Český Telecom je zase na prodej

Holanďané couvají a prodávat se má tentokrát majorita: bohužel, v nejhorší možnou dobu.
Oficiální zpráva holandského telekomu KPN, že se hodlá zbavit svého podílu v Českém Telecomu (ČTc), je jenom potvrzením zvěstí a polooficiálních stanovisek, které jsou dobře známé už pár měsíců. KPN neprodává svůj podíl kvůli nějakým rozepřím s českou vládou – kdysi to jiskřilo mezi ministrem Peltrámem a šéfem ČTc Besselem Kokem, ale Peltrám již na ministerstvu není a vztahy managementu, nebo alespoň jeho české části, ke státu se nyní zdají být harmonické (možná až příliš).

Příkaz k prodeji má docela prostý důvod: západoevropské telecomy utratily nehorázné a z dnešního pohledu zcela zbytečné peníze za 3G licence (celkem se v aukcích vydražil „vzduch“, tj. vysílací spektra za celkem 200 miliard dolarů – to je neuvěřitelná suma, která se přímo z 3G mobilů nikdy nevrátí, a všem je jasné, že se jednalo asi o nejhrubější chybu, kterou investorsky západoevropské telecomy v posledních letech udělaly) a chtějí je zpět. Řada z nich bude dokonce přesunuta do nižších pater ekonomického ratingu, až do „béček“, což česky řečeno znamená, že finanční agentury typu Moody´s nebo Standard&Poor varují, že tyto firmy se mohou dostat do závažných finančních problémů nebo dokonce blízko bankrotu, protože jsou předlužené a nemusí být schopné své závazky platit (nejhůře je na tom France Telecom). Telecomy se tedy snaží dluhy snížit a porůznu prodávají své neklíčové operace, jako jsou různé výrobní divize nebo také dcery v jiných zemích – to je případ ČTc.

KPN měl v Českém Telecomu zhruba třetinovou minoritu a dnes je dost jasné, že o tuto třetinu nebude příliš nikdo stát, nebo za ni rozhodně nezaplatí prvotřídní cenu – má smysl prodat už jen majoritu (stát si ostatně nemusí podržet vůbec nic, stačí mu určité kontrolní mechanismy, ať už zákonné nebo třeba přes tzv. zlatou akcii). Právě o to stát usiluje – zájemcům je nabídnuta vysoká majorita v ČTc.

Jenomže vše přichází ve špatnou chvíli, za což ovšem česká vláda nemůže. Propad technologických akcií je jako domino a strhává s sebou i telekomy; růst hodnoty telekomů v uplynulých letech spočíval také v tom, že se očekávalo, že se snadno stanou silnými providery na Internetu, ale dnes vše, co je spojeno s podnikáním na Internetu, má snad nejnižší možnou tržní hodnotu. Navíc v okamžiku, kdy čtyřka velkých evropských telekomů (British, Deutsche, T. France, španělská Telefónica) peníze potřebuje a ne vydává, se bude zájemce hledat hůře – či jinými slovy zájemců bude určitě hodně, ale protože není přetlak v poptávce, bude nabídnutá cena možná až hanebně nízká. Cosi už signalizuje momentálně prováděný prodej Českých Radiokomunikací (ČRa): před rokem a půl se debatovalo o ceně okolo 40 miliard korun a v době boomu se to nezdálo jako nereálné; nyní by vláda ráda získala 15 miliard, jenomže pouzí dva zájemci, kteří se v obálkové metodě přihlásili, dávají jeden devět a druhý něco pod devět miliard. Navíc nesoutěží nikdo s gigantů – přihlásil se Tele Danmark, který už v ČRa podíl má, a jakási americká firma Crown Castle, provozující vysílací věže. Hrozí tedy, že se do podobných výběrových řízení budou přihlašovat i různé spekulantské společnosti či tzv. „bargain hunters“, lovci zlevněného zboží, kterým o zvelebení podniku moc nepůjde nebo na to ani nebudou mít.

Český stát by nyní z pohledu trhu asi udělal nejlépe, kdyby si své podíly v obou firmách ponechal (nebo i třeba za současnou nízkou tržní cenu KPN vyplatil), dva roky počkal a pak prodal s několikanásobným ziskem. Jenomže to je asi politicky neúnosné – dá se stěží čekat, že by veřejné mínění akceptovalo opětné „postátnění“ českého telekomunikačního gigantu po zkušenostech, které jsme si ním už všichni jednou získali.

Diskuze (39) Další článek: Cookies jsou odmítnuty v méně než jednom procentu případů

Témata článku: Poor, Ekonomický boom, Bankrot, Lovec, Castle, Český Telecom, Tel, Rating, Crown


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF