Česko | IoT | Karanténa

Český Senzoor vyvinul záchranné tlačítko pro seniory. Díky NB-IoT bude fungovat i v hlubokém sklepě

Český Senzoor vyvinul záchranné tlačítko pro seniory. Díky NB-IoT bude fungovat i v hlubokém sklepě

Mobilní sítě NB-IoT se postupně hlásí o slovo a mají ambice nahradit přenos drobných stavových dat z nejrůznějších chytrých krabiček skrze stárnoucí SMS, 2G/3G, klasické LTE, ale i Sigfox a LoRaWAN. V Česku se o to pokouší hned několik technologických startupů, které využívají NB-IoT síť Vodafonu.

Zatímco M2MC vyvíjí platformu Miotiq pro snadnou komunikaci mezi chytrými krabičkami a serverovým backendem a vývojářům nabízí také armovou prototypovací desku PG BOARD s NB-IoT modemem, brněnský Senzoor loni představil sadu bezdrátových detektorů pro chytrou domácnost a pracoviště.

Od podzimu pak pracoval ještě na jednom zařízení, které nyní oficiálně představil a mohlo by najít uplatnění nejen v komplikované době s koronavirem v zády, který leckoho uzamkl v karanténě.

Tlačítko první pomoci nejen pro seniory

Novinka se jmenuje Senzoor Push, a byť je primárně určená tuzemským seniorům, ocenit by ji mohli i ostatní – třeba diabetici, epileptici apod. Jak už název napovídá, jedná se vlastně o docela jednoduché tlačítko, které může mít vaše babička na zápěstí či na krku. Pokud se dostane do úzkých, stiskne jej. Zařízení v takovém případě vyšle skrze síť NB-IoT zprávu na server a ten konečně rozešle varovnou SMS až pěti přednastaveným kontaktům.

Klepněte pro větší obrázek
Senzoor Push využívá nastupující mobilní sítě pro internet věcí

Samozřejmě můžete namítnout, že to samé zvládne kdejaká aplikace pro chytrý telefon, jim však starší důchodci často nevládnou, ve stresu nemusejí vyhledat ani kontakt v adresáři, a co je nejdůležitější, právě díky použití mobilní sítě pro internet věcí, která má díky zvolenému kmitočtu a dalším parametrům mnohem lepší propustnost materiálem, bude tlačítko fungovat i ve sklepě, kde už může mít mobil problémy.

Výdrž až rok a signál i ve sklepě

Druhou silnou stránkou specializovaných rádiových sítí je optimalizace na úsporu energie. Senzoor Push by měl s jednou knoflíkovou baterií fungovat celý rok, přičemž zavčas informuje, že je baterii třeba vyměnit. Každé tři hodiny zároveň server informuje o kvalitě spojení, takže se rodinný správce babiček a dědečků dozví, že nastal nějaký problém a náramek s tlačítkem se ocitl třeba na dně studny.

Klepněte pro větší obrázek
Princip je jednoduchý, to je však podle autorů účel, aby tlačítko ovládl i senior, který upadl v koupelně, anebo se třeba potýká s mozkovou příhodou.

Cena tlačítka pro seniory se pohybuje mezi 695-795 korunami dle provedení a samotný provoz pak zájemce přijde na 70 korun měsíčně. Senzoor Push je k dispozici v předprodeji, výrobce jich totiž vyrobí pouze tolik, jaký bude reálný zájem.

Diskuze (13) Další článek: Elon Musk ignoruje rozhodnutí místních úřadů, továrna Tesly v San Francisco Bay Area znovuzahájila výrobu

Témata článku: Koronavirus, Hardware, Internet, Česko, IoT, Karanténa, Síť, Sigfox, SMS, Vodafone, Mobilní síť, Česká republika, NB-IoT, Tlačítko, Bude, Sklep, SeniorJak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

** Ajťáci z Matfyzu už roky vyvíjejí vlastní systém ** Má grafické rozhraní, tetris a kalkulačku ** Studenti se na něm učí programovat

Jakub Čížek
ČeskoOperační systémy