Český Telecom a M.I.A.: můžeme jen cvičit svou fantazii

Oficiální prohlášení je obsahuprázdné a navíc s chybami; koupě je výsledkem dosti dlouhého jednání.
Internetové „insidery“ prohlášení Českého Telecomu nepřekvapilo – už se o tom šuškalo jako o hotové věci nejméně dva měsíce, takže spíše v branži panoval mírný údiv, proč toto dosud nebylo oznámeno či uzavřeno. Tiskové prohlášení navíc hovoří o tom, že Český Telecom koupí firmu M.I.A. a.s. a že uzavřel předběžnou smlouvu dnešní den (29.2.2000), nikoli, že ji již koupil; na druhé straně ale Bessel Kok přímo řekl Prague Business Journalu, že ČT podepsal smlouvu minulý týden. Na rozdíl od nicneříkající tiskové zprávy je Kok sdílnější – tvrdí, že ČT vytváří novou skupinu pravděpodobně nazvanou „Value Added Service Group“, která bude založena na jednom nebo více internetových providerech. Dodejme jenom, že nepřesností je zde víc: zpráva hovoří, že mezi významné produkty patří server svět.namodro.cz (neznám žádný takový) a vyhledávací server zmije.cz (Zmije zde byla, je už skoro rok součástí portálu Trafika, doména sice existuje, ale přesměrovává se na Trafiku). Konkrétní znění zprávy je na Telecomu zde a na Namodro zde.

O různé dohady se na Českém Internetu již pokusili jeho známí komentátoři – Zandl na Mobilu a Marek Antoš na Lupě. Stejně jako jejich úvahy, i ten můj nejsou ničím jiným než cvičením fantazie a „co by kdyby“; přesto se o ně pokusme, nic jiného se stejně nedá dělat.

Český Telecom je strategickým vlastníkem agentury M.I.A., tj. kupuje ji pro své zájmy a potřeby; přesto to ale nevylučuje budoucí prodej jinému vlastníkovi. V Internetu se bude dít hodně věcí a na různá, i poměrně divoká a rychlá přeskupování sil si musíme zvyknout. Začíná sem přicházet Amerika – „dealy“, které přijdou jako blesk z čistého nebe a které změní situaci na trhu ze dne na den, budou běžnou záležitostí.

Důležité je vědět, zda firmu M.I.A. kupuje Český Telecom (jako telekomunikační operátor) nebo IOL (jako internetový provider); sice IOL zatím patří pod Telecom, ale přímo se v této akvizici neangažoval. IOL by měl být oddělen od Telecomu do separátní firmy; i to je ale není stoprocentně jisté. Bessel Kok ale ve vyjádření naznačuje, že se bude jednat o internetového providera či dokonce internetové providery, což zní ještě zajímavěji (to jich má Telecom dnes víc? Nebo bude kupovat?). Domnívám se, že význam MIA je nesporný pro internetového providera, pro telekomunikační firmu to je špatně využitelné „zboží“. Pokud Zandl uvádí, že se Český Telekom „stává pánem nad zajímavou částí reklamního prostoru“, velmi se mýlí. MIA reklamní prostor od serverů vykupuje, musí za něj platit, a to samozřejmě bude platit i pro Telecom. Reklamní prostor odjakživa byl a kdykoli také bude k mání – ovšem za peníze, neboť za peníze v Praze dům. Telecom tedy buď tento prostor prodá dalším zájemcům, jak to dělala MIA (a vydělá na tom), nebo jej použije sám pro sebe, což ovšem může dělat i bez MIA, ale provozovatelům stránek zaplatí (jinak mu utečou).

Jako důležitější subjekt ovšem vidím obsah, který M.I.A. na Internet umísťuje. Je to jednak Trafika („agregovaný“ obsah deního tisku, časopisů i online médií) a Svět Namodro. Všímejme si, jakým tempem se Svět Namodro mění: přibývá Filmweb a Sportweb, je zde Svět Naruby (politika etc.), Zahraničí, Mobil… zatím, což nepochybně uznává i duchovní otec SnM Dan Dočekal, v podobě značně neurovnané a neuspořádané, ale jakési zárodky budoucích oborovch e-zinů zde jsou. Zmiňme i docela výrazný web pracovních příležitostí Profese.cz, který MIA již dříve koupila od Logosu (nemýlím-li se).

Na celém světě se diskutuje, co by měla být výrazná konkurenční výhoda velkého providera, a často převládá stanovisko, že by to měl být původní obsah. Není důležité, že se osobně domnívám, že to považuju za velice zjednodušující pohled, který je dán rovnicí „If AOL+Time Warner = very big, then any_provider + any_content = big, too“. Rovnice a vzorečky v Internetu neplatí – zatím. Opravdu unikátní obsah, po kterém se lidé „umlátí“ může být triumfem a rozhodující výhodou; jenomže nic takového na českém Internetu nevidím, a ani vlastně dnes na tom světovém.

Závěrem ještě zmiňme jednu „aférku“, která už skoro zapadala prachem: když vznikalo centrum.cz, dnes portál s návštěvností srovnatelnou se servery M.I.A., bylo to za výrazné podpory Telecomu, hovořilo se dokonce o tom, že Centrum Telecomu patří, jako o hotové věci. Nakonec k dohodě nedošlo a Telecom koupil jiného výrazného hráče. Jako z nouze ctnost nebo jako lepší řešení? To se teprve ukáže.

Diskuze (14) Další článek: Tvůrci MacOSu pracují na prostředí pro Linux

Témata článku: Internet věcí, Telecom, Deal, Tel, Fan, Unikátní obsah, Business insider, ČT, Český TelecomGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě