Cesta do pravěku: Logitech a vývoj počítačové myši

První počítačová myš byla ze dřeva a fungovala již v roce 1964. Od tohoto počátku vás seznámíme s vývojem počítačových myší až do současnosti.
Kapitoly článku

Historie počítačové myši má počátek v 60. letech minulého století, kdy Dr. Douglas C. Engelbart a jeho tým na Stanfordském výzkumném institutu (SRI – Stanford Research Institute) vytvořili původní mechanické ukazovací zařízení, které se obecně považuje za první myš. Tato myš a Engelbartův koncept interakce mezi člověkem a počítačem dal vzniknout novému odvětví, jež na stoly uvedlo již stovky miliónů polohovacích zařízení.

Na počítačových myších založila své aktivity společnost Logitech, která stála u zrodu prvních komerčních počítačových myší a za pětadvacet let svého působení přinesla do této oblasti mnoho technologických inovací. Vydejme se nyní na procházku časem, na které poznáme vývoj počítačové myši a nejdůležitější mezníky Logitechu a také jeho věčného rivala v podobě Microsoftu.

Vývoj počítačových myší

1961 – Během konference si Dr. Douglas C. Engelbart ze Stanfordského výzkumného institutu (SRI) vytáhl poznámkový bloček, který nosil v náprsní kapse, a načrtl obrázek zařízení, jež by lidem umožnilo fyzickou interakci s CRT obrazovkou počítače. Později v roce 1962 toto zařízení popisuje jako „ukazovátko“ ve své práci „Umocnění lidského intelektu: Rámcový koncept.“

1964 – Bill English, vedoucí konstruktér v Engelbartově výzkumném středisku Augmentation Research Center (ARC) v rámci Stanfordského výzkumného institutu (SRI) vytváří prototyp první počítačové myši. Původní myš (na obrázku dole) byla vyřezána z kusu dřeva a obsahovala kolečko, které převádělo pohyb zařízení na posun kurzoru na obrazovce. Zařízení mělo jedno červené tlačítko na horní straně a kabel vycházející z její zadní části a kdosi v Engelbartově laboratoři poznamenal, že vypadá jako myš. Pojmenování se uchytilo. Do dnešního dne si nikdo nevzpomněl, kdo konkrétně myš takto pojmenoval jako první.

První myš.jpg
Prapředek počítačové myši byl vyroben ze dřeva
První myš 2.jpg
Přenos pohybu v osách X a Y zajišťovaly dva kotoučky

 1967 21. června. Engelbart podává patentovou přihlášku s názvem „Ukazatel X-Y polohy pro zobrazovací systém“. V anotaci patentu se uvádí:

„Ukazatel X-Y polohy ovládaný pohybem ruky na jakémkoli povrchu, jenž vytváří pohyb kurzoru na displeji katodové obrazovky – řídící logika ukazatele generuje signály, které udávají jeho polohu a na jejichž základě se kurzor na obrazovce zobrazí v odpovídající pozici. Řídící mechanismus ukazatele se skládá z kolečka pro indikaci polohy v ose X a kolečka pro indikaci polohy v ose Y, které jsou na sebe kolmé, otáčejí se úměrně pohybu mechanismu ve směru osy X a Y a které ovládají reostaty vysílající signály přes kabel připojený k počítači, jenž řídí zobrazení na CRT obrazovce.“

1968 – 9. prosince. Myš je poprvé představena na veřejnosti. Během události, která je často označována jako „Matka všech prezentací“, představil Engelbart a jeho 17 kolegů ze SRI 90 minutovou demonstraci pro veřejnost na konferenci Fall Joint Computer Conference v San Franciscu. Kromě myši tento tým dále představil hypertext, objektové adresování, dynamické propojování souborů a spolupráci dvou lidí přes sdílenou obrazovku, kteří komunikovali slovem i obrazem přes síť.

1970 – 17. listopadu. Patentový úřad Spojených států přiděluje patent s číslem 3,541,541 Dr. Engelbartovi na „Ukazatel X-Y polohy pro zobrazovací systém“.

1974 – Jean-Daniel Nicoud na švýcarské Státní polytechnické škole v Lausanne (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) vyvíjí moderní myš s jednou kuličkou a dvěma tlačítky. Když Engelbart Nicoudovi poslal výkresy své vize myši, Nicoud nahradil potenciometry optickými kodéry.

1981 – 2. října. Ve švýcarském městečku Apples je založena společnost Logitech jako konzultační firma – zakladateli jsou Pierluigi Zappacosta, Daniel Borel a Giacomo Marini.

Dick Lyon a Steve Kirsch vynalezli dvě nové myši, obecně označované jako „optické myši“. Tyto původní optické myši pracují na speciální podložce se strukturou bodů nebo linek.

1982 – Logitech představuje svou první myš s označením P4. Její opticko-mechanická technologie kombinuje optické kodéry připojené na válečky a poskytuje lepší přesnost sledování pohybu s hmatovou odezvou otáčející se kuličky.

Logitech P4.jpg
První myš značky Logitech nesla označení P4

 

Logitech otevírá svou první americkou pobočku v Palo Alto v Kalifornii.

1983 – Leden.SpolečnostApple představuje počítač Apple Lisa za 9.995 USD s prvním grafickým rozhraním, které používá myš. I když Lisa nebyla úspěšná komerčně, položila základ pro uvedení osobního počítače Macintosh.

2. května. Společnost Microsoft představuje myš Microsoft Mouse. Říká se jí „zelenooká myš“ kvůli dvěma zeleným tlačítkům a prodávala se za 195 USD.

Microsoft Mouse.jpg
Zelenooká myš Microsoftu

 

1984 – Apple představuje Macintosh jako „počítač pro nás ostatní“. Díky grafickému uživatelskému rozhraní Macintosh demonstruje sílu prostého konceptu: ukázat a kliknout.

Logitech uzavírá svou první smlouvu jako OEM s Hewlett-Packard a dodává myši Logitech pro nejvyšší řadu pracovních stanic HP.

Myš HP.jpg
Myš pro počítače HP

Logitech vytváří první bezdrátovou myš jako OEM produkt pro společnost Metaphor. Myš používá infračervenou technologii (IR) a napájení zajišťují čtyři baterie Ni-Cad. I když infračervená myš odstraňuje nutnost používat kabel a poskytuje tak jistou volnost, musí být namířena přímo na IR přijímač připojený k počítači. Navíc nedosahuje rychlosti přenosu dat, která je běžná u myší připojených kabelem.

1985 – Logitech vstupuje na maloobchodní trh s modelem Logimouse C7. Díky ceně 99 USD – oproti 179 USD za myš Microsoft – je s nadšením přijata. Vývoj myši Logimouse C7 trval 18 měsíců a jedná se o první opticko-mechanickou myš s napájením přes port RS232 na počítači, čímž odpadá nutnost separátního napájecího zdroje. Díky třetímu tlačítku mohla tato myš zastávat více funkcí.

Logimouse C7.jpg
Logitech Logimouse C7. Také je to pro vás první myš, kterou jste drželi v ruce?
Logimouse C7 uvnitř.jpg
Vnitřnosti Logimouse C7 a nostalgické vzpomínání na kuličku

Logitech dále představuje Logitech TrackMan – první trackball ovládaný palcem, jenž dláždí cestu budoucím stacionárním myším v podobě trackballu.

1987 IBM představuje osobní počítač IBM PS/2. Po vzoru společnosti IBM začínají i ostatní výrobci vybavovat své počítače kulatými konektory mini-DIN s 6 kolíky (piny) pro připojení myší a klávesnic. IBM navíc uvádí svůj nový operační systém OS/2, který poprvé v historii umožňuje použít myš ve spojení s počítači IBM.

Microsoft představuje svou první ergonomicky tvarovanou myš, které se obecně přezdívá „the Dove bar“, protože vypadá jako kostka mýdla. Nahrazuje všechny ostatní myši v produktové řadě myší Microsoft.

Microsoft Dove bar.jpg
Úspešná „mýdlová“ myš Microsoftu

Logitech vylepšuje pocit uživatelů při používání myši a dodává konfigurovatelné ovladače, které umožňují jemně nastavovat citlivost myši. Jsou to první balistické drivery navržené tak, aby dokázaly rozpoznat změny v rychlosti pohybu myši a přimět kurzor k odpovídajícímu pohybu na obrazovce.

Logitech zahajuje výrobu myší na míru pro počítače Macintosh s názvem Apple Macintosh Plus Mouse. Společnost Apple Computer je prvním velkým OEM zákazníkem pro Logitech na maloobchodním trhu.

Fire Apple.jpg
Myši pro Apple si vždy vystačily pouze s jedním tlačítkem

1988 – Microsoft překračuje hranici jednoho miliónu prodaných myší. Logitech překračuje hranici dvou miliónů prodaných myší.

1989 – Logitech nahrazuje myši řady 7 (Series 7) ergonomicky tvarovanými modely řady 9 (Series 9 nebo též S9), které tvarem dobře padnou do dlaně ruky. Ergonomie, čili studie interakce lidí a jejich prostředí, se stala módním pojmem označujícím produkty, jejichž používání je pohodlnější. Prakticky všichni výrobci periferií se tímto termínem ohánějí doteď.

Koncem roku 1989 Logitech představuje model TrackMan. Změna oproti tradičnímu trackballu ovládaného prsty spočívá v tom, že se jedná o stacionární zařízení určené pro ovládání palcem.

1990 – Microsoft uvádí operační systém Windows 3.0. Jeho grafické uživatelské rozhraní zobrazuje programy, soubory a příkazy v podobě obrázků zvaných ikony. Myš je nepostradatelným nástrojem pro navigaci a ovládání tohoto nového rozhraní a rychle se stává běžnou součástí takto vybavených počítačů.

Logitech se snaží vylepšit bezdrátového připojení a přechází od IR technologie k vysokofrekvenční (rádiové) technologii RF. Problémem u IR spojení byla relativně nízká přenosová rychlost a hlavně nutnost přímé viditelnosti mezi myší a IR přijímačem. Využití kmitočtového pásma 27 MHz pro bezdrátovou komunikaci tyto problémy řeší, protože rádiové vlny přímou viditelnost na přijímač nepotřebují a dokáží přenášet větší objemy dat na vzdálenost téměř dvou metrů.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,