V těchto dnech se ostře sledovaný telekomunikační zákon jako bumerang pravděpodobně vrátí ze senátu zpět do parlamentu.
Legislativní cesta každého zákona je pevně určena: tři čtení v parlamentu, pozměňovací návrhy, závěrečné hlasování, do senátu a pak k prezidentovi k podpisu a zákon je na světě. To je nejjednodušší cesta. Senát se ovšem může "zašprajcovat" a zákon úplně odmítnout, nebo vrátit zpět s pozměňovacími návrhy. Totéž může udělat i prezident, který ovšem tohoto privilegia příliš často nevyužívá. Parlament má ovšem tu moc, pokud se znovu na schválení zákona dohodne, senát i prezidenta obejít. Co se týká telekomunikačního zákona, který je spojen s problematikou Českého Telecomu, všeobecně panuje názor, že senát zákon vrátí s některými pozměňovacími návrhy týkajícími se především zkrácení lhůt pro možnosti vstupu alternativních operátorů do sítě dosavadního monopolu.
Pro krátké připomenutí - jedná se konkrétně o §78 a protahování termínů pro možnost volby operátora buď volbou call by call (čtyřmístný kód operátora zvolený před každým hovorem) a nebo volbou pevného směrování do sítě alternativního operátora pro určitý typ hovorů (např. zahraničních). Dalším problémem byla přenositelnost čísla, kdy by člověk měl mít možnost podržet si své číslo i po přechodu k jinému operátorovi.
Podívejme se na liberalizaci telekomunikací v malém retrospektivním ohlédnutí: Bývalý SPT Telecom dostal po částečné privatizaci zahraničnímu investorovi exkluzivitu na hlasovou službu do konce roku 2000, za to musel podle smlouvy (nezveřejněné) provést digitalizaci sítě, snížit počet čekatelů na telefon a zavést některé další služby, jako např. nedávno zavedená služba podrobného výpisu tel. účtu. To se mu víceméně daří, i když se zpožděním a někdy i se skřípěním zubů. ČTÚ se v každém případě nějak razantněji proti neplnění závazků ze strany Českého Telecomu neozval. Ovšem v průběhu druhého pololetí po aféře se zákazem Paegas Internet Call – levnějších hovorů do zahraničí přes Internet - se ocitlo na světě generální povolení ČTÚ, které de facto umožnilo provozovat komukoliv i hlasovou službu, ovšem pouze "over IP" tj. pouze v tom případě, že je v některém okamžiku signál přenášen touto technologií. V tom okamžiku pro mě začíná plná liberalizace, ne tedy až v závěru tohoto roku. Dalšími milníky je potom zajištění možnosti volby operátora (6/2002) a přenositelnost čísla (1/2003).
Celý spor se vede o hlasovou službu: Rozdělme si pomyslný trh cílových skupin telekomunikačních operátorů na běžné uživatele (babička z Horní Plané) a firmy (tj. větší instituce ). Nabídku hlasových služeb pak rozdělíme podobně jako Telecom na místní, meziměsto a mezinárodní.
Co se týká mezinárodních spojení, zde je myslím už "zliberalizováno". Ceny mezinárodních hovorů, které mimochodem křížově finacovaly místní hovory, byly tak vysoké, že se mobilním a dalším operátorům prostě vyplatilo je nabízet.
U meziměstských a hlavně místních hovorů je situace značně odlišná. Problémem je zde tzv. "last mile", tedy onen poslední kus drátu, který vede k uživateli. Jde tedy o známý finanční problém, že natáhnout 50 drátů (k uživatelům) není jako natáhnout 50 drátů (v jednom kabelu). Možnost vstupu do last mile monopolisty je tedy pro alternativní operátory velmi lákavá. Je třeba mít ale na paměti, že i potom v případě volby operátora by šlo o placenou službu, která by se vyplatila jen úzké skupině osob. To se týká i tolik proklamované přenositelnosti čísla.
Pro velkého zákazníka tedy asi nebude problémem last mile natáhnout, ostatní uživatelé budou muset využít alternativních zdrojů – připojení kabelovky, bezdrát nebo v budoucnosti snad rozvod energetické soustavy.
V každém případě se ovšem od začátku příštího roku připravme na růst paušálu za užívání tel. linky a růst ceny za impuls, případně jeho zkracování. Telecom bude určitě argumentovat liberalizovaným trhem. Možná vše bude ale jinak, protože např. Deutsche Telekom má zájem nejen o privatizaci Českých Radiokomunikací (vlastní Contactel) ale i o Aliatel, který je na prodej. Pokud k tomu přikoupí Český Telecom, dostaneme se z louže pod okap.
Mimochodem – musí v budoucnosti přenositelnost čísla garantovat i mobilní operátoři? Budu moci používat své číslo 0603 xxxxx v síti Eurotelu, až mě okřídlený oř omrzí? zcela jistě ne.