Software | Adobe Photoshop

Český „webový Photoshop“ umí kreslit v prostoru a má vlastní cloudový disk. Photopea láká má i další novinky

Grafický editor Photopea fungující přímo na webu se od jara naučil další nové triky. Jak jeho autor Ivan Kuckir vysvětluje na blogu, hlavními taháky aktuální verze 5.4 jsou cloudový disk PeaDrive a funkce Vanishing Point.

Díky PeaDrive budete mít soubory pořád u sebe, aniž byste je museli nosit na flashce nebo nahrávat z jiných úložišť. V bezplatné verzi Photopea mají uživatelé k dispozici kapacitu 500 MB, v prémiové pak 5 GB. Placená verze v ceně 40 dolarů na rok je navíc bez reklam, má dvakrát delší historii úprav a disponuje více funkcemi.

Vanishing Point je pak nástroj známý z Photoshopu, kde se v české verzi nachází pod názvem úběžný bod. Ve Photopea funguje stejně. Nejprve vyberete funkci z nabídky filtrů, a pak na obrázek nakreslíte jednu nebo více mřížek symbolizující reálné plochy. Photopea tak předáte informaci o prostoru a za to vám dovolí do obrázku kreslit nebo vkládat další obrázky, které se pak rovnou správně perspektivně zkreslí.

Photopea má ale i další zlepšováky. Umí dávkově převádět soubory do jiných formátů, otevře soubory .clip z editoru Clip Studio Paint a slibuje až čtyřikrát rychlejší kreslení.

Přibyl tzv. Focus Stacking využívaný hlavně v makrofotografii, kdy drobné objekty vyfotíte zaostřené v několika rovinách, kdy ostrý je vždy jen kousek. Software pak vezme několik snímků, zarovná je a prolne tak, aby byl ostrý celý objekt.

Photopea si také rozumí s AI generátory obrázků. Momentálně spolupracuje s Dall-E, ale server je věčně plný. Můžete si však zaregistrovat vlastní účet, vygenerovat si klíč API a ten pak vložit do Photopea. Editor pak umí nejen generovat obrázky na přání, ale také dokreslí chybějící části.

Váš názor Další článek: Bývalý ředitel Waze připravuje konkurenci Twitteru. Zájemci se mohou zapsat do pořadníku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,