Český Telecom v 2002: pokles o pět procent je úspěch

Český Telecom zveřejnil auditované výsledky za loňský rok. Dosáhl nižších výnosů s nižšími provozními náklady a současně přesouval své aktivity směrem k datovým službám.
Základním hodnocením ekonomické úspěšnosti je hospodářský výsledek před finančními náklady, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) tedy výnosy bez provozních nákladů. Zde Český Telecom loni vydělal 26,15 miliardy Kč, přičemž předloni to bylo 27,155 miliardy. Celkové konsolidované výnosy poklesly o 5 procent na 52,9 miliardy Kč. Český Telecom tento výsledek pokládá za úspěch vzhledem k okolnostem, kdy musel čelit zásahům regulátora a konkurenčním tlakům. Čistý zisk pak byl za rok 2002 4,276 miliardy Kč (rok 2001 – 6 miliard), jedná se tedy o pokles o téměř 30 procent.

Jak se telefonovalo 

Loni se s novými tarify měnilo i rozložení výnosů z paušálů a samotného hovorného. Kvůli tomu se výnosy z hovorného snížily meziročně o 35% na 13,7 mld. Kč a výnosy z měsíčních paušálních poplatků naopak vzrostly o 46 % na 10,6 mld. Kč. Výnosy ze služeb ISDN vzrostly o 55% na 4,5 mld Kč a částečně tak kompenzovaly pokles výnosů z tradičního hovorného PSTN. Počet pevných linek se mírně snížil, naopak celkový počet ISDN kanálů dosáhl na konci roku 2002 389 tisíc, což je zvýšení o 49 procent. Na celkovém počtu linek se ISDN podílí zhruba 10 procenty.

typ 2001 2002
hovorné 21,1 13,7
paušály 7,3 10,6
ISDN 2,9 4,5
Údaje v mld. Kč

Na jednu telefonní linku tak průměrně připadá měsíční platba 655 Kč. V tomto průměru jsou započítány i ISDN linky, které ale samy mají průměrný výnos 964 Kč. Měsíční platba za pevnou linku odpovídá zhruba údajům od mobilních operátorů na jednoho zákazníka. Není to tedy výrazně více ani výrazně méně.

Z 51% podílu ve společnosti Eurotel Praha, získal Telecom výnosy 13,9 miliardy Kč, což reprezentuje 26 % z celkových konsolidovaných výnosů.

Spolu s rozvojem mobilních telefonů také poklesly příjmy od provozovatelů jiných sítí o 34 % na 2,6 miliardy Kč, jak si lidé častěji volají z mobilu na mobil než mezi mobilem a pevnou linkou.

Skoro polovina jsou data

Výrazný je podíl datových volání v běžné síti Telecomu. To dokazuje objem provozu generový vytáčeným přístupem na internet, který se zvýšil meziročně o 26 % a tvoří 48 % z celkového objemu odchozího provozu. Využití pevné linky k vytáčenému přístupu na internet také přispělo k nárůstu celkového počtu minut připadajících měsíčně na jednu pevnou linku o 7% na 274 minut.

Samotné výnosy z internetových služeb vzrostly o 55 % na 429 mil. Kč. Ač tedy téměř polovina odchozího provozu je připojování k Internetu, na tržbách za hovorné se projevuje jen zlomkem.

A rok 2003?

Český Telecom chce nadále zefektivňovat provozní a investiční náklady a současně chce klást důraz na datové a internetové služby. Zajímavý bude vliv ADSL, zda již během necelého prvního roku života výrazněji promluví do výsledků.

Kompletní výsledky najdete na webu Českého Telecomu.

Diskuze (6) Další článek: Internetové stránky televize Al-Džazíra hacknuty!

Témata článku: Internet, Pokles, Pevná linka, Tel, Hospodářský výsledek, Český Telecom, Ebitda, Necelé procento, Linka, Celkové náklady

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost