Český Telecom nedostatečně podporuje rozvoj Internetu

Monopolisticky vysoké sazby za telefon poškozují spotřebitele a jsou překážkou rozvoje internetu, tvrdí přední čeští poskytovatelé internetových služeb.
Popravdě nic, co bychom nevěděli, že. Tři společnosti, které v naší republice poskytují připojení k Internetu zdarma, tedy Czech On Line, Contactel a Word Online, vydaly spolu se Sdružením českých poskytovatelů internetu (NIX.CZ) společné prohlášení, ve kterém se ostře postavily proti monopolistickým praktikám Českého Telecomu, které nadále brání rozvoji internetového trhu v České republice.

"Rozvoj internetu je klíčový pro celou českou ekonomiku," uvádí se ve stanovisku. "Stejnou měrou je však klíčový i pro rozvoj celé české vzdělávací soustavy. Je nesporné, že jedinou velkou překážku pro širší využití internetu v České republice dnes představují už jen vysoké náklady za připojení k internetu přes telefonní linku. Skutečnost, že tyto telefonní poplatky jsou pro české spotřebitele v průměru vyšší než pro uživatele internetu v západoevropských zemích, je těžko pochopitelná a tragicky nepřiměřená situaci. Vina za ni padá zcela na Český Telecom."

Toto vyhlášení přichází po nedávném oznámení Českého Telecomu, který zrušil střední pásmo tarifu Internet 2000 a prodloužil místo něj období mimo špičku, které posunul z 21 hodin již na 19 hodinu. "Jako zástupci celého oboru jsme s Českým Telecomem vedli dlouhé měsíce diskusi týkající se současného schématu tvorby provizí pro všechny poskytovatele internetových služeb v režimu Internet 2000, tarifních sazeb a časových pásem a požadovali jsme, aby maximálně snížil cenu a co nejvíce rozšířil časové pásmo mimo špičku. Současné dvouhodinové prodloužení sazeb mimo špičku v tarifu Internet 2000 je alespoň malým výsledkem našeho dlouhodobého jednání a vítáme ho jako posun přinášející výhody všem uživatelům. Je to však bohužel jen velmi malý krůček správným směrem.“ uvádí se dále ve stanovisku.

V závěru dokumentu je náznak budoucích akcí: "Protože jednání s Českým Telecomem o získání výhod pro uživatele internetu a celý obor internetových služeb skončila ve slepé uličce, jsme nyní nuceni oslovit se svými argumenty příslušné vládní organizace a další představitele veřejného života, kteří se již vyslovili na podporu rychlého rozvoje internetu a vidí v něm celospolečenskou prioritu."

Živě komentuje: Samotné vyhlášení v podstatě neobsahuje pro většinu uživatelů nic překvapivého, to nejdůležitější je napsáno až v samém závěru, kde jsou zmiňovány budoucí pokusy o nápravu současné situace. Podzim je v podstatě již tradičním termínem, kdy se do té doby neveřejná jednání o podobě internetových tarifů dostávají v plné síle na veřejnost. Poskytovatelé Internetu nyní definovali svou pozici pro jednání a čeká se podobné veřejné vyhlášení od Českého Telecomu. Odpovědi na mé upřesňující dotazy na jednoho ze zúčastněných byly zatím odmítnuty s poukazem na nutnost společného postupu ISP, bude tisková konference, budeme vědět více. Je na čase utvářet nové podmínky internetového tarifu pro rok 2001, a pokud chceme situaci v oblasti tarifů pro přístup k Internetu po modemu zlepšit, je nejvyšší čas se do toho vrhnout rovnýma nohama.

Diskuze (53) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Internet, Tradiční režim, Správný čas, Současné období, Správný rozvoj, Nedávná konference, Nejvyšší čas, Rozvoj, Celý internet, Celá republika, Český Telecom, Rozvoj internetu, Tel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů