Český Webnode: Tak trochu revoluční tvorba webu

Vytvořte si webové stránky interaktivně, bez znalosti jazyka HTML a s pomocí desítek oblíbených gadgetů.
Kapitoly článku

Minulý týden se utkala v klání o evropský Web 2.0 projekt roku i česká služba Webnode, která nabízí komfortní publikační systém pro osobní i komerční webové stránky, přehledné statistiky návštěvnosti, provoz na vlastní doméně a v placené verzi Profesional i poštovní schránku s kapacitou 1 GB a inteligentním vyhledáváním.

Podobných řešení najdete na internetu ale desítky. V čem se tedy Webnode liší od konkurence? To zjistíte už po prvním přihlášení. Své webové stránky nebo blog zde totiž vytváříte zcela odlišným způsobem, který zatím nemá na českém internetu příliš obdoby.

Skutečný WYSIWYG na každém pixelu

WYSIWYG, tedy „What You See Is What You Get“, je dnes již celkem běžná forma editace, kdy editujete třeba článek ve svém blogu podobně jako ve Wordu aniž byste znali sebemenší základy formátovacího jazyka HTML a CSS. Webnode tuto myšlenku po vzoru mnoha zahraničních služeb posouvá dál. WYSIWYG v tomto publikačním systému můžete aplikovat i na celé bloky a části webové stránky. Z hlavní nabídky pak stačí libovolný prvek, třeba anketu, myší přetáhnout prakticky na libovolné místo ve stránce podle přednastaveného rozložení.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní ovládací lišta s podporou drag&drop vzdáleně připomíná Microsoft Office 2007
Klepněte pro větší obrázek
Ovládací lišta pro úpravu vzhledu stránky

Administrační rozhraní se tedy skládá z hlavní lišty a náhledu skutečné podoby stránky, která je ovšem interaktivní. Vše, co lze upravit, je označeno lištou s tlačítky, pomocí kterých můžete obsah bloku, článku, ankety, galerie obrázků atd. upravit nebo smazat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Administrační a veřejné prostředí si jsou co možná nejvíce podobná

Chcete-li upravit záznam v blogu, vyhledáte si ho pomocí přehledného stromu obsahu a pomocí editační lišty otevřete již klasické WYSIWYG okno se základní nabídkou formátování. Článek ale samozřejmě můžete upravovat i pomocí zdrojového kódu HTML.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledání článku ve stromu obsahu, editace, úprava HTML kódu a výsledná podoba

Veškeré úpravy obsahu probíhají v tzv. sandboxu – pískovišti. Jakmile provedete nějaké viditelné změny, v horní části se zobrazí lišta s tlačítkem „Publikovat“. Jedná se tedy o velmi užitečnou funkci, neboť před skutečnou publikací v ostrém provozu si můžete vyzkoušet, jak bude vypadat nová stránka, článek, anketa aj.

Velké množství kvalitních stylů

Dobrý web přinejmenším z poloviny tvoří kvalitní grafické téma. Pokud v hlavní liště vybere možnost „Vzhled stránky“, otevře se nové okno, ve kterém si můžete vybrat rozvržení stránky – tedy kolik má mít sloupců, jaký má mít globální font, ale především si můžete vybrat jedno z několika desítek témat. Každé z témat můžete uložit na disk ve formátu ZIP, upravit jej a zpět vložit jako svůj nový skin. V přehledném prohlížeči témat si také můžete každé nejdříve prohlédnout v online náhledu se zkušební stránkou.

Klepněte pro větší obrázek
Pěkných témat je dostatek

Social networking a podpora gadgetů

Mezi velmi oblíbené webové služby dnes patří nejrůznější komunitní registry webových stránek. Pokud tedy narazíte na Živě.cz na kvalitní článek, můžete jej přidat do českých registrů Jagg.cz nebo Linkuj.cz. V zahraničí pak podobných služeb najdete desítky. K těm nejpoužívanějším ale patří Del.icio.us, Digg, Furl, StumbleUpon a další.

Klepněte pro větší obrázek 
Stránku můžete přidat do registrů jedním kliknutím

Tato funkce je dostupná i u stránek vytvořených ve Webnode a to pomocí doplňku Add This. V roletové nabídce doplňku si můžete přidat aktuální článek mezi oblíbené, do Google záložek, na Windows Live i do zmíněných registrů. Jelikož je Add This zahraniční služba, s nativní podporou českých registrů nepočítejte.

Mnohem zajímavější je ale podpora webových gadgetů. Do stránky tak snadno přidáte tažením myši mapu z Google, Live Maps i Yahoo Maps. Nechybí ani přehledný pomocník s náhledem a vyhledáním přesné adresy. Nakonec zde najdete také formulář pro vložení YouTube videa, fotogalerie z Flickru, ale i nákupního košíku PayPal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webnode obsahuje pomocníky pro vložení online mapy i webové galerie z Flickru
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vložení mapy z Google a videa z YouTube

Seznam podporovaných miniaplikací je poměrně dlouhý, a pokud svůj oblíbený systém v seznamu nenajdete, gadget můžete vložit do stránky pomocí běžného HTML. Tato možnost nechybí prakticky u žádného poskytovatele miniaplikací.

Témata článku: Google, Web, Gadget, Skin, Soubor, Analytics, Google Analytics, What, YouTube Live

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • David Novák 27. 5. 2013 20:18:34
    Nevíte jestly jde udělat podobná stránka jako tato :...
  • Hrdlodus 18. 1. 2011 22:50:16
    Přesto mám k webnode averzi. Měl jsem začít spravovat webové stránky již...
  • gotoapple 20. 12. 2009 16:05:26
    Ehm, a to nevíš že na webnode si taky můžeš udělat eshop? ;-) Jo a já...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky