Český Telecom znovu ve světle ramp

V těchto dnech se ostře sledovaný telekomunikační zákon jako bumerang pravděpodobně vrátí ze senátu zpět do parlamentu.
Legislativní cesta každého zákona je pevně určena: tři čtení v parlamentu, pozměňovací návrhy, závěrečné hlasování, do senátu a pak k prezidentovi k podpisu a zákon je na světě. To je nejjednodušší cesta. Senát se ovšem může "zašprajcovat" a zákon úplně odmítnout, nebo vrátit zpět s pozměňovacími návrhy. Totéž může udělat i prezident, který ovšem tohoto privilegia příliš často nevyužívá. Parlament má ovšem tu moc, pokud se znovu na schválení zákona dohodne, senát i prezidenta obejít. Co se týká telekomunikačního zákona, který je spojen s problematikou Českého Telecomu, všeobecně panuje názor, že senát zákon vrátí s některými pozměňovacími návrhy týkajícími se především zkrácení lhůt pro možnosti vstupu alternativních operátorů do sítě dosavadního monopolu.

Pro krátké připomenutí - jedná se konkrétně o §78 a protahování termínů pro možnost volby operátora buď volbou call by call (čtyřmístný kód operátora zvolený před každým hovorem) a nebo volbou pevného směrování do sítě alternativního operátora pro určitý typ hovorů (např. zahraničních). Dalším problémem byla přenositelnost čísla, kdy by člověk měl mít možnost podržet si své číslo i po přechodu k jinému operátorovi.

Podívejme se na liberalizaci telekomunikací v malém retrospektivním ohlédnutí: Bývalý SPT Telecom dostal po částečné privatizaci zahraničnímu investorovi exkluzivitu na hlasovou službu do konce roku 2000, za to musel podle smlouvy (nezveřejněné) provést digitalizaci sítě, snížit počet čekatelů na telefon a zavést některé další služby, jako např. nedávno zavedená služba podrobného výpisu tel. účtu. To se mu víceméně daří, i když se zpožděním a někdy i se skřípěním zubů. ČTÚ se v každém případě nějak razantněji proti neplnění závazků ze strany Českého Telecomu neozval. Ovšem v průběhu druhého pololetí po aféře se zákazem Paegas Internet Call – levnějších hovorů do zahraničí přes Internet - se ocitlo na světě generální povolení ČTÚ, které de facto umožnilo provozovat komukoliv i hlasovou službu, ovšem pouze "over IP" tj. pouze v tom případě, že je v některém okamžiku signál přenášen touto technologií. V tom okamžiku pro mě začíná plná liberalizace, ne tedy až v závěru tohoto roku. Dalšími milníky je potom zajištění možnosti volby operátora (6/2002) a přenositelnost čísla (1/2003).

Celý spor se vede o hlasovou službu: Rozdělme si pomyslný trh cílových skupin telekomunikačních operátorů na běžné uživatele (babička z Horní Plané) a firmy (tj. větší instituce ). Nabídku hlasových služeb pak rozdělíme podobně jako Telecom na místní, meziměsto a mezinárodní.

Co se týká mezinárodních spojení, zde je myslím už "zliberalizováno". Ceny mezinárodních hovorů, které mimochodem křížově finacovaly místní hovory, byly tak vysoké, že se mobilním a dalším operátorům prostě vyplatilo je nabízet.

U meziměstských a hlavně místních hovorů je situace značně odlišná. Problémem je zde tzv. "last mile", tedy onen poslední kus drátu, který vede k uživateli. Jde tedy o známý finanční problém, že natáhnout 50 drátů (k uživatelům) není jako natáhnout 50 drátů (v jednom kabelu). Možnost vstupu do last mile monopolisty je tedy pro alternativní operátory velmi lákavá. Je třeba mít ale na paměti, že i potom v případě volby operátora by šlo o placenou službu, která by se vyplatila jen úzké skupině osob. To se týká i tolik proklamované přenositelnosti čísla.

Pro velkého zákazníka tedy asi nebude problémem last mile natáhnout, ostatní uživatelé budou muset využít alternativních zdrojů – připojení kabelovky, bezdrát nebo v budoucnosti snad rozvod energetické soustavy.

V každém případě se ovšem od začátku příštího roku připravme na růst paušálu za užívání tel. linky a růst ceny za impuls, případně jeho zkracování. Telecom bude určitě argumentovat liberalizovaným trhem. Možná vše bude ale jinak, protože např. Deutsche Telekom má zájem nejen o privatizaci Českých Radiokomunikací (vlastní Contactel) ale i o Aliatel, který je na prodej. Pokud k tomu přikoupí Český Telecom, dostaneme se z louže pod okap.

Mimochodem – musí v budoucnosti přenositelnost čísla garantovat i mobilní operátoři? Budu moci používat své číslo 0603 xxxxx v síti Eurotelu, až mě okřídlený oř omrzí? zcela jistě ne.

Diskuze (7) Další článek: Computer 6/00

Témata článku: Internet, Plná liberalizace, Český Telecom, Call, Louže, President, Mile, Tel, Určitý milník, Svět, Rám, Parlament, Last, Mezinárodní spoj


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5