Český Telecom zvyšuje garantovanou rychlost dial-upu

Český Telecom začal nabízet veřejný server pro otestování rychlosti připojení k Internetu a začal garantovat minimální rychlost 28,8 kbit/s u tarifu Home Internet.
Český Telecom zvyšuje garantovanou rychlost dial-upu
Téměř přesně před rokem jsme poprvé na Živě přinesli informace o testovacím serveru Českého Telecomu pro měření rychlosti. Tehdy se jednalo o velmi ranný téměř neveřejný projekt, na jehož existenci ale pomohli upozornit technici přímo od Telecomu. Jednou z myšlenek, které se při testování tohoto serveru objevily, bylo chystané garantování přenosové rychlosti ze strany Telecomu.

Český Telecom byl doposud velmi konzervativní, co se týče garantované přenosové rychlosti na svých linkách. Jedinou hodnotou, kterou jste z něj byli schopni dostat, bylo 9,6 kbit/s. Tedy zcela nedostatečná rychlost, která je dnes překonávána i mobilními telefony. Zřejmě především nová situace na trhu s připojením k internetu nutí ale Telecom tyto podprůměrné garantované hodnoty zvyšovat.

Telecom nyní oficiálně oznámil dostupnost testovacího serveru, na kterém si může každý majitel tarifu Home Internet proměřit svou telefonní linku. Vytvoříte si nové telefonické připojení k síti, kde uvedete hodnoty z následující tabulky:

Testovací server Českého Telecomu

Telefonní číslo 130000
Přihlašovací jméno tasi
Přihlašovací heslo tasi
Adresa serveru http://10.0.1.99

Na adrese serveru (jiná nefunguje) najdete testovací stránku, kterou si můžete nechat proměřit linku. Můžete si vybrat ze tří různých dob měření, nejkratší doba měření je pět minut. Po jednotlivých minutách se zobrazují průběžné výsledky, po skončení se zobrazí souhrnný přehled. (ukázka přehledu, odstraněno bylo telefonní číslo, testováno na Courier V.Everything, telefonní kabely jsou staré jen pár měsíců).

Z testovacího serveru si můžete stáhnout také samostatnou aplikaci pro měření rychlosti pro Windows, tak zobrazuje dosahované průběžné hodnoty připojení a umožňuje tak monitorovat připojení i při běžné práci s internetem přes vašeho poskytovatele. Můžete si tak otestovat vlastnosti jednotlivých poskytovatelů a vybrat si toho, který vám poskytuje nejlepší podmínky.

Klepněte pro větší obrázek

Monitorovací samostatná aplikace proměřuje linku průběžně během normálního připojení.

Telecom sám poskytl výsledky vlastních měření v Praze a Brně od půli prosince do půli ledna, které ukazují, že průměrná přenosová rychlost na modemech je 44 kbit/s:

Statistiky měření na testovacím serveru v Praze (v období 1.12.2002 - 15.1.2003)

průměrná rychlost přenosu dat 39 kbit/s
maximální průměrná rychlost přenosu dat 50 kbit/s
průměrný download 44 kbit/s

Statistiky měření na testovacím serveru v Brně (v období 1.12.2002 - 15.1.2003)

průměrná rychlost přenosu dat 35 kbit/s
maximální průměrná rychlost přenosu dat 49 kbit/s
průměrný download 44 kbit/s

V případě tarifu Home Internet navíc začal Český Telecom garantovat rychlost připojení nejméně 28,8 kbit/s v případě použití homologovaných modemů podporujících standard V.90. Při poklesu datové rychlosti pod garantovaných 28,8 kbit/s je k dispozici Poruchová služba na čísle 13129. Problémy související s poklesem garantované rychlosti Telecom slibuje odstranit v rámci speciální péče zákazníkům cenového programu Home Internet do 7 pracovních dnů od oznámení.

Za touto novou garancí přenosové rychlosti lze vidět reakci na paušální připojení přes GPRS u Eurotelu. Byly slyšet hlasy "Telecom stejně garantuje jen 9,6 kbit/s, takže to já přes to GPRS pojedu rychleji" to samé je slyšet i od fanoušků ADSL či bezdrátového připojení. Upřímně garance rychlosti u tarifu Home Internet není nějakou revolucí, která by viditelně povyšovala kvalitu služby. Kdo měl přes telefon přenosovou rychlost nižší než 28,8 kbit/s, si často vydupal nějaké to řešení (obvykle nahrazení podvojné přípojky plnohodnotnou) a běžně se dosahuje rychlostí vyšších. Jde tedy spíše o napravení pokřiveného stavu, kdy Telecom mohl kdykoli při problémech utéci k tvrzení, že on vlastně nic rychlého negarantuje. Ale díky i za to.

Diskuze (43) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Internet, Český Telecom, Tel, Telecom, Rychlost, Nejkratší doba, Jednotlivá adresa, Měření, Přenosová rychlost, Telefonní linka, Přihlašovací heslo, Maximální hodnota


Určitě si přečtěte

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku