Cesta do pravěku: Kde udělala Opera chybu?

Proč je prohlížeč Opera i po více než deseti letech stále jen bronzový? Kde se stala chyba? Hledejte ji kdysi dávno před lety.
Kapitoly článku

Už jste tento článek na Živě.cz četli? Vylepšili jsme ho, opravili nedostatky a obohatili o nové informace a poslední novinky, abychom ho mohli vydat společně s ostatními v našem tematickém týdnu o webových prohlížečích. Dnešní den je věnován prohlížeči Opera, který, ačkoliv je velmi kvalitní, stále se jen velmi ztěžka prosazuje.

V úvodu našeho nového seriálu o programech, které používáte už více než deset let, jsme se minule věnovali legendárnímu prohlížeči ACDSee, který před jedenácti lety prakticky načrtl cestu, po niž se vydala většina obrázkových prohlížečů současnosti.

Vše začalo v Telenoru

Svou historii má i výkonný webový prohlížeč Opera s charakteristickým červeným písmenem „O“ ve svém logu. Jeho historie se začala psát v roce 1994 v norské telekomunikační společnosti Telenor. Jednoduchý prohlížeč MultiTorg, který měl být původně určený pouze pro firemní intranet, záhy přerostl svůj stín a o rok později vzniká samostatná společnost Opera Software ASA v čele s původními autory prohlížeče – Geirem Ivarsøyem a Jonem Stephensonem von Tetzschnerem, který vede Operu z pozice výkonného ředitele dodnes.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Neveřejná MultiTorg Opera a Opera 2.0 versus Acid 2 test

Tip: Charismatického Tetzschnera jsme koncem ledna navštívili v nově otevřené pražské pobočce a vyzpovídali jej. Jak si šéf Opery představuje další vývoj internetových technologií, si můžete přečíst v našem článku.

Opera dnes nabízí komplexní balík pro surfování na internetu včetně integrovaného poštovního klientu. Přes všechny výhody a stovky funkcí, pro které mnozí považují Operu za zářný příklad tzv. „bloatware“, nemá tento norský internetový prohlížeč příliš silné zastoupení na trhu desktopů. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je licenční politika, kterou společnost Opera ASA propagovala až do roku 2000 a v jiné podobě i v letech následujících až do relativně nedávné doby.

Dvanáct let vývoje Opery v reklamním spotu


Vraťme se však zpět do poloviny devadesátých let, kdy na trhu webových prohlížečů začala Opera usilovně hledat své zákazníky.

Opera 3.0 (1997)

Opera 3.0 z roku 1997 rozuměla tehdejším specifikacím Javascriptu, SSL a pluginovému řešení po vzoru Netscape. Prohlížeč používal MDI rozhraní, v rodičovském hlavním okně jste tak mohli spustit mnoho paralelních webů. Dnes tuto funkci převzalo surfování v panelech, které s uvedením Internet Exploreru 7 používají prakticky všechny webové prohlížeče. Součástí Opery byl také velmi jednoduchý poštovní a NNTP klient

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Registrační formulář, MDI rozhraní a prvopočátek poštovního programu

Špatná licenční strategie Operu nedokázala masově rozšířit

Kdybyste si v prosinci roku 1997 nainstalovali nejnovější verzi Opery, vyskočilo by na vás registrační okénko. Až do roku 2000 byla Opera distribuována jako trialware. Plnohodnotný prohlížeč jste si mohli bezplatně vyzkoušet po dobu třiceti dnů. Dnes by byla idea placeného webového prohlížeče poněkud problematická a i v případě Opery je nanejvýš zřejmé, že se to velmi podepsalo na počtu uživatelů. Většina nových surfařů po světové síti si vystačila s prohlížečem Internet Explorer, druhou možností byl Netscape Navigator a v pozdějších letech také první testovací verze Mozilly, předchůdce Firefoxu.

Opera 3.6 (1999)

V listopadu 1998 Opera uvolňuje verzi 3.5 a začíná se poohlížet i po jiných operačních systémech. Verze 3.6 se objevuje následující léto. Mezi hlavní novinky patří pravděpodobně nejucelenější podpora CSS 1 ze všech tehdejších prohlížečů. Vylepšena byla podpora Javascriptu a Opera si už poradí také s nahráváním souborů na webový server (posílání poštovních příloh aj.). Velikost instalačního balíčku vzrostla na 1,3 MB.

Klepněte pro větší obrázek
Lepší podpora CSS a menší úpravy v GUI

Uživatelské rozhraní se od předchozí verze příliš neliší. Tlačítková lišta je větší a má jiné ikony. Změnila se také organizace záložek a v menu „Mail“ přibyla položka „Opera Mail“ pro přístup k webovému e-mailu.

Opera 5.12 (2000)

Poslední rok starého milénia přináší změny v licenční politice. Opera přestává být třicetidenní zkušební verzí a začíná si na sebe vydělávat reklamním bannerem. K dispozici je samozřejmě i placená verze bez rušivé reklamy. Velikost instalačního balíčku vzrostla na 2,2 MB.

V první polovině roku vychází ještě dlouho očekávaná verze 4.0. Čtvrtá řada slibuje kompletní podporu CSS 1, většinu specifikace CSS 2 a dále HTML 4, XML, WML a konečně multiplatformní jádro. Opera může začít dobývat svět alternativních operačních systémů.

Klepněte pro větší obrázek
Od páté verze zdarma, ale s bannerem

Na sklonku minulého tisíciletí už Opera obsahuje základní části, které najdete i v současném prohlížeči. Elektronickou poštu můžete spravovat v integrovaném klientu s podporou POP3 protokolu. Opera je mnohem bezpečnější než dříve a v dolním stavovém řádku narazíte na tlačítka, pomocí kterých můžete přepínat mezi otevřenými okny. Moderní prohlížení v panelech – „tabbed browsing“ je na světě.

Z dalších vlastností, které jsou dnes samozřejmou součástí Opery, se sluší zmínit podporu pro „Mouse Gestures“, tedy gesta myší, a integrované vyhledávání.

Témata článku: Software, Prohlížeče, Firefox, Opera, Download, Unicode, Testovací protokol, Prohlížeč, Velký díl, Banner, Labutí píseň, Samostatná společnost, Exotický svět, Opera Mini, Zobrazený web, Integrované vyhledávání, Cesta, Acdsee, Následující den, Silné zastoupení, Maxthon, Chyba, CES, Reklamní balík, Jediná změna

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači