Cesta do pravěku: První počítač s pevným diskem

IBM 305 byl první počítač s externím diskem. Velký byl jako lednice a vlezlo se na něj necelých 5 MB dat. Podívejte se na krátká videa několika dalších přelomových počítačů a systémů.
Cesta do pravěku: První počítač s pevným diskem

Na jakém počítači si čtete tento článek? Bude to nejspíš domácí desktop, notebook nebo chytrý telefon. Jeho cena se bude pohybovat kdesi okolo deseti tisíc korun a jeho procesor zpracuje 60 000× více operací za sekundu než Intel 8080 z roku 1974. Nejnovější telefony s gigahertzovými Cortex A8 procesory budou 4 000× rychlejší, a pokud máte doma výkonnou mašinu s Intel Core i7 (3,2 GHz), máte po ruce výkon srovnatelný rovnou se 153 000 procesory z poloviny sedmdesátých let a s 1 400 procesory Intel 486DX (66 MHz) z počátku 90. let minulého století.

Pojďte se s námi podívat do historie, která se při tomto srovnání může jevit přeci jen poněkud bláznivá, neuvěřitelná, prostě neskutečná. Mějte ale na paměti, že stejně tak se budeme za pár let smát dnešním technologiím a naši vnuci budou jen nechápavě kroutit hlavou – stejně jako my dnes kroutíme hlavou nad děrnými štítky, monochromatickými CRT monitory a legračním uživatelským prostředím těch nejstarších operačních systémů a aplikací.

IBM 305 RAMAC, první počítač s pevným diskem

IBM 305 z roku 1956 sice nepatří k těm nejstarším počítačům na světě, určitě je ale jeden z mála, který se může pochlubit původním instruktážním videem, které se dočkalo dnešních dnů. Počítač disponoval bubnovou pamětí a během šesti let se ho prodalo na tisíc kusů. IBM tehdy zvolilo i zajímavý obchodní model, počítač totiž pronajímala za 3 200 dolarů měsíčně. První počítač si pořídila automobilka Chrysler.

Bubnová operační paměť vypadala jako malá odstředivka. V ose rotace byla umístěna tyč s čtecími hlavami, kolem nichž rotoval plášť s feromagnetickým povrchem, do kterého se zapisovaly bity. Kapacita takové operační paměti byla z dnešního pohledu samozřejmě zanedbatelná – analogie pouhých 2,8 kB.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Je libo 5MB klíčenku? První pevný disk IBM 350 s padesáti magnetickými plotnami

Pak však přišla revoluce, IBM se totiž podařilo vyrobit první pevný disk. Jmenoval se IBM 350 a vlezlo se do něj neskutečných pět milionů znaků – sedmibitových „bajtů“ (7 bitů pro data a jeden řídící bit). Kapacita tedy z dnešního pohledu dosáhla pohádkových 4,4 MB. Nebylo to ale jen tak, disk se totiž skládal z padesáti šedesáticentimetrových ploten a velikostí odpovídal almaře po babičce. Byla to prostě taková malá velká „USB klíčenka“ s 2 000× nižší kapacitou než dnešní spotřební flashdisk.

IBM 305 RAMAC a pevný disk 350

A jak to celé vypadalo, se můžete podívat na slíbeném videu. Omluvte jeho kvalitu, přeci jen se jedná o půl století starou reklamu.

3D grafika z počátku 80. let

Přenesme se nyní v čase o jednu generaci vpřed na přelom 70. a 80. let. Ve Spojených státech zažívají „boom“ malé stolní počítače, které se dostávají nejprve do firem jako pracovní stanice, kde vytlačují kalkulačku, logaritmické pravítko a tužku, později pak houfně zamíří do amerických domácností.

Jak tehdy vypadal software a co dokázaly tehdejší grafické programy? Grafika byla populární a nová, neexistovalo ale ještě žádné jednotné rozhraní. Výrobci si tedy zpravidla psali software šitý na míru konkrétnímu procesoru. OpenGL se mělo objevit až za dlouhých dvanáct let, DirectX pak až s příchodem Windows 95.

Vrchol 3D grafiky na počátku 80. let. Avatar to ještě není

Kdy se poprvé objevily počítačové 3D animace ve filmu? To je docela složité, různé zdroje totiž citují různé hollywoodské filmy. Jednoduché drátěné „wireframe“ animace vyrobené počítačem se objevily už v 70. letech, skutečný „boom“ ale počítačová grafika zažila až v 80. letech.

Macintosh

V redakci se nám před několika dny usadil 27“ iMac, ten první Macintosh z roku 1984 ale vypadal docela odlišně. Z dnešního pohledu nevzhledná šedá krabice se však dočkala obrovské popularity. Uvnitř se skrýval monochromatický devítipalcový monitor s rozlišením 512×342 pixelů, procesor Motorola 68000 s taktem 8 MHz a 128kB operační paměť. Samotný systém a aplikace byly uloženy na 3,5“ disketě s kapacitou 400 kB.

Sbírka reklam na Macintosh, tu nejslavnější od Ridleyho Scotta najdete zde

Na disketu se vlezl kompletní operační systém s grafickým prostředím. To bylo na svou dobu poměrně pokročilé, i když systém samotný, vlastně první generace Mac OS, ještě neovládala multi-tasking.

Macintosh vs. notebook z 21. století

První Macintosh si udržel dobré renomé až do dnešních dnů, ti největší fanoušci ho pak směle srovnávají i se současným hardwarem – třeba z hlediska startu systému. Dnešní procesory jsou desettisíckrát výkonnější, stejně tak složitější jsou ale i programy. Tehdejší programátoři, kteří bojovali o každou CPU instrukci a bit informace, by tedy z dnešního plýtvání výkonem asi neměli dobré spaní.

IBM 5160 XT a Windows 1

Dva roky po uvedení prvního Macintoshe zareagoval Microsoft a představil Windows 1. V praxi se spíše jednalo o nadstavbu DOSu, Windows jej totiž potřeboval k chodu. Grafické rozhraní bylo jednodušší než u Mac OS, a jelikož Apple vlastnil i potřebné patenty, Windows 1.0 nemohl pořádně pracovat s okny.

Takto vypadal Windows na typickém IBM počítači v druhé polovině 80. let

Ve videu najdete Windows 1.04 na starším IBM 5160 XT. Uvnitř se skrýval procesor Intel 8088 s taktem 4,77 MHz, 640 kB RAM, poměrně slušný 20MB pevný disk a CGA grafika. To už se ale vlastně dostáváme do devadesátek a do světa klasických „PCček“, které tehdy zvítězily i na českém trhu a vytlačily celou generaci „osmibitů“.

Jaguar

Nakonec se přenesme ještě o jednu generaci dál, do současnosti. Dnešní nejvýkonnější procesory (pominu-li GPGPU) jsou více než 100 000× rychlejší než ty z počátku 70. let. Nicméně ty nejvýkonnější počítače dneška takových procesorů obsahují rovnou desítky až stovky tisíc. Jedničkou je Jaguar od legendárního výrobce Cray.

Jak se staví superpočítač

Jaguar spočítá 1,7 biliard matematických operací za sekundu a k dispozici má 107 100 000 000× více operační paměti než bubnový IBM 305 RAMAC. Co se diskové paměti týče, inženýři mu nadělili 10PB úložiště – tedy 10 000 terabajtů. Jen připomenu, že k RAMACu jste si mohli dokoupit externí magnetický disk s kapacitou 5 MB a o velikosti dvou automatů na kávu.

Po tomto srovnání mi dáte jistě za pravdu, že je počítačový výkon v čase velmi relativní. Skoro zanedbatelný. Špičkové průmyslové počítače, které posloužily k technologickému rozvoji současných generací, dnes totiž svým výkonem strčí do kapsy kdejaký mobilní telefon. Telefon, který bude mít ve svých útrobách nejméně 1 000× větší úložiště schované do kartičky velikosti lidského nehtu. Dokážeme si vůbec představit, co se do této kartičky vleze za dalších padesát let?

Diskuze (43) Další článek: Office 2010 jako RTM už v dubnu, chystá se bezplatný upgrade

Témata článku: Technologie, Software, Hardware, Historie, Počítače, Apple, Windows, Intel, Pevné disky, Malé úložiště, Současný hardware, První Macintosh, Nejnovější telefon, Šedá krabice, CES, Pravěk, Hollywoodský film, Macintosh, První film, Počítačový výkon, USB klíčenka, První pohled, Always, Boom, Logaritmické pravítko, Notebook apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč