Český Telecom zvyšuje garantovanou rychlost dial-upu

Český Telecom začal nabízet veřejný server pro otestování rychlosti připojení k Internetu a začal garantovat minimální rychlost 28,8 kbit/s u tarifu Home Internet.
Český Telecom zvyšuje garantovanou rychlost dial-upu
Téměř přesně před rokem jsme poprvé na Živě přinesli informace o testovacím serveru Českého Telecomu pro měření rychlosti. Tehdy se jednalo o velmi ranný téměř neveřejný projekt, na jehož existenci ale pomohli upozornit technici přímo od Telecomu. Jednou z myšlenek, které se při testování tohoto serveru objevily, bylo chystané garantování přenosové rychlosti ze strany Telecomu.

Český Telecom byl doposud velmi konzervativní, co se týče garantované přenosové rychlosti na svých linkách. Jedinou hodnotou, kterou jste z něj byli schopni dostat, bylo 9,6 kbit/s. Tedy zcela nedostatečná rychlost, která je dnes překonávána i mobilními telefony. Zřejmě především nová situace na trhu s připojením k internetu nutí ale Telecom tyto podprůměrné garantované hodnoty zvyšovat.

Telecom nyní oficiálně oznámil dostupnost testovacího serveru, na kterém si může každý majitel tarifu Home Internet proměřit svou telefonní linku. Vytvoříte si nové telefonické připojení k síti, kde uvedete hodnoty z následující tabulky:

Testovací server Českého Telecomu

Telefonní číslo 130000
Přihlašovací jméno tasi
Přihlašovací heslo tasi
Adresa serveru http://10.0.1.99

Na adrese serveru (jiná nefunguje) najdete testovací stránku, kterou si můžete nechat proměřit linku. Můžete si vybrat ze tří různých dob měření, nejkratší doba měření je pět minut. Po jednotlivých minutách se zobrazují průběžné výsledky, po skončení se zobrazí souhrnný přehled. (ukázka přehledu, odstraněno bylo telefonní číslo, testováno na Courier V.Everything, telefonní kabely jsou staré jen pár měsíců).

Z testovacího serveru si můžete stáhnout také samostatnou aplikaci pro měření rychlosti pro Windows, tak zobrazuje dosahované průběžné hodnoty připojení a umožňuje tak monitorovat připojení i při běžné práci s internetem přes vašeho poskytovatele. Můžete si tak otestovat vlastnosti jednotlivých poskytovatelů a vybrat si toho, který vám poskytuje nejlepší podmínky.

Klepněte pro větší obrázek

Monitorovací samostatná aplikace proměřuje linku průběžně během normálního připojení.

Telecom sám poskytl výsledky vlastních měření v Praze a Brně od půli prosince do půli ledna, které ukazují, že průměrná přenosová rychlost na modemech je 44 kbit/s:

Statistiky měření na testovacím serveru v Praze (v období 1.12.2002 - 15.1.2003)

průměrná rychlost přenosu dat 39 kbit/s
maximální průměrná rychlost přenosu dat 50 kbit/s
průměrný download 44 kbit/s

Statistiky měření na testovacím serveru v Brně (v období 1.12.2002 - 15.1.2003)

průměrná rychlost přenosu dat 35 kbit/s
maximální průměrná rychlost přenosu dat 49 kbit/s
průměrný download 44 kbit/s

V případě tarifu Home Internet navíc začal Český Telecom garantovat rychlost připojení nejméně 28,8 kbit/s v případě použití homologovaných modemů podporujících standard V.90. Při poklesu datové rychlosti pod garantovaných 28,8 kbit/s je k dispozici Poruchová služba na čísle 13129. Problémy související s poklesem garantované rychlosti Telecom slibuje odstranit v rámci speciální péče zákazníkům cenového programu Home Internet do 7 pracovních dnů od oznámení.

Za touto novou garancí přenosové rychlosti lze vidět reakci na paušální připojení přes GPRS u Eurotelu. Byly slyšet hlasy "Telecom stejně garantuje jen 9,6 kbit/s, takže to já přes to GPRS pojedu rychleji" to samé je slyšet i od fanoušků ADSL či bezdrátového připojení. Upřímně garance rychlosti u tarifu Home Internet není nějakou revolucí, která by viditelně povyšovala kvalitu služby. Kdo měl přes telefon přenosovou rychlost nižší než 28,8 kbit/s, si často vydupal nějaké to řešení (obvykle nahrazení podvojné přípojky plnohodnotnou) a běžně se dosahuje rychlostí vyšších. Jde tedy spíše o napravení pokřiveného stavu, kdy Telecom mohl kdykoli při problémech utéci k tvrzení, že on vlastně nic rychlého negarantuje. Ale díky i za to.

Diskuze (43) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Internet, Přihlašovací heslo, Měření, Jednotlivá adresa, Maximální hodnota, Telecom, Tel, Český Telecom, Telefonní linka, Rychlost, Nejkratší doba, Přenosová rychlost


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 54

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji