Český Telecom a M.I.A.: můžeme jen cvičit svou fantazii

Oficiální prohlášení je obsahuprázdné a navíc s chybami; koupě je výsledkem dosti dlouhého jednání.
Internetové „insidery“ prohlášení Českého Telecomu nepřekvapilo – už se o tom šuškalo jako o hotové věci nejméně dva měsíce, takže spíše v branži panoval mírný údiv, proč toto dosud nebylo oznámeno či uzavřeno. Tiskové prohlášení navíc hovoří o tom, že Český Telecom koupí firmu M.I.A. a.s. a že uzavřel předběžnou smlouvu dnešní den (29.2.2000), nikoli, že ji již koupil; na druhé straně ale Bessel Kok přímo řekl Prague Business Journalu, že ČT podepsal smlouvu minulý týden. Na rozdíl od nicneříkající tiskové zprávy je Kok sdílnější – tvrdí, že ČT vytváří novou skupinu pravděpodobně nazvanou „Value Added Service Group“, která bude založena na jednom nebo více internetových providerech. Dodejme jenom, že nepřesností je zde víc: zpráva hovoří, že mezi významné produkty patří server svět.namodro.cz (neznám žádný takový) a vyhledávací server zmije.cz (Zmije zde byla, je už skoro rok součástí portálu Trafika, doména sice existuje, ale přesměrovává se na Trafiku). Konkrétní znění zprávy je na Telecomu zde a na Namodro zde.

O různé dohady se na Českém Internetu již pokusili jeho známí komentátoři – Zandl na Mobilu a Marek Antoš na Lupě. Stejně jako jejich úvahy, i ten můj nejsou ničím jiným než cvičením fantazie a „co by kdyby“; přesto se o ně pokusme, nic jiného se stejně nedá dělat.

Český Telecom je strategickým vlastníkem agentury M.I.A., tj. kupuje ji pro své zájmy a potřeby; přesto to ale nevylučuje budoucí prodej jinému vlastníkovi. V Internetu se bude dít hodně věcí a na různá, i poměrně divoká a rychlá přeskupování sil si musíme zvyknout. Začíná sem přicházet Amerika – „dealy“, které přijdou jako blesk z čistého nebe a které změní situaci na trhu ze dne na den, budou běžnou záležitostí.

Důležité je vědět, zda firmu M.I.A. kupuje Český Telecom (jako telekomunikační operátor) nebo IOL (jako internetový provider); sice IOL zatím patří pod Telecom, ale přímo se v této akvizici neangažoval. IOL by měl být oddělen od Telecomu do separátní firmy; i to je ale není stoprocentně jisté. Bessel Kok ale ve vyjádření naznačuje, že se bude jednat o internetového providera či dokonce internetové providery, což zní ještě zajímavěji (to jich má Telecom dnes víc? Nebo bude kupovat?). Domnívám se, že význam MIA je nesporný pro internetového providera, pro telekomunikační firmu to je špatně využitelné „zboží“. Pokud Zandl uvádí, že se Český Telekom „stává pánem nad zajímavou částí reklamního prostoru“, velmi se mýlí. MIA reklamní prostor od serverů vykupuje, musí za něj platit, a to samozřejmě bude platit i pro Telecom. Reklamní prostor odjakživa byl a kdykoli také bude k mání – ovšem za peníze, neboť za peníze v Praze dům. Telecom tedy buď tento prostor prodá dalším zájemcům, jak to dělala MIA (a vydělá na tom), nebo jej použije sám pro sebe, což ovšem může dělat i bez MIA, ale provozovatelům stránek zaplatí (jinak mu utečou).

Jako důležitější subjekt ovšem vidím obsah, který M.I.A. na Internet umísťuje. Je to jednak Trafika („agregovaný“ obsah deního tisku, časopisů i online médií) a Svět Namodro. Všímejme si, jakým tempem se Svět Namodro mění: přibývá Filmweb a Sportweb, je zde Svět Naruby (politika etc.), Zahraničí, Mobil… zatím, což nepochybně uznává i duchovní otec SnM Dan Dočekal, v podobě značně neurovnané a neuspořádané, ale jakési zárodky budoucích oborovch e-zinů zde jsou. Zmiňme i docela výrazný web pracovních příležitostí Profese.cz, který MIA již dříve koupila od Logosu (nemýlím-li se).

Na celém světě se diskutuje, co by měla být výrazná konkurenční výhoda velkého providera, a často převládá stanovisko, že by to měl být původní obsah. Není důležité, že se osobně domnívám, že to považuju za velice zjednodušující pohled, který je dán rovnicí „If AOL+Time Warner = very big, then any_provider + any_content = big, too“. Rovnice a vzorečky v Internetu neplatí – zatím. Opravdu unikátní obsah, po kterém se lidé „umlátí“ může být triumfem a rozhodující výhodou; jenomže nic takového na českém Internetu nevidím, a ani vlastně dnes na tom světovém.

Závěrem ještě zmiňme jednu „aférku“, která už skoro zapadala prachem: když vznikalo centrum.cz, dnes portál s návštěvností srovnatelnou se servery M.I.A., bylo to za výrazné podpory Telecomu, hovořilo se dokonce o tom, že Centrum Telecomu patří, jako o hotové věci. Nakonec k dohodě nedošlo a Telecom koupil jiného výrazného hráče. Jako z nouze ctnost nebo jako lepší řešení? To se teprve ukáže.

Diskuze (14) Další článek: Tvůrci MacOSu pracují na prostředí pro Linux

Témata článku: ČT, Deal, Business insider, Český Telecom, Fan, Telecom, Internet věcí, Unikátní obsah, Tel


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5