice využívá internet ještě poměrně nízké procento osob, ve srovnání se západní Evropou, ale čeští podnikatelé a manažeři malých či středních firem patří k mladší generaci (i podnikání samotné je zde poměrně „mladým“ oborem), která moderní technologie bere jako samozřejmost a totéž požaduje po státu.

Také to je nepřímým potvrzením, že ministerstvo informatiky, pokud možno bez nadbytečné povinnosti starat se o telekomunikační firmy a soustředěné především na oblast eGovernmentu, má smysl. Zejména tehdy, dostane-li vyšší liniové pravomoci nad ostatními resorty.

Diskuze (24) Další článek: Aktuální informace o Email.cz a Seznam.cz

Témata článku: Ankety, První příčka, Běžná práce, Podnik, Nízké procento, Zabezpečený internet, Podnikatel, Běžný občan, Naprostá většina, Úřad práce, Ego, Resort, Nejvyšší prioritaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Luxusní, ale také velmi drahé. Pod druhé hodinky se systémem Wear OS 3 se podepsala nečekaná značka

Luxusní, ale také velmi drahé. Pod druhé hodinky se systémem Wear OS 3 se podepsala nečekaná značka

** Více než rok od premiéry je situace s Wear OS 3 žalostná ** Na trhu jsou zatím akorát hodinky od Samsungu ** Po roce se k nim přidá druhý model hodinek

Martin Miksa
Chytré hodinkySmartwatchWear OS
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

Datové balíčky pro sociální sítě končí. Operátoři se musí podvolit novým pravidlům EU o síťové neutralitě

** Od zítřka platí nová pravidla EU o síťové neutralitě ** Operátoři nesmí nabízet datové limity vztažené třeba jen na soc. sítě ** Vodafone už své balíčky nenabízí, Kaktus přestává od zítřka

Martin Chroust
Síťová neutralitaKaktusVodafone
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle