Český Telecom nedostatečně podporuje rozvoj Internetu

Monopolisticky vysoké sazby za telefon poškozují spotřebitele a jsou překážkou rozvoje internetu, tvrdí přední čeští poskytovatelé internetových služeb.
Popravdě nic, co bychom nevěděli, že. Tři společnosti, které v naší republice poskytují připojení k Internetu zdarma, tedy Czech On Line, Contactel a Word Online, vydaly spolu se Sdružením českých poskytovatelů internetu (NIX.CZ) společné prohlášení, ve kterém se ostře postavily proti monopolistickým praktikám Českého Telecomu, které nadále brání rozvoji internetového trhu v České republice.

"Rozvoj internetu je klíčový pro celou českou ekonomiku," uvádí se ve stanovisku. "Stejnou měrou je však klíčový i pro rozvoj celé české vzdělávací soustavy. Je nesporné, že jedinou velkou překážku pro širší využití internetu v České republice dnes představují už jen vysoké náklady za připojení k internetu přes telefonní linku. Skutečnost, že tyto telefonní poplatky jsou pro české spotřebitele v průměru vyšší než pro uživatele internetu v západoevropských zemích, je těžko pochopitelná a tragicky nepřiměřená situaci. Vina za ni padá zcela na Český Telecom."

Toto vyhlášení přichází po nedávném oznámení Českého Telecomu, který zrušil střední pásmo tarifu Internet 2000 a prodloužil místo něj období mimo špičku, které posunul z 21 hodin již na 19 hodinu. "Jako zástupci celého oboru jsme s Českým Telecomem vedli dlouhé měsíce diskusi týkající se současného schématu tvorby provizí pro všechny poskytovatele internetových služeb v režimu Internet 2000, tarifních sazeb a časových pásem a požadovali jsme, aby maximálně snížil cenu a co nejvíce rozšířil časové pásmo mimo špičku. Současné dvouhodinové prodloužení sazeb mimo špičku v tarifu Internet 2000 je alespoň malým výsledkem našeho dlouhodobého jednání a vítáme ho jako posun přinášející výhody všem uživatelům. Je to však bohužel jen velmi malý krůček správným směrem.“ uvádí se dále ve stanovisku.

V závěru dokumentu je náznak budoucích akcí: "Protože jednání s Českým Telecomem o získání výhod pro uživatele internetu a celý obor internetových služeb skončila ve slepé uličce, jsme nyní nuceni oslovit se svými argumenty příslušné vládní organizace a další představitele veřejného života, kteří se již vyslovili na podporu rychlého rozvoje internetu a vidí v něm celospolečenskou prioritu."

Živě komentuje: Samotné vyhlášení v podstatě neobsahuje pro většinu uživatelů nic překvapivého, to nejdůležitější je napsáno až v samém závěru, kde jsou zmiňovány budoucí pokusy o nápravu současné situace. Podzim je v podstatě již tradičním termínem, kdy se do té doby neveřejná jednání o podobě internetových tarifů dostávají v plné síle na veřejnost. Poskytovatelé Internetu nyní definovali svou pozici pro jednání a čeká se podobné veřejné vyhlášení od Českého Telecomu. Odpovědi na mé upřesňující dotazy na jednoho ze zúčastněných byly zatím odmítnuty s poukazem na nutnost společného postupu ISP, bude tisková konference, budeme vědět více. Je na čase utvářet nové podmínky internetového tarifu pro rok 2001, a pokud chceme situaci v oblasti tarifů pro přístup k Internetu po modemu zlepšit, je nejvyšší čas se do toho vrhnout rovnýma nohama.

Diskuze (53) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Internet, Celý internet, Word online, Nedávná konference, Rozvoj, Budoucí pokus, Správný čas, Tradiční režim, Současné období, Rozvoj internetu, Celá republika, Správný rozvoj, Český Telecom, Nejvyšší čas, Tel


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku