Cesta do pravěku: Byl jednou jeden eBay

Znáte příběh o Popelce? Podobný zažil mladý programátor Pierre Omidyar, kterému se podařil husarský kousek. Spojil eBay, PayPal a Skype v jednu superspolečnost a stal se miliardářem.
Kapitoly článku

Znáte eBay? Kdo by neslyšel o největším aukčním domě, nebo lépe o největším kybernetickém tržišti, na kterém dnes nakupuje a prodává na 83,9 milionů uživatelů z celého světa. Co to vlastně eBay je, jaké byly jeho začátky a za jak dlouho dnes vydražíte průměrný pár ponožek? To vše zodpovíme v dnešním článku.

Začalo to u porouchaného laserového ukazovátka

Dalo by se říci, že příběh společnosti eBay tak trochu připomíná pohádku o Popelce. Na počátku nebyl žádný bohatý investor, který by zakoupil atraktivní doménu, které bude rozumět každý od východního pobřeží USA po nejzapadlejší kout mongolské stepi, ale mladý programátor íránského původu, Pierre Omidyar.

Začátkem září roku 1995 spustil Omidyar na svém webu poměrně jednoduchý projekt pod názvem AuctionWeb. Český internet byl tehdy v plenkách, velké oblibě se těšily tzv. „BBSky“, a kdekdo z nezasvěcených byl stále přesvědčen, že jakýsi web nemá žádný smysl. Svět však plný optimismu pospíchal internetu vstříc, investoři na americké burze ještě neznali pojem „dot-com bubble“ a mladý Ivo Lukačovič ve spartánských podmínkách sepisoval zdrojový kód prvního skutečného českého portálu Seznam, který měl světlo světa spatřit už následující rok.

auctionweb.png  ebayweb.png
AuctionWeb v roce 1995 a současná americká verze eBay

V kontextu tehdejší doby se není čemu divit, že i Omidyarův projekt připomínal spíše domácí stránku průměrného středoškoláka technického zaměření, kterou také zpočátku opravdu byl. Sám zakladatel ale už měl s elektronickým obchodem jisté zkušenosti. V roce 1991 založil se kolegy z univerzity Ink Development Corporation, která vyvíjela software pro tehdejší kapesní počítače. Čas chytrých mobilních zařízení však měl ale teprve přijít, firmě se nevedlo, a tak pánové nakonec založili společnost eShop a vrhli se na elektronický obchod, který vyvíjeli ještě za času Ink Development. Ani tam se však Omidyarovi nelíbilo a v roce 1994 eShop opustil s tím, že si ponechal ve společnosti určitý podíl. A dobře udělal! O dva roky později totiž malou společnost pohltil zkušenější Microsoft a z Pierra se stal milionář s dostatkem investičního kapitálu pro rozvoj AuctionWebu.

S AuctionWebem se nakonec váže i několik legend, které nesmí chybět v žádném „success story“. Jednou z nich je příběh o porouchaném laserovém ukazovátku. Na eBay se dnes prodává všelicos. Najdete tam nejrůznější potraviny, které se tvarem podobají obrysům amerických států, můžete si tam koupit prostor pro reklamu na hrudi zarostlého příznivce amerických motorek a narazíte tam také na lukrativní ICQ čísla. eBay je tak vedle regulérního tržiště, kde se dá výhodně nakoupit, i jedním obrovským vetešnictvím. A je to nakonec poměrně symbolické, první věcí, která byla ještě na stařičkém AuctionWebu vydražena, bylo naše zmíněné laserové ukazovátko, ke všemu porouchané, které si nejvyšším příhozem necelých patnácti amerických dolarů koupil sběratel laserových ukazovátek.

Jak eBay překonal fenomén internetové bubliny

AucitonWeb patřil Omidyarově konzultační společnosti Echo Bay Technology Group a nebýt toho, že doména echobuy.com tehdy patřila jedné kanadské těžební společnosti, eBay, jedna z nejsilnějších obchodních značek na světě, by možná byla dodnes k dispozici. Omidyar však problém vyřešil poměrně šalamounsky. Název firmy zkrátil a v září 1997 zaregistroval doménu ebay.com. Nutno podotknout, že dnes společnost eBay vlastní několik desítek podobných domén a to jsme ještě nepřipomněli pozdější akvizici PayPalu a Skypu. O necelý rok později, v létě 1998, pak eBay pohltil prvního konkurenčního soka, drobnou „dot-com“ společnost Up4Sale.com. A nebyla to ani zdaleka první a zároveň poslední akvizice. Během následujících devíti let eBay totiž pohltil více než dvě desítky společností.

stats.png  60billion.png
Dnes se na eBay každých 26 minut prodá Ford Mustang; minulý rok se prodalo zboží za 60 miliard dolarů

Vstup na burzu je v Americe prakticky samozřejmost a v druhé polovině devadesátých let tak učinilo obrovské množství „dot-com“ společností, tedy firem, které se rozhodly vydělávat pouze na internetu, což bylo tehdy něco zcela nového. Nové cesty si žádaly i nové obchodní a marketingové modely a chvíli se zdálo, že starému „kamennému“ byznysu nadobro odzvonilo. Západní svět zažíval „polistopadovou“ svobodu a hospodářský optimismus. Francis Fukuyama hlásal, že svět došel do své konečné fáze společenského vývoje, moderní a zcela nové technologie byly neskutečně sexy a americké domácnosti ve velkém skupovaly „dot“ akcie.

eBay vstoupil na burzu 21. září 1998 s více než tři a půl miliony akcií, jejichž cena v následujících měsících rostla raketovým tempem až do jara 1999. Je s podivem, že se tehdy jedna akcie prodávala za podobnou cenu jako dnes. S koncem druhého milénia však americké investory postupně začalo opouštět internetové nadšení. Ekonomiky desítek firem byly nadhodnocené, společnost jedna za druhou začala krachovat a podobným kataklyzmatem si prošly prakticky všechny společnosti, jejichž byznys byl založen čistě na internetovém podnikání.

Potkalo to samozřejmě i eBay, cena za akcii se propadla hluboko pod deset dolarů, eBay však již byl tehdy natolik silnou společností, že jej fenomén „internetové bubliny“ na lopatky naštěstí nepoložil. Spíše naopak. Čtrnáctého října roku 2002 eBay oznámil akvizici společnosti PayPal v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a cena akcii po několikaleté „horské dráze“ konečně začala plynule stoupat až k historickému maximu 65 dolarů za kus v roce 2005. Dnes se cena akcií pohybuje okolo třiceti dolarů, společnosti eBay se však rozhodně nevede špatně, o čemž svědčí zveřejněné hospodářské výsledky.

nasdaqebay.png
Vývoj ceny akcií eBay od vstupu na burzu: NASDAQ

Akvizice Skypu a společné pražské Center of Excellence

Akvizice internetového platebního systému PayPal je dnes druhá největší, 13. září – všimli jste si, že devátý měsíc v roce je pro eBay opravdu klíčový – totiž tehdy již aukční gigant bez zjevné globální konkurence pohltil komunikační síť Skype za pohádkových 2,5 miliard amerických dolarů. Ostatně výše akvizice byla tehdy mnohými experty kritizována a odborníci vzali jistě zavděk nedávnou citaci nového šéfa Johna Danhoa, který prý podle Financial Times letos uvažuje o revizi této akvizice. O tématu jsme informovali v této bleskovce.

Evropské pobočky však mluví jiným jazykem a praxe jim dává za pravdu. eBay dnes operuje v 39 zemích světa. V průběhu minulého roku se na elektronických tržištích vydražily předměty v souhrnné sumě 59 miliard amerických dolarů a během jediné sekundy se pak na eBay domluví „kšefty“ za dva tisíce dolarů. Na eBay však nemusíte pouze dražit – celých 42 procent obchodů je realizováno za fixní cenu.

eBay, PayPal a Skype dnes tvoří jeden provázaný organismus. Obchodní politika je tedy poměrně jasná. Pokud si chcete něco koupit, nebo chcete naopak něco prodat, navštívíte eBay, pokud chcete zaplatit, nebo naopak očekáváte nějakou platbu, použijete PayPal a pokud se chcete se zákazníkem dohodnout na ceně, máte po ruce Skype, který lze dnes dokonce podobně jako PayPal použít k peněžním převodům, jelikož libovolnému uživateli můžete poslat část svého kreditu.

prijmy.png  vynosy.png
Příjmy společnosti s vyznačením příjmu hlavních akvizic a provozní výnosy (mld. dolarů)

Ve středu těchto synergií, pokud přivřete oči, stojí Praha, resp. nejdříve vývojové centrum Skype a dnes i tzv. Center of Excellence. Úkolem CoE, v jehož čele stojí Philippe Bernard, který doposud vedl pražskou pobočku Skype, bude především marketingová a analytická výpomoc dalším evropským pobočkám. Tedy laicky řečeno, pokud si třeba polský eBay nebude vědět rady s poklesem návštěvnosti, odborníci z Prahy přispěchají na pomoc.

eBay je globální společnost, když tedy otvírala svou pobočku v Praze, mnohé české uživatele nevědomky zklamala. Ti totiž přirozeně očekávali, že pražská pobočka, třeba po vzoru Googlu, uvede své služby v češtině včetně tuzemské podpory. Lokalizace se ale zatím dočkal jen komunikátor Skype, PayPal dnes také akceptuje českou korunu, na tuzemské tržiště si však musíme ještě nějaký ten pátek počkat.

eBay sem jednoduše nepřišel primárně za českými zákazníky, ale za českými odborníky, kteří jsou, ruku na srdce, zatím stále nepoměrně levnější než v západní Evropě. Abychom Českou republiku viděli optikou vysokého managementu eBay, je nutno si uvědomit, že viceprezidentka pro mezinárodní operace, Wendy Jones, která v tomto týdnu navštívila Prahu, nepovažuje za malou zemi nás, ale sousední Polsko se svými 38 miliony obyvatel. Priority jsou tedy zřejmé a nám nezbývá nic jiného, než čekat. V Praze v každém případě vzniká poměrně velké společné centrum eBay a Skype, řeči o prodeji Skypu tedy poněkud neodpovídají strategii jeho současného managementu.

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,