Mobilní sítě NB-IoT se postupně hlásí o slovo a mají ambice nahradit přenos drobných stavových dat z nejrůznějších chytrých krabiček skrze stárnoucí SMS, 2G/3G, klasické LTE, ale i Sigfox a LoRaWAN. V Česku se o to pokouší hned několik technologických startupů, které využívají NB-IoT síť Vodafonu.
Zatímco M2MC vyvíjí platformu Miotiq pro snadnou komunikaci mezi chytrými krabičkami a serverovým backendem a vývojářům nabízí také armovou prototypovací desku PG BOARD s NB-IoT modemem, brněnský Senzoor loni představil sadu bezdrátových detektorů pro chytrou domácnost a pracoviště.
Od podzimu pak pracoval ještě na jednom zařízení, které nyní oficiálně představil a mohlo by najít uplatnění nejen v komplikované době s koronavirem v zády, který leckoho uzamkl v karanténě.
Tlačítko první pomoci nejen pro seniory
Novinka se jmenuje Senzoor Push, a byť je primárně určená tuzemským seniorům, ocenit by ji mohli i ostatní – třeba diabetici, epileptici apod. Jak už název napovídá, jedná se vlastně o docela jednoduché tlačítko, které může mít vaše babička na zápěstí či na krku. Pokud se dostane do úzkých, stiskne jej. Zařízení v takovém případě vyšle skrze síť NB-IoT zprávu na server a ten konečně rozešle varovnou SMS až pěti přednastaveným kontaktům.
Senzoor Push využívá nastupující mobilní sítě pro internet věcí
Samozřejmě můžete namítnout, že to samé zvládne kdejaká aplikace pro chytrý telefon, jim však starší důchodci často nevládnou, ve stresu nemusejí vyhledat ani kontakt v adresáři, a co je nejdůležitější, právě díky použití mobilní sítě pro internet věcí, která má díky zvolenému kmitočtu a dalším parametrům mnohem lepší propustnost materiálem, bude tlačítko fungovat i ve sklepě, kde už může mít mobil problémy.
Výdrž až rok a signál i ve sklepě
Druhou silnou stránkou specializovaných rádiových sítí je optimalizace na úsporu energie. Senzoor Push by měl s jednou knoflíkovou baterií fungovat celý rok, přičemž zavčas informuje, že je baterii třeba vyměnit. Každé tři hodiny zároveň server informuje o kvalitě spojení, takže se rodinný správce babiček a dědečků dozví, že nastal nějaký problém a náramek s tlačítkem se ocitl třeba na dně studny.
Princip je jednoduchý, to je však podle autorů účel, aby tlačítko ovládl i senior, který upadl v koupelně, anebo se třeba potýká s mozkovou příhodou.
Cena tlačítka pro seniory se pohybuje mezi 695-795 korunami dle provedení a samotný provoz pak zájemce přijde na 70 korun měsíčně. Senzoor Push je k dispozici v předprodeji, výrobce jich totiž vyrobí pouze tolik, jaký bude reálný zájem.