Český Telecom přichází s vytáčeným připojením za paušál

Český Telecom minulý pátek představil nové paušální (flat rate) balíčky pro vytáčený internet. Zatím ve zkušebním provozu, ale i tak dostupné pro každého uživatele telefonní linky. Na kolik vás tedy vyjde měsíc neomezeného surfování prostřednictvím dial-upu? Čtěte náš článek.

Vytáčený internet se již dávno dostal do pozadí broadbandů a vysokorychlostních alternativ připojení k internetu. V mnoha českých domácnostech je ale dial-up stále jedinou možnou přístupovou technologií k internetu. Jak jsme již informovali v aktualitě, Český Telecom připravil novou sadu paušálních (flat rate) balíčků pro vytáčený internet.

Český Telecom na svých stránkách uvádí, že od data zavedení nových tarifů, tedy 15. 12. 2005, až do 15. 6. 2006 jsou tarify v testovacím provozu. To však pro koncového zákazníka neznamená prakticky žádná omezení. Základní nabídka je nyní rozdělena na tři balíčky podle toho, kdy chcete připojení k internetu nejčastěji využívat.

Vyberte si podle pásma

Každý z nabízených balíčků má minimálně jedno denní pásmo bez jakýchkoliv poplatků. V těchto pásmech surfujete jen za cenu pravidelného měsíčního paušálu. Zbývající pásma (v případě tarifů Den a Volno) jsou pak zpoplatněna standardní cenou za jednu minutu připojení, přičemž částka za čas strávený online během těchto minut je připočítávána k měsíčnímu paušálu.

Přejděme ale nyní ke konkrétním tarifům a číslům. Jak již bylo řečeno, v základní nabídce najdete tři internetové balíčky:

  • Internet Basic Nonstop – vhodné pro připojení bez rozlišení na silný nebo slabý provoz
  • Internet Basic Den – vhodné pro připojení ve špičce (pracovní dny od 6 do 18 hodin)
  • Internet Basic Volno – vhodné pro připojení mimo špičku (pracovní dny od 18 do 6 hodin, víkendy, svátky)
balíček paušál minutová cena
špička mimo špičku
prvních 10 min. ostatní prvních 10 min. ostatní
Internet Basic Nonstop 593,81 Kč - - - -
Internet Basic Den 534,31 Kč - - 0,69 Kč 0,32 Kč
Internet Basic Volno 474,81 Kč 1,30 Kč 0,82 Kč - -

Alespoň o něco výhodnější

Před zavedením nových tarifů byly jediným zvýhodněním pro surfaře balíčky volných internetových minut. Základním balíčkem byl Internet 780 (Home Internet), s nímž jste získali za 452,20 Kč měsíčně 780 volných minut (13 hodin) strávených na internetu.

Pokud vám ani tato základní nabídka nestačila, mohli jste si za 296,31 Kč (resp. 558,11 Kč, 1 046,01 Kč nebo 1 890,91 Kč) předplatit Nadstavbové internetové balíčky i-office. S nimi jste pak získali dalších 300 min. (resp. 600 min., 1200 min., 2400 min.) navíc. Platnost těchto balíčků však ke dni 1. 5. 2004 skončila a dále je mohli využívat už jen stávající zákazníci.

Internet 2002

Asi nejčastější volbou pro ostatní uživatele služby byla nabídka internetu účtovaná podle tarifu Internet 2002. Internet 2002 neobsahuje žádné speciální nabídky volných minut. Cena, kterou na konci měsíce utratíte je tak přímo závislá na počtu minut strávených na internetu pomocí modemu a pevné linky.

Programem pro uživatele, kteří spíše než pro volání využívali svoji pevnou linku k připojení na internet, byl připraven dnes již zmiňovaný tarif Internet 780 z nabídky cenových programů Internet. Ceny za připojení se nápadně podobaly standardnímu tarifu Home Standard, rozdíl byl jen ve volných minutách a o něco málo příznivější minutové sazbě po vyčerpání prvních deseti minut připojení.

Špička Home Standard Internet 780
- každá z prvních 10 min. 1,58 Kč 1,58 Kč
- každá další min. 0,9 Kč 0,84 Kč
Mimo špičku    
- každá z prvních 10 min. 0,62 Kč 0,62 Kč
- každá další min. 0,29 Kč 0,26 Kč

Pokrok

Při prvním pohledu na ceník je zřejmé, že pokud opravdu nepoužíváte internet jen v jednom ze stanovených intervalů a chcete si dial-upu užívat bez omezení, vyplatí se jednoznačně balíček Internet Basic Nonstop. Za necelých šestset korun můžete být online neomezeně dlouhou dobu bez nutnosti koukat na hodinky a počítat minuty. To je nutno chápat jako velký krok kupředu, přestože rychlost, kterou vytáčené připojení nabízí (56 kb/s) je na dnešní dobu velmi nízká a rozhodně nemůžete počítat s využíváním jakéhokoliv multimediálního obsahu.

Bez ohledu na stále se zlepšující dostupnost ADSL připojení, nabídku internetu po kabelu a desítky Wi-Fi sítí, stále u nás jsou uživatelé odkázaní na vytáčené připojení. Pro ně, zejména pro ty, kteří na internetu potřebují být často a dlouho, může tato nabídka přinést vítanou úlevu od tisícových účtů za telefon. Takových uživatelů už ale mnoho nebude.

Uživatelů, kteří mají možnost zřídit si na své lince ADSL tak už nejspíše učinili, vždyť i základní tarif Českého Telecomu nabízí připojení o rychlost 128 kb/s (dvojnásobek vytáčeného připojení) za měsíční paušál 475 Kč, tedy o více než sto korun levněji než kolik stojí Internet Basic Nonstop. Uživatel, který má na výběr mezi ADSL a vytáčeným připojením, tedy nemá o čem uvažovat a jistě zvolí rychlejší variantu v podobě ADSL.

Diskuze (73) Další článek: Portál veřejné správy má nové logo - čtverec

Témata článku: Internet, Mine, Slabé Wi-fi, Basic, První hodina, Tel, BAS-de, Český Telecom, Vhodný font, Vhodný uživatel, Nonstop, Připojení, První minuta, Paušál, Flat


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF