Cesta do pravěku: jak se zrodil tablet

Apple před pár měsíci představil stylový tablet iPad a zájem o tento počítače je tak velký, že jej výrobce nestíhá vyrábět. Jaká cesta vedla k tomuto komerčně úspěšnému tabletu?

Tento článek vyšel v Computeru 13-14/10

Pamatuji si svůj první den na střední škole v roce 1994 a na obrovský plakát společnosti HP na nástěnce v druhém patře, kde byl v nadživotní velikosti zobrazený průřez tabletem s dotykovou obrazovkou. Ten plakát mi prostě utkvěl v paměti i přesto, že se vlastně jednalo o obyčejný notebook vybavený pouhým světelným perem, poháněný procesorem Intel 286 a s tehdy moderním operačním systémem Windows 3.1 upraveným pro dotykové obrazovky. Byl to počítač, který jsem si zkrátka přál.

Avšak myšlenka tabletů je ještě daleko starší, přestože dnes často můžete získat pocit, že je vymyslel až Apple. Není tomu tak, první elektronický tablet schopný rozpoznávání písma byl patentován již v roce 1888 (ano, skutečně to bylo již v devatenáctém století), první systém pro elektronické rozpoznávání znaků pak byl patentován v roce 1915 a první skutečný tablet tak, jak jej chápeme dnes, byl představen v roce 1956.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Toshiba T200CS byl jedním z prvních tabletů s operačním systémem Windows 3 for Pen Computing,
který vidíte na dalších snímcích

Zřejmě prvním komerčně dostupným tablem byly modely společností Pencept a CIC z roku 1985, které nabídly rozpoznávání psaného písma místo použití klávesnice a myši a jejich operačním systémem byl MS-DOS. Tento systém přetrvával v tabletech poměrně dlouho – až do roku 1992, kdy Apple představil svůj první tablet: Apple Newton. Z dnešního pohledu šlo o křížence mezi počítačem a kapesním počítačem a inspiroval nejen společnost US Robotics, ve které původní vývojáři Newtona vyrobili první komerčně úspěšný kapesní počítač Palm Pilot, ale také Microsoft. Ten na přelomu let 1992 a 1993 představil speciální verzi operačního systému Windows for Pen Computing. Tedy stejnou verzi, kterou jsem o rok později obdivoval na školní chodbě.

Klepněte pro větší obrázek
První tablet společnosti Apple zvaný Newton MessagePad
ve srovnání s moderním multidotykovým mobilem iPhone téhož výrobce

Tímto krokem otevřel Microsoft cestu Windows do oblasti dotykových počítačů, avšak nikdy se zde masově neprosadil. Ovládání těchto počítačů bylo totiž těžkopádné a sáhnout po myši nebo tehdy zcela běžném trackballu bylo často praktičtější. Navíc počítače vybavené dotykovou obrazovkou byly skutečně velmi drahé.

S prvními skutečně levnými tablety tak vlastně přišel až Asus, když v roce 2009 představil světu model Eee PC T91 – levný netbook s procesorem Intel Atom a dotekovým displejem umístěným na otočném kloubu.

Není tablet jako tablet

Rozlišujeme čtyři základní typy tabletů: booklety, slaty, konvertibilní a hybridní. Booklety se začínají objevovat až v poslední době a přestavují, jak již sám název napovídá, počítač se dvěma oddělenými obrazovkami ve stylu běžné knihy. Tyto přístroje byly prozatím pouze představeny v podobě konceptů a na jejich nasazení do prodeje stále čekáme.

Slaty znáte již velmi dobře, jejich typickými představiteli jsou právě Apple iPad nebo připravovaný HP Slate. Jedná se zkrátka o tablety bez fyzické klávesnice, kde je dotykový displej jedinýmzpůsobem pro zadávání textu a dat. Tablety této třídy často neosahují žádné mechanické části, díky čemuž vydrží i tvrdší zacházení a můžete se s nimi potkat například v nemocnicích nebo jiných náročných provozech.

Klepněte pro větší obrázek
Asus Eee PC T91 přinesl klasický konvertibilní
tablet konečně i do nejnižšího cenového segmentu

Tablety konvertibilní budou asi nejznámějšími představiteli dotykových počítačů – jsou to všechny ty, které na první pohled vypadají jako obyčejný notebook, avšak jejich displej je umístěn na otočném kloubu. Díky tomu lze během chvíle z klasického rozevřeného notebooku vyrobit tablet typu Slate a samozřejmě zase naopak. Tablety tohoto typu patří mezi populární především pro práci, protože nabízejí skutečnou klávesnici.

A nakonec hybridní tablety v sobě kombinují prvky některých kategorií předešlých. Sem patří například Compaqy řady TC1x00, které mají klávesnici zcela odpojitelnou od těla samotného tabletu.

Čím se liší iPad?

Co to ale vlastně je ten tablet? Pokud se přidržíme definice Microsoftu z roku 2001, je tablet dotykové PC ovládané prostřednictvím pera s plnou podporou pro rozpoznávání ručně psaného písma a hlasovým ovládáním. A hned v této definici vidíme hlavní příčinu komerčního neúspěchu všech dosavadních tabletů.

Téměř všichni výrobci totiž až doposud vyráběli tablety přesně v duchu této definice: tedy jako klasické notebooky vybavené navíc pouze dotykovou obrazovkou a drobnými softwarovými doplňky v rámci operačního systému. Ten však nebyl nijak pořádně vyladěn pro ovládání prostřednictvím dotyků a drtivá většina majitelů těchto notebooků nakonec tyto – mnohdy až násobně dražší ve srovnání s běžným notebookem stejné výbavy – počítače používala jako běžný notebook s klávesnicí a myší. A jejich dalším strojem již byl, zcela pochopitelně, obyčejný notebook.

Jenže iPad na vše jde úplně jinak: zapomněl na to, že jde o počítač. Přesněji řečeno zabalil počítačové programy do praktického kabátku plně dotykově přizpůsobeného operačního systému. Když škarohlídi tvrdí, že Apple iPad je pouze přerostlý iPod touch, mají ve své podstatě pravdu – tablety nejsou, nikdy nebyly a zřejmě hned tak nebudou zařízení primárně pro práci jakéhokoli druhu. Ale pro cokoli jiného se hodí více.

„Tablet nesmí být počítač“

Toto je skutečnost, kterou Apple pochopil jako první, na rozdíl od mnohých. Když iPad přišel na trh, mnoho uživatelů nerozumělo jeho určení. Sám Steve Jobs při představení pozicoval toto zařízení někde na pomezí mezi plnohodnotným počítačem a malými levnými notebooky. Ve skutečnosti se ale iPad začíná prosazovat na úkor obou těchto kategorií.

Pravdou je, že pokud začnete s iPadem pracovat a používat jej, zjistíte, že pro devadesát procent vašich mobilních potřeb plně dostačuje. Po jeho doplnění o bezdrátovou bluetooth klávesnici tak dokáže nahradit pro běžnou webovou nebo kancelářskou práci notebook.

Samozřejmě nebude iPad plnohodnotnou náhradou pro toho, kdo potřebuje na cestách pracovat s obrázky ve Photoshopu nebo provádět jiné náročné kousky. Pokud však mobilně prohlížíte pouze internet, odpovídáte na poštu nebo tvoříte kratší texty, nabídne vám iPad zřejmě víc než levný netbook nebo velký notebook.

Klepněte pro větší obrázek
Apple iPad je na první pohled velmi jednoduché zařízení,
zcela však sází na sílu optimalizovaného rozhraní a několika desítek nativních aplikací

Vidím to sám na sobě: na cesty s sebou nosím velký notebook stále méně, mým cestovním souputníkem se stal iPod touch. Dostanu se s ním na internet, přehraje mi hudbu, jeho navigace mne dovede do cíle, vyřídím s ním poštu. A pokud chci napsat delší text, vytáhnu z příručního zavazadla tenkou hliníkovou bluetooth klávesnici Apple Wireless Keyboard a článek zkrátka napíši a ihned publikuji na web.

Ovšem iPod touch (a vlastně i iPhone, který je softwarově zcela srovnatelný) je stále ještě o kompromisech – musíte akceptovat především jeho menší obrazovku a místy i hůře vybavené aplikace. Což jsou věci, které iPad zcela odstraňuje.

Apple iPad nabídne již plnohodnotnou velkou obrazovku, a pokud si rovnou zakoupíte správné pouzdro, získáte tím i praktický stojánek pro pohodlné umístění vhodné pro psaní. Celá soustava iPadu a bezdrátové klávesnice váží přibližně tolik, co lehký netbook – na rozdíl od něj však nabídne výbornou desetihodinovou výdrž při plné zátěži. A když zkrátka nechcete, můžete nechat klávesnici doma a vyrazit pouze s iPadem.

Myslím si tedy, že iPad má schopnosti ukusovat prodeje nejen ultramobilních notebooků, ale i notebooků plnohodnotných. Na druhé straně však podpoří prodej počítačů stolních, protože ať je již iPad jakkoli povedený, stále je koncipován jako spíše doplněk jiného, hlavního počítače.

Konkurence ale zbrojí

Svého místa na slunci si nyní iPad užívá také proto, že nemá žádnou konkurenci. Tedy aspoň v těchto chvílích. Jeho obrovský prodejní úspěch však nedává konkurentům spát, a proto vyvíjejí přístroje, které se pokusí tento úspěch zopakovat. A i když se žádné z těchto zařízení ještě vlastně ani neprodává, je vidět, že se výrobci poučili z chyb předchozích generací a pochopili, v čem tkví úspěch ultramobilního zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z četných konceptů tabletů s Andoridem,
na kterých vývojáři pracují – v tomto případě se jedná o představu společnosti HTC

Tímto tajemstvím je operační systém přizpůsobený na míru právě dotekovému ovládání bez použití klávesnice a dalších periferií. Pochopila to jak společnost HP, která stáhla jen chvíli před zahájením prodeje připravovaný tablet Slate s operačním systémem Windows 7 a raději zakoupila společnost Palm i s jejím operačním systémem WebOS optimalizovaný právě pro dotekové displeje a nově připravovaná verze tabletu Slate již nebude s Windows, ale právě s tímto operačním systémem.

Ostatní výrobci se rozhodli do svých zařízení integrovat operační systém Android. Ten pochází z dílen společnosti Google a již nějakou dobu se s ním můžete setkávat ve spoustě chytrých mobilních telefonů ovládaných právě prostřednictvím dotekového displeje. Pokud tedy plánujete zařízení typu tablet pořídit, vyčkejte na předvánoční období, kde se u nás nejenom začne oficiálně prodávat iPad, ale objeví se i konkurenční tablety s Androidem. Věřte, že bude z čeho vybírat.

Témata článku: Hardware, Apple, Historie, Tablety, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Apple iPod Touch, První pohled, Obyčejný notebook, První společnost, Asus Eee Pc, iPod Touch, Apple iPad, Klávesnice k tabletu, Windows Tablet, Levné zařízení, Dotyková obrazovka, Světelný rok, První rok, Klávesnice k počítači, Poháněný stroj, Cesta, CES, Hybridní notebook, Obrovský prodej, Běžný notebook

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji