Český Telecom nemá ovládací smlouvu

Navážeme na krátkou analýzu toho, co si může ČTc jako stoprocentní vlastník Eurotelu vůči své dceřinné společnosti dovolit. Dnešní článek ukáže, co se děje v případě, když ČTc a Eurotel nemají uzavřenu ovládací smlouvu.

V minulém článku „Co si může dovolit Český Telecom?“ jsme si pověděli o tom, co je to ovládací smlouva a jaký má vliv na vztahy mezi Eurotelem a Českým Telecomem. Mezitím se nám podařilo zjistit, že Český Telecom (ČTc) a společnost Eurotel mezi sebou nemají uzavřenu ovládací smlouvu, a proto si v krátkosti řekneme i něco o vztazích bez ovládací smlouvy.

Už minule jsme si řekli, že pokud nemá Český Telecom uzavřenu s Eurotelem ovládací smlouvu (ovládací smlouva se zakládá do sbírky listin u příslušného rejstříkového soudu, v tomto případě u Městského soudu v Praze), nesmí využít svého vlivu k tomu, aby prosadil přijetí opatření nebo uzavření takové smlouvy, z nichž může Eurotelu vzniknout majetková újma.

Pozastavení přípravy a pozdější připravované spuštění služby mobilního přístupu na internet skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz, nazývané interně jako „bezdrátové ADSL“, může takovýmto opatřením být. Podle některých názorů nemůže udělit tento pokyn managementu ani samotná valná hromada společnosti Eurotel, protože by tím zasahovala do obchodního vedení společnosti, které přísluší výlučně představenstvu (§194 odst. 4 ObchZ).

Pokud přesto Český Telecom takové opatření přes zákonný zákaz prosadí, je zavázán uhradit Eurotelu škodu, která z opatření vznikne, příp. uzavřít o úhradě majetkové škody s Eurotelem smlouvu. Členové představenstva Českého Telecomu za splnění výše uvedené povinnosti ručí.

Vztahy na veřejnosti

Není-li uzavřena ovládací smlouva, představenstvo Eurotelu je rovněž povinno ve lhůtě 3 měsíců od skončení účetního období zpracovat písemnou zprávu o vztazích mezi propojenými osobami. Ve zprávě musí Eurotel uvést, jaké smlouvy byly uzavřeny v posledním účetním období mezi propojenými osobami a všechna ostatní opatření, která byla v zájmu nebo na popud propojených osob přijata nebo uskutečněna, a zda z těchto smluv nebo opatření vznikla Eurotelu újma, případně zda byla tato újma uhrazena.

Zpráva o vztazích mezi propojenými osobami se připojuje k výroční zprávě a stejným způsobem se také zveřejňuje (tj. lze ji také nalézt ve sbírce listin u příslušného krajského soudu). V našem případě se jedná o Městský soud v Praze, kde vám zprávu o vztazích na požádání ukáží a za poplatek okopírují.

Výroční zprávu zveřejní Eurotel do konce června, ovšem ta bude za rok 2003 a výše uvedené skutečnosti v ní z pochopitelných důvodů ještě obsaženy nebudou. Alespoň víte, kde hledat příští rok, ale i tak ve zprávě o vztazích nemusíte nic najít. Tlaky na řízení Eurotelu nebudou v tomto roce pravděpodobně nejmenší, a tak se možná dočkáme i změn ve vedení společnosti.

Změna účtování

Pokud by někomu neodpovídalo tradiční účtovací období a očekával by zveřejnění výroční zprávy dříve, pak vězte, že společnost Eurotel využila možnosti dané zákonem o účetnictví a změnila si účetní období na období začínající v dubnu a končící v březnu. Vzhledem k tomu, že změna je platná od roku 2004, došlo v souladu se zákonem k prodloužení účetního období roku 2003 o tři měsíce do konce března 2004. Odkaz na zákonná ustanovení:

  • koncernové vztahy, pokud neexistuje ovládací smlouva: §66a odst. 8 a 14 ObchZ
  • pokyny udělované valnou hromadou: §194 odst. 4 ObchZ
  • zpráva o vztazích mezi propojenými osobami: §66a odst. 9 ObchZ
  • sbírka listin: §27a odst. 2 písm. c) a j) ObchZ

Diskuze (19) Další článek: SCO nabízí licence i koncovým uživatelům Linuxu

Témata článku: Byznys, Internet, Tel, Pokyn, Městský soud v Praze, Sbírka, NEM, Propojení, Český Telecom


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu