Český Telecom nemá ovládací smlouvu

Navážeme na krátkou analýzu toho, co si může ČTc jako stoprocentní vlastník Eurotelu vůči své dceřinné společnosti dovolit. Dnešní článek ukáže, co se děje v případě, když ČTc a Eurotel nemají uzavřenu ovládací smlouvu.

V minulém článku „Co si může dovolit Český Telecom?“ jsme si pověděli o tom, co je to ovládací smlouva a jaký má vliv na vztahy mezi Eurotelem a Českým Telecomem. Mezitím se nám podařilo zjistit, že Český Telecom (ČTc) a společnost Eurotel mezi sebou nemají uzavřenu ovládací smlouvu, a proto si v krátkosti řekneme i něco o vztazích bez ovládací smlouvy.

Už minule jsme si řekli, že pokud nemá Český Telecom uzavřenu s Eurotelem ovládací smlouvu (ovládací smlouva se zakládá do sbírky listin u příslušného rejstříkového soudu, v tomto případě u Městského soudu v Praze), nesmí využít svého vlivu k tomu, aby prosadil přijetí opatření nebo uzavření takové smlouvy, z nichž může Eurotelu vzniknout majetková újma.

Pozastavení přípravy a pozdější připravované spuštění služby mobilního přístupu na internet skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz, nazývané interně jako „bezdrátové ADSL“, může takovýmto opatřením být. Podle některých názorů nemůže udělit tento pokyn managementu ani samotná valná hromada společnosti Eurotel, protože by tím zasahovala do obchodního vedení společnosti, které přísluší výlučně představenstvu (§194 odst. 4 ObchZ).

Pokud přesto Český Telecom takové opatření přes zákonný zákaz prosadí, je zavázán uhradit Eurotelu škodu, která z opatření vznikne, příp. uzavřít o úhradě majetkové škody s Eurotelem smlouvu. Členové představenstva Českého Telecomu za splnění výše uvedené povinnosti ručí.

Vztahy na veřejnosti

Není-li uzavřena ovládací smlouva, představenstvo Eurotelu je rovněž povinno ve lhůtě 3 měsíců od skončení účetního období zpracovat písemnou zprávu o vztazích mezi propojenými osobami. Ve zprávě musí Eurotel uvést, jaké smlouvy byly uzavřeny v posledním účetním období mezi propojenými osobami a všechna ostatní opatření, která byla v zájmu nebo na popud propojených osob přijata nebo uskutečněna, a zda z těchto smluv nebo opatření vznikla Eurotelu újma, případně zda byla tato újma uhrazena.

Zpráva o vztazích mezi propojenými osobami se připojuje k výroční zprávě a stejným způsobem se také zveřejňuje (tj. lze ji také nalézt ve sbírce listin u příslušného krajského soudu). V našem případě se jedná o Městský soud v Praze, kde vám zprávu o vztazích na požádání ukáží a za poplatek okopírují.

Výroční zprávu zveřejní Eurotel do konce června, ovšem ta bude za rok 2003 a výše uvedené skutečnosti v ní z pochopitelných důvodů ještě obsaženy nebudou. Alespoň víte, kde hledat příští rok, ale i tak ve zprávě o vztazích nemusíte nic najít. Tlaky na řízení Eurotelu nebudou v tomto roce pravděpodobně nejmenší, a tak se možná dočkáme i změn ve vedení společnosti.

Změna účtování

Pokud by někomu neodpovídalo tradiční účtovací období a očekával by zveřejnění výroční zprávy dříve, pak vězte, že společnost Eurotel využila možnosti dané zákonem o účetnictví a změnila si účetní období na období začínající v dubnu a končící v březnu. Vzhledem k tomu, že změna je platná od roku 2004, došlo v souladu se zákonem k prodloužení účetního období roku 2003 o tři měsíce do konce března 2004. Odkaz na zákonná ustanovení:

  • koncernové vztahy, pokud neexistuje ovládací smlouva: §66a odst. 8 a 14 ObchZ
  • pokyny udělované valnou hromadou: §194 odst. 4 ObchZ
  • zpráva o vztazích mezi propojenými osobami: §66a odst. 9 ObchZ
  • sbírka listin: §27a odst. 2 písm. c) a j) ObchZ

Diskuze (19) Další článek: SCO nabízí licence i koncovým uživatelům Linuxu

Témata článku: Byznys, Internet, Propojení, Český Telecom, Tel, NEM, Pokyn, Sbírka


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky