Cesta do minulosti

Cesta časem do roku 1900 na dvou cédéčkách přibližuje českou společnost tehdejšího Rakousko-Uherska.
Vincent Belej: Podle slov historika Otty Urbana nepřinesl příchod 20. století žádný konec světa. Rok 1900 prostě přišel a česká společnost ho přivítala jako každý jiný. Byl však přelom století skutečně takový, jak vlastně vypadal? Na to se snaží odpovědět Cesta časem do roku 1900, která na dvou cédéčkách přibližuje českou společnost tehdejšího Rakousko-Uherska. Připravila ji firma Multimedia ART za pomoci Národního technického muzea, Národního filmového archivu, Národní knihovny a dalších.

Objevování světa na přelomu století je rozděleno do několika různorodých oblastí (např. obce, móda, film, technika). Vše dokresluje hudba od J. Strausse, A. Dvořáka a F. Lehára.

Většina podtitulů je zpracována výběrem z dobového tisku. Doplňkem jsou fotografie, obrázky, zvukové ukázky a opravdovou lahůdkou je několik hraných filmů z počátků naší kinematografie. Nechybí tedy dílo J. Kříženeckého a první herec J. Š. Malostranský.

Nesouměrný pohled
Jednotlivé oblasti nabízejí podrobnější zpracování, jejich obsah je však poměrně nevyvážený. Je samozřejmé, že některé jsou obsáhlejší (Rakousko-Uhersko) a jiné méně (Sokol), ale právě srovnání těch méně strukturovaných odhaluje nesystémové zpracování jednotlivých témat. Část oblastí (Sokol, vzduchoplavba) je uvedena i krátkými studiemi, u jiných však chybí.

Nevyrovnaný je i výběr fotografií. Některé jsou méně čitelné a černobílé, zatímco jiné nabízejí ostrost a barvu. Často chybí i popisky. Trochu odtržitě působí současné údaje o městech v rubrice Města a obce, které byly zařazeny pro srovnání? Ale proč jen zde a jaký k němu byl vlastně důvod?

K základům práce s historickými prameny patří také uvedení zdroje. Tato bezpodmínečná nutnost zde však často chybí!

Tajemná vůně minulosti
Druhé cédéčko obsahuje celý ročník Národních listů. Díky němu jsou zachyceny i události roku 1900 ve světě. Vzhledem ke kapacitě CD a silnému poškození předlohy nejsou jednotlivá čísla celá (chybí stránky i inzeráty). Hlavní části jsou však dochovány a rozhodně vás zaujmou. Elektronická podoba Národních listů není pouhým doplňkem, ale spíše rovnocenným partnerem multimediální projekce.

Dějiny můžeme poznávat očima vladařů, z pozice jejich činů, nebo všedním životem běžných lidí. Ti první dějiny možná píší, ale ti druzí je žijí, a to je rozhodně zajímavější. Autoři naštěstí zpracovali druhou, obtížnější variantu. Nemusíte hledat v archivech, udělali to za vás. Až na zmíněné nedostatky se jim to celkem podařilo. Patříte-li mezi příznivce historie, nabízí vám tato dvě CD zajímavý pohled. Ten je pro historika nedostačující. Jemu jsou však nabízeny zmíněné Národní listy.

dvakrát multimediální CD-ROM
Cesta časem do roku 1900
Zdroj: Multimedia ART, Praha
Telefon: (02) 31 64 836
Cena: 590 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: PC Pentium, Windows 95 a vyšší, grafická karta 800 × 600, 16bit (High color), zvuková karta
Váš názor Další článek: iiyama Pro Lite 38e: téměř domů

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Cesta, Jednotlivá města, Elektronická podoba, Otta, CES, Rakousko-Uhersko, Filmové studio, Otto, Urban, Vincent, Minulost, Historický telefon, Rakousko, Rovnocenný partner


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači