Cesta do pravěku: Windows 1.0 a ti druzí

Jak asi vypadala verze 1.0 programů, které dnes běžně používáme. Některé z nich mají za sebou čtvrt století vývoje. Jak vypadal Windows, Word, Mac OS, Opera nebo Phoenix.

Když Microsoft uvolnil operační systém Windows 1.0, byly mi bezmála čtyři roky. Ačkoliv si to už málokdo uvědomuje, kdejaký program, na který den co den nadáváme a opovrhujeme jím, se může pochlubit mnohem delší historií než je náš samotný život.

Proto až příště narazíte na chybu v operačním systému, s pokorou se podívejte, jakou verzí se honosí, kolik generací a práce za sebou má a pak se zamyslete, je totiž docela pravděpodobné, že všechny tyto moderní aplikace plné chyb, které s námi den co den žijí a které se začaly rodit v polovině těch podivných osmdesátých let, nás všechny přežijí.

Pojďte s námi na krátkou procházku časem zpět k pramenům – zpět k prvním verzím operačních systémů, grafických editorů a prohlížečů. Co tehdy svým uživatelům nabízely a jak se vlastně za těch pět, deset nebo i dvacet let změnily?

Windows 1.0

Windows 1.01 byl prvním operačním systémem od Microsoftu s omezenou podporou multi-taskingu a okenním grafickým rozhranním. Microsoft jej nabídl na disketách koncem listopadu roku 1985 a ačkoliv si příliš fanoušků nezískal, ostatně byl po dvou letech vystřídán verzí 2.0, doposud drží rekord nejdéle podporovaného systému na světě – Microsoft se s ním totiž definitivně rozloučil až v roce 2001.

Klepněte pro větší obrázek
Jediným překrývaným oknem mohl být modalní dialog,
ostatní aplikace se seřazovaly do šachovnice

Šestnáctibitový Windows 1.0 se neobešel bez předinstalovaného DOSu, často se o něm tedy mluví jako o „grafické nadstavbě pro DOS“, jeho EXE programy už ale měly odlišnou strukturu. Ačkoliv se jmenoval Windows, ještě neumožňoval skutečnou práci s překrývanými okny, nedovoloval mu to totiž patent Applu. A jen tak pro zajímavost, už před 24 lety byste ve Windows našli kalkulačku, poznámkový blok a malování. Některé jistoty jsou prostě věčné.

Mac OS 1.0

Práva na grafické uživatelské rozhraní s překrývanými okny tehdy pevně svíral Apple a necelé dva roky před Microsoftem světu představil v lednu 1984 operační systém Mac OS 1.0 (tehdy se ještě jmenoval poměrně stroze – System Software). Nutno podotknout, že zatímco Windows se v příštích deseti letech dramaticky proměnil a jistý standard našel až s příchodem Windows 95, Mac OS definoval svou současnou podobu hned na začátku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mac OS se od roku 1984 koncepčně příliš nezměnil (Zdroj: ToastyTech a emulátor vMac)

Mac OS 1.0 částečně vycházel ještě ze staršího systému Apple Lisa z počátku 80. let a disponoval pouze velmi omezeným multi-taskingem. V praxi uměl pracovat v jednom čase pouze s jedním programem.

Word 1.0

Microsoft v pondělí představil první testovací verzi Office 2010. I aplikace z tohoto balíku patří k těm nejstarším softwarovým dynastiím. Tak třeba Word. Jeho první verze se objevila již v roce 1983 jako takzvaný Multi-Tool Word pro unixový systém Xenix. Krátce poté se dočkal i verze pro DOS. První verze pro grafické prostředí se objevila v roce 1985 a nebyl to Windows 1.0, na kterém jela, ale Mac OS. Operační systém od Microsoftu si paradoxně musel počkat poměrně dlouho až do příchodu Windows 3.0 v roce 1989.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Word 1.0 pro Mac OS, verze pro DOS a Word 1.0 pro Windows

A jen tak na okraj, demoverze Wordu pro DOS z roku 1983 se už tehdy dostala na disketovou přílohu časopisu PC World, tradice CD/DVD příloh má tedy dvě desítky let staré kořeny.

Excel 1.0

Prvním úspěšným tabulkovým procesorem od Microsoftu byl Multiplan. Excel byl jeho grafický nástupce, který se stejně jako v případě Wordu dostal v roce 1985 nejprve na Mac OS a v roce 1987 na Windows 2.0. S trochou nadsázky se od té doby také moc nezměnil. Už před 24 lety uměl pracovat s grafy a nabízel příkazovou řádku pro matematické funkce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Excel v osmdesátých letech podle webu SmugMug

Internet Explorer 1.0

Nejnenáviděnější mezi nenáviděnými a přitom tolik příbuzný. Internet Explorer vychází ze stařičkého prohlížeče Mosaic. Ten vyvinulo americké národní superpočítačové centrum NCSA při Illinoiské univerzitě a jeho licence se později dostala do rukou mladé firmy Spyglass. A aby to bylo ještě krapet složitější, Spyglass později prodal licenci Microsoftu a Internet Explorer mohl začít svou dlouhou cestu. A proč je tak příbuzný? Prakticky totožné počátky měl i Netscape a jeho prohlížeč, který také vychází ze zdrojových kódů Mosaicu a Netscape nakonec dal na konci minulého století život i vykreslovacímu jádru Gecko. Příbuzenské pouto mezi Firefoxem a IE je tak silnější, než by si mohl leckdo myslet.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nabídka doplňků z balíčku Windows 95 Plus! a Internet Explorer 1.0

Internet Explorer 1.0 se do Windows dostal jako takzvaný Internet Jumpstart Kit v rámci bonusového balíčku Windows 95 Plus! Jednička byla velmi rychlá a spotřebovala pouze 1 MB místa na disku, na druhou stranu toho ale tehdy skutečně moc neuměla a na příštích několik let uvolnila místo tržní jedničky pro vyspělejší Netscape Navigator.

Phoenix 0.1 - Firefox

U Firefoxu si dovolím malou výjimku. Verzi 1.0 totiž uvolnila Mozilla před pouhými pěti lety. Mnohem zajímavější je pohled na postupné přejmenovávání, Firefox se totiž Firefoxem stal až ve verzi 0.8. Prvním experimentem byl mytologický Phoenix, který se na podzim roku 2002 snažil nabídnout alternativu k prohlížeči Mozilla. Ta vycházela z tradice Netscape Navigatoru – tedy že nejlepší řešení je takové, kdy se vše nacpe do jednoho velkého balíku. Na této strategii ostatně staví třeba i Opera. Phoenix byl ale úplně jiný prohlížeč – přibližoval se jednoduchostí spíše Internet Exploreru. Programátoři z Mozilly vytáhli pouze prohlížeč, zahodili poštovní klient a další zbytečné nástroje a vznikl minimalistický Phoenix.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sedm let starý Phoenix 0.1 je s trochou obtíží použitelný dodnes
Všechny verze včetně těch historických najdete na FTP serveru Mozilly

Verze 0.1 vyšla v září roku 2002 a okamžitě jsem se do ní zamiloval. Později vyšla ještě 0.2, 0.3 a ve verzi 0.5 byl už Phoenix natolik známý, že se ozval stejnojmenný výrobce BIOSů a majitel obchodní značky a Phoenix se přejmenoval na Firebird. Ten se dočkal verze 0.6 a 0.7, načež si pánové z Mozilly vzpomněli, že se tak jmenuje databázový systém a došlo ke druhému a konečnému přejmenování na současný Firefox, což nadace v roce 2003 stvrdila registrací obchodní značky. Firefox 1.0 vyšel s velkou slávou na podzim roku 2005 a od té doby nekontrolovatelně nabírá nové a nové ovečky a zdá se, že jej jen tak někdo neohrozí.

Opera 1.0

Opera 1.0 má jeden velký problém, běžný smrtelník si ji totiž nikdy nemohl vyzkoušet, jelikož ji Geir Ivarsøy a Jon Stephenson von Tetzschner nabídli až jako shareware ve verzi 2.0. Psal se rok 1996. Přesto se o ní vědělo jako o takzvané MuliTorg Opeře, kterou malý tým programátorů vyvíjel v norské telekomunikační společnosti Telenor. MultiTorg Opera patřila k prvním prohlížečům, které pracovaly ve víceokenním MDI režimu a postupně přešla k modelu surfování v panelech, který je dnes už naprostým standardem. Právě vícestránkové prostředí zpopularizovala Opera a stojí na jeho počátku. Nutno podotknout, že vedle MDI režimu byla Opera slavná i pro svoji obchodní strategii, v té době to byl totiž prakticky jediný velký placený prohlížeč webových stránek. A že to bylo chybné rozhodnutí, se Jon Tetzchner dozvěděl záhy s příchodem nového milénia, kdy se z upadajícího Netscape Navigatoru zrodila Mozilla, Phoenix, Firebird a Firefox a Opera i přes své vysoké kvality nedokázala udržet krok s konkurencí.

Klepněte pro větší obrázek
MultiTorg Opera a režim MDI

Photoshop 1.0

V roce 1988 vyvinuli bratři Thomas a John Knollovi první použitelný rastrový editor. O dva roky později jej s velkou pompou uvolnila společnost Adobe exkluzivně pro počítače od Applu, verze pro Windows si musela počkat na uvedení ještě další dva roky.

Klepněte pro větší obrázek 
Photoshop 1.0 pro Mac OS (Zdroj: CreativeBits)

Devatenáct let starý Photoshop již tehdy nabídl stejně jak Mac OS uživatelské rozhraní, které se ve své podstatě doposud nezměnilo. Photoshop byl určený především pro úpravu fotografií digitalizovaných pomocí tehdejších skenerů a jako bonus jste tu už tehdy mohli najít jednoduché filtry a nástroje pro výběr. Práce s vrstvami, na které je dnešní Photoshop postavený, přibyla až v roce 1993 ve verzi 3.0. To už ale na dveře klepala legendární verze Photoshop 4.0.

Windows Commander 1.0

Ačkoliv DOS už dneska používá málokdo, přesto tento stařičký systém a jeho textoví soukmenovci žijí dál. Přežívá v takzvaných OFM – ortodoxních souborových manažerech. Typickým příkladem je dnes už legendární Total Commander, svého času známý jako Windows Commander. Funkčně i z hlediska grafického uživatelského rozhraní vychází ze stařičkého Norton Commanderu. Oproti systémovým správcům z Windows, Mac OS nebo linuxových desktopů vychází OFM správci z rozhraní ovládaného klávesnicí a klávesovými zkratkami, plně využívají funkční F klávesy a zpravidla nabízí dvouokenní pohled pro snadnou orientaci. Slovo „snadné“ je tu ale dosti relativní, pro uživatele neodkojené DOSem a dalšími textovými systémy jsou totiž dnes mnohdy nepochopitelnou překážkou s nevyřčenou otázkou na rtech: „Proboha, co je na tom jednoduchého?“

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Norton Commander a Windows Commander 1.12e z ledna roku 1994

Total Commander patří k těm nejstarším klonům Norton Comannderu pro grafické systémy. Napsal jej Christian Ghisler v roce 1993. Postačilo mu k tomu 16-bitové Delphi 1 pro Windows 3.x a 32-bitové Delphi 2 pro následující verze.

ACDSee 1.0

Jestli je Total Commander legendou mezi ortodoxními souborovými správci, pak žezlo krále mezi prohlížeči obrázků jistě patří ACDSee. Mnozí z vás by ale určitě namítli, že dodnes holdují snad ještě legendárnějšímu IrfanView.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
ACDSee 95 1.0 z roku 1996 a přelomová verze ACDSee 32 2.0 z roku 1997

ACDSee 95 1.0 vyšlo v roce 1996 a záhy se stalo legendou a programem, na který se snad nejčastěji sháněly nejrůznější cracky a generátory sériových čísel. Prohlížeč nabídl velmi rychlé načítání JPEG obrázků, které si pomalu získávaly renomé zejména díky internetu a levným skenerům, a když o rok později přišla verze ACDSee 32 2.0, nastolila standard grafického uživatelského rozhraní prakticky každého současného prohlížeče obrázků. Jako první totiž do hlavního okna integrovala přehled souborů ve formě miniatur. Před dvanácti lety tak ACDSee díky velmi rychlému JPEG dekodéru a oknu, které bylo rozděleno na strom složek, přehled miniatur a náhled vybraného obrázku, pomalu začalo dobývat svět. Dnes je sláva ACDSee ta tam, konkurence je totiž obrovská a podobných prohlížečů najdete na webu desítky. Pravděpodobně by se ale hledal jen velmi těžko čtenář, který měl na přelomu milénia počítač bez tohoto legendárního prográmku.

Programy postupně stárnou. Ty nejstarší doposud živé klany jsou úctyhodné. Operační systémy za sebou mají desítky let evoluce, pletivo softwarového vývoje ale nebylo za posledních pětadvacet let přetrhnuto ani v případě Excelu, Wordu a dvacítku už slaví i Photoshop. A jak se zvyšuje číslo verze, mění se i systém pojmenovávání. U Windows to začalo verzí 95, Photoshop pro změnu získal přídomek CS a z těch nejstarších hráčů se vlastně už drží jen Mac OS X.

Až vám tedy příště vyskočí na obrazovce chybové hlášení, neposílejte program do horoucích pekel, je docela možná starší než vy a zaslouží si respekt a uznání.


 Chcete si vyzkoušet historické verze populárních programů? Mnohé z nich najdete třeba v archivu OldApps.com.

Diskuze (163) Další článek: EVGA se pouští do LCD, uvádí netradiční duální monitor pro dvě osoby

Témata článku: Apple, Software, Microsoft, Prohlížeče, Historie, Windows 10, Norton Commander, Acdsee, OSA, Verze, Verse, Grafické rozhraní, Věčný problém, Window, OS X, Microsoft Excel, Rychlé načítání, Xenix, Commander, Apple Lisa, Osu, Pravěk, Netscape Navigator, SmugMug, Windows +, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Šéf ESA varuje: Musíme se postavit Muskovi a SpaceX, jinak bude o všem rozhodovat

Šéf ESA varuje: Musíme se postavit Muskovi a SpaceX, jinak bude o všem rozhodovat

** Evropská vesmírná agentura patří k lídrům průzkumu vesmíru ** Evropa ale nedokáže konkurovat inovačnímu tlaku z USA ** Nový šéf se obává, že Musk bude rozhodovat skoro o všem

Jakub Čížek
VesmírByznys
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko